Czy trzeba zmienić regulamin pracy po utworzeniu w firmie zakładowej organizacji związkowej

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
W naszej firmie powstał związek zawodowy. Domaga się on zlikwidowania starego regulaminu pracy i utworzenia nowego, powołując się na konieczność uzgadniania regulaminu z organizacją związkową. Czy musimy uwzględnić żądanie nowego związku?

Nie muszą Państwo dokonywać zmiany regulaminu pracy tylko z tego powodu, że w Państwa zakładzie zaczęła działać organizacja związkowa. Przed powstaniem związku zawodowego mieli Państwo prawo samodzielnie ustalić regulamin pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Regulamin pracy, ustalony i wprowadzony w życie zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sytuacji gdy nie ma w zakładzie związku zawodowego, nie musi w późniejszym okresie być uzgadniany z nowo utworzoną zakładową organizacją związkową. Jeżeli natomiast zajdzie potrzeba aktualizowania regulaminu pracy, wówczas powinni Państwo nowe postanowienia uzgodnić i wprowadzić w życie (w formie aneksu) z działającą u Państwa zakładową organizacją związkową (art. 1042 § 1 Kodeksu pracy). W związku z tym, że w Państwa zakładzie działa tylko jedna zakładowa organizacja związkowa, w przypadku wprowadzenia zmian w regulaminie pracy będą Państwo zobowiązani wspólnie z tą organizacją ustalić termin dokonania uzgodnień treści aneksu do regulaminu pracy. Niedokonanie wymaganych uzgodnień w ustalonym przez Państwa i związki zawodowe terminie spowoduje, że będą Państwo mogli samodzielnie zmienić regulamin pracy (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy). W przypadku gdy nie uzgodnią Państwo z organizacją związkową terminu, w jakim powinno nastąpić uzgodnienie zmian do regulaminu pracy, nie będą Państwo mogli jednostronnie zmienić regulaminu.

Należy pamiętać, że regulamin pracy nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracowników niż inne przepisy prawa pracy. Zakaz wprowadzania postanowień mniej korzystnych jest równoznaczny ze stwierdzeniem nieważności całego regulaminu, a nie tylko niektórych jego postanowień, mniej korzystnych dla pracowników od innych obowiązujących przepisów prawa pracy. Wynika to z orzecznictwa Sądu Najwyższego (np. wyrok SN z 23 października 1979 r., I PRN 123/79, OSCP 1980/4/72, uchwała SN z 24 listopada 1993 r., I PZP 46/93, Orzecznictwo Gospodarcze 1993/4/56).

PRZYKŁAD

Regulamin pracy zawiera postanowienie, że „termin wypłaty wynagrodzenia jest ustalony na 10. dzień następnego miesiąca, a jeżeli ten dzień jest wolny od pracy, wynagrodzenie będzie wypłacane w dniu następnym”. Postanowienie to jest nieważne jako niezgodne z przepisami art. 85 § 3 Kodeksu pracy i zamiast sformułowania „w dniu następnym” powinno być „w dniu poprzedzającym”. Taki wadliwy zapis powoduje nieważność całego regulaminu pracy.


Zmiana określonych w regulaminie pracy warunków pracy, nawet jeżeli jest mniej korzystna dla pracowników, nie wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowych warunków pracy. Inaczej będzie, jeżeli te warunki były dodatkowo określone w umowie o pracę. Wówczas trzeba będzie wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające. Zmienione warunki pracy zaczną obowiązywać pracowników po zakończeniu poszczególnych okresów wypowiedzenia.

PRZYKŁAD

Do regulaminu pracy wprowadzono postanowienie, że w zakładzie będzie obowiązywała przerwa obiadowa trwająca 60 minut, za którą nie przysługuje wynagrodzenie. W tej sytuacji trzej niezadowoleni pracownicy zaczęli domagać się wypowiedzeń zmieniających. Wydłużone w ten sposób godziny pracy były dla nich niekorzystne, ponieważ dojeżdżali oni do pracy z odległych miejscowości. Zakład miał prawo nie uwzględnić wniosków pracowników, gdyż w umowach o pracę nie było ustaleń w zakresie godzin pracy. Zmiany postanowień regulaminu pracy, które nie odnoszą się do treści umowy o pracę, nie wymagają wypowiedzenia zmieniającego bez względu na to, czy są dla pracownika korzystne czy nie.

Regulaminu pracy nie wprowadza się, jeśli organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników regulują postanowienia układu zbiorowego pracy lub gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników (art. 104 § 2 Kodeksu pracy). Kwestie związane z organizacją i porządkiem w zakładzie pracy są wówczas egzekwowane w drodze poleceń kierownictwa zakładu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 104, art. 1042 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Regulamin pracy wydany przez pracodawcę bez wymaganego uzgodnienia z zakładową organizacją związkową nie ma mocy wiążącej. W razie nieprzedstawienia w terminie 30 dni wspólnie uzgodnionego stanowiska przez organizacje związkowe w kwestii zaproponowanego przez pracodawcę terminu prowadzenia negocjacji może on ustalić regulamin pracy bez uzgodnienia z tymi organizacjami. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 marca 2001 r., I PKN 320/00, OSNP 2002/24/599)
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...