Porozumienie w sprawie przedłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy

Michał Culepa
rozwiń więcej
W naszym zakładzie działa przedstawicielstwo pracowników wyłonione na podstawie ustawy o informowaniu pracowników i prowadzeniu z nimi konsultacji. Przedstawicielstwo to ma uprawnienia równe radzie pracowników. Czy chcąc wydłużyć okresy rozliczeniowe na podstawie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego, konieczne jest podpisanie porozumienia z tym przedstawicielstwem?

Rada pracowników nie ma kompetencji do zawierania z pracodawcą takich porozumień. Artykuł 1 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.) stanowi, że ustawa ta określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników.

Autopromocja

Artykuł 2 pkt 2–3 ustawy o informowaniu pracowników definiują natomiast:

  • informowanie – jako przekazywanie radzie pracowników danych w sprawach dotyczących pracodawcy umożliwiających zapoznanie się ze sprawą,
  • przeprowadzanie konsultacji – jako wymianę poglądów oraz podjęcie dialogu między pracodawcą a radą pracowników.

Jak widać z powyższych przepisów, przedstawicielstwo – rada pracowników u danego pracodawcy spełnia wyłącznie funkcje konsultacyjne. Nie ma kompetencji do zawierania jakichkolwiek porozumień – tu podmiotem, stroną takich porozumień mogą być tylko związki zawodowe (w odniesieniu np. do układów zbiorowych pracy – art. 24114 § 1 pkt 1, art. 24123 k.p., regulaminów wynagradzania) bądź przedstawiciele załogi wyłonieni w sposób przyjęty u danego pracodawcy, gdy nie działają u niego związki zawodowe (w odniesieniu np. do regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Na podstawie art. 9 ust. 6 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035; zwanej dalej ustawą antykryzysową), jeżeli u danego przedsiębiorcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy wprowadza się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego przedsiębiorcy. Jeżeli wskazane w pytaniu przedstawicielstwo spełnia ten warunek (tj. przepisy zakładowe określają konkretne uprawnienia tego gremium i wśród tych uprawnień znajduje się także kompetencja do zawierania wskazanego w art. 9 ust. 6 ustawy antykryzysowej porozumienia), wówczas może ono zawrzeć z pracodawcą stosowne porozumienie. Wątpliwe jest jednak, czy takie kompetencje można przyznać radzie pracowników – ze względów wskazanych wyżej. Przedstawicielstwo z art. 9 ust. 6 powinno więc być wyłonione niezależnie od istnienia przedstawicielstwa – rady pracowników.

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...