Kiedy dodatek motywacyjny jest wliczany do podstawy wymiaru świadczeń

Zgodnie z regulaminem wynagradzania wydanym przez radę naszego miasta nauczycielom przysługuje dodatek motywacyjny w wysokości do 10% osobistego wynagrodzenia zasadniczego w danym miesiącu. Dodatek motywacyjny jest przyznawany na czas określony - nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż jeden rok szkolny. Dodatek motywacyjny jest uznaniowy, tzn. w szczególnych przypadkach można go obniżyć lub podwyższyć. Dodatek jest wypłacany nauczycielom z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego. Czy na podstawie takich zapisów w regulaminie możemy wliczać dodatek motywacyjny do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego?

RADA

Autopromocja

Dodatek motywacyjny należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego nauczycieli, pod warunkiem że świadczenia te przysługują za okres niezdolności do pracy, za który nauczyciel ma prawo do dodatku motywacyjnego.

UZASADNIENIE

Na wynagrodzenie nauczycieli szkół samorządowych składają się:

• wynagrodzenie zasadnicze,

• dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,

• wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

• nagrody i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych, czyli dodatku mieszkaniowego oraz dodatku wiejskiego.

Karta Nauczyciela oraz rozporządzenie wydane na jej podstawie nie regulują zasad wypłacania dodatku motywacyjnego. Określają ogólne kryteria nabywania prawa do dodatku. Wysokość stawek dodatku motywacyjnego oraz szczegółowe warunki przyznawania tego dodatku dla nauczycieli z podległych szkół określa raz w roku jednostka samorządu terytorialnego w drodze uchwały.

Rada miasta, w której znajduje się Państwa szkoła, przyznała nauczycielom dodatek motywacyjny naliczany w procentowej wysokości od wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Oznacza to, że w miesiącu, kiedy nauczyciel był nieobecny w pracy, zarówno jego wynagrodzenie zasadnicze, jak i dodatek motywacyjny liczone od tego wynagrodzenia są proporcjonalnie zmniejszane o okres niezdolności do pracy. Dlatego dodatek motywacyjny należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

Dodatek motywacyjny wypłacany u Państwa jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, które przysługuje do określonego terminu - np. przez 3 miesiące albo przez rok szkolny. Dlatego należy wliczać go do podstawy wymiaru świadczeń przysługujących za okres niezdolności do pracy, w którym nauczyciel ma prawo do dodatku, ale dodatek nie jest wypłacany za okres niezdolności do pracy.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego nauczycieli zastosowanie mają ogólne zasady uregulowane w ustawie zasiłkowej. Podstawę wymiaru świadczeń za czas niezdolności do pracy należy ustalać na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek motywacyjny należy uwzględniać w obliczeniach w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

PRZYKŁAD

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole samorządowej przysługuje dodatek motywacyjny na podstawie regulaminu obowiązującego na terenie gminy. Dodatek motywacyjny przyznano nauczycielowi na okres od stycznia do marca 2008 r. Wcześniej miał prawo do dodatku nieprzerwanie od stycznia 2005 r. do końca 2007 r. Nauczyciel miał wypadek samochodowy 5 marca br. Zwolnienie lekarskie przedłuży się na kwiecień 2008 r. Nauczycielowi nie przyznano dodatku motywacyjnego na kolejny okres, dlatego od 1 kwietnia 2008 r. z podstawy wymiaru wynagrodzenia i następnie zasiłku chorobowego należy wyłączyć dodatek motywacyjny, a podstawę wymiaru świadczenia należy ustalić ponownie.

Wynagrodzenie chorobowe, zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne mają na celu rekompensowanie nauczycielowi utraty wynagrodzenia za pracę oraz zapewnienie środków finansowych w przypadku choroby, opieki czy macierzyństwa.

Podstawa prawna:

• art. 30 ust. 1 i ust. 6 Karty Nauczyciela,

• art. 92 Kodeksu pracy w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela,

• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 38, art. 42 ust. 1 i ust. 1 i 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Bogusław Śnieżek

specjalista w zakresie prawa oświatowego

Orzecznictwo uzupełniające:

• 1. Ustawodawca nie przewidział dla rady gminy kompetencji do ustalenia w drodze regulaminu wynagradzania, początkowego oraz końcowego terminu wypłaty wynagrodzenia, a także ustalenia, czy będzie ono wypłacane z góry czy z dołu, ponieważ taką regulację zawiera Karta Nauczyciela.

  2. Dodatki funkcyjne są dodatkami do wynagrodzenia. Ustawodawca nie upoważnił rady gminy do ustalenia, że dodatki te mogą być przyznawane w czasie pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego z powodu niezdolności do pracy, wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2006 r., IV SA/Wr 560/2006, Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego z 2007 r. nr 204, poz. 2524)

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...