Jak prawidłowo zrekompensować pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy

Beata Tofiluk
rozwiń więcej
Za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie. Inną formą rekompensaty takiej pracy może być udzielenie czasu wolnego, nawet w innym okresie rozliczeniowym czasu pracy.

Zatrudniamy kilku pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy (na 1/2 etatu). Zdarza się, że ze względu na potrzeby naszego zakładu zobowiązujemy ich do pracy ponad wymiar określony w umowie o pracę. Zawsze płaciliśmy im za taką pracę wyłącznie zwykłe wynagrodzenie. Ostatnio zostaliśmy zobowiązani przez inspektora pracy do wypłacenia tym pracownikom dodatku przewidzianego za pracę w godzinach nadliczbowych, chociaż ich czas pracy nie przekroczył obowiązujących norm. Czy stanowisko inspektora było słuszne?

Autopromocja

Tak, stanowisko inspektora pracy było prawidłowe. Za pracę w godzinach przekraczających wymiar czasu pracy pracownikowi zatrudnionemu na część etatu przysługuje wyłącznie normalne wynagrodzenie. Praca ponad ustalony w umowie wymiar, bez przekroczenia norm czasu pracy (tj. 8 godzin na dobę lub przeciętnie 40 godzin w tygodniu), nie jest bowiem pracą w godzinach nadliczbowych. Niekiedy jednak praca w godzinach ponadwymiarowych powinna zostać zrekompensowana wynagrodzeniem wraz z dodatkiem jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Limit godzin, których przekroczenie będzie uprawniało pracownika do takiego dodatku będzie wynikał z zapisów w umowie o pracę (art. 151 § 5 Kodeksu pracy).

Mimo że nie zostało to wprost uregulowane przepisami prawa pracy, za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownik może odebrać również czas wolny. Dopuszcza się korzystanie z czasu wolnego za przepracowane godziny ponadwymiarowe także po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

WAŻNE

Za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownik może odebrać czas wolny.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin, w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie co najmniej 11 godzin, a w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Wskazane normy czasu pracy oraz okresy odpoczynku dotyczą wszystkich pracowników, zarówno zatrudnionych w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Podobnie jak u pracowników zatrudnionych na pełny etat, u osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy praca w godzinach nadliczbowych wystąpi dopiero po przekroczeniu ogólnie obowiązujących norm czasu pracy (tj. 8 godzin na dobę lub przeciętnie 40 godzin tygodniowo).

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego. Udzielenie czasu wolnego za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Nie może to jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy z 21 kwietnia 2009 r. (nr GPP-306-4560-32/09/PE/RP) w sprawie terminu składania wniosku o czas wolny od pracy, pracodawca może zostać zwolniony z obowiązku finansowej rekompensaty przekroczeń dobowych (wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych) jedynie wtedy, gdy przed terminem płatności wynagrodzenia za pracę, przypadającym bezpośrednio po wystąpieniu godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia normy dobowej pracownik wystąpi z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego bądź pracodawca skorzysta z możliwości przewidzianej w art. 1512 § 2 Kodeksu pracy i oznaczy w grafiku pracownika termin udzielenia czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. W opinii Departamentu działania pracownika (złożenie wniosku) lub pracodawcy (wskazanie terminu odbioru czasu wolnego) zmierzające do uniknięcia wypłaty dodatku za przepracowane godziny ponad normę dobową powinny nastąpić przed najbliższym terminem wypłaty wynagrodzenia. W przeciwnym razie pracodawca jest zobowiązany wypłacić dodatek, nawet jeżeli okres rozliczeniowy nie uległ zakończeniu.


WAŻNE

Aby uniknąć wypłaty dodatku za przepracowane godziny ponad normę dobową, złożenie przez pracownika wniosku o odbiór nadgodzin lub wskazanie przez pracodawcę terminu odbioru czasu wolnego powinno nastąpić przed najbliższym terminem wypłaty wynagrodzenia.

Praca ponad ustalony w umowie o pracę wymiar najczęściej zobowiązuje pracodawcę do wypłaty normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny. Może także nakładać na pracodawcę obowiązek wypłaty stosownego wynagrodzenia z dodatkiem jak za pracę w godzinach nadliczbowych, nawet jeżeli nie zostaną przekroczone normy czasu pracy. Zgodnie z przepisem art. 151 § 5 Kodeksu pracy, w umowie o pracę strony mają bowiem obowiązek ustalić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 Kodeksu pracy. Pozostawienie zainteresowanym stronom decyzji w tej sprawie oznacza, że postanowienie umowne musi dotyczyć godzin ponadwymiarowych, które nie są godzinami nadliczbowymi, ponieważ za te godziny dodatek przysługuje z mocy prawa. Należy więc przyjąć, że odpowiednie postanowienie umowne powinno być skonstruowane w taki sposób, aby przewidywało dodatek również za godziny pracy, które nie stanowią pracy w godzinach nadliczbowych. Formą rekompensaty przewidzianą w art. 151 § 5 Kodeksu pracy powinna być zatem objęta co najmniej jedna godzina pracy, która w świetle przyjętych norm pracy nie byłaby traktowana jak godzina nadliczbowa. Przykładowo, pracownikom zatrudnionym na 1/2 etatu można ustalić, że dodatek będzie przysługiwał za godziny przekraczające 30 godzin w tygodniu lub liczbę godzin wynikającą z 3/4 etatu. Można też dokonywać w tym zakresie ustaleń nawiązujących do wymiaru dobowego. Od powyższego zapisu będzie zależała wysokość wynagrodzenia pracownika za przepracowane godziny ponadwymiarowe.

PRZYKŁAD

Pracodawca ustalił w umowie o pracę, że pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze 1/2 etatu będzie przysługiwał dodatek jak za pracę w godzinach nadliczbowych po przekroczeniu 7. godziny w danej dobie. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i z reguły świadczy pracę po 4 godziny dziennie. 4 maja pracodawca zobowiązał pracownika do świadczenia pracy w wymiarze dobowym wynoszącym 9 godzin.

Pracownikowi przysługuje następująca rekompensata:

  • za 3 godziny ponadwymiarowe – normalne wynagrodzenie za pracę,
  • za 1 godzinę ponadwymiarową – wynagrodzenie wraz z dodatkiem 50% jak za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • za jedną godzinę pracy w godzinach nadliczbowych – wynagrodzenie wraz z dodatkiem 50%.

Za pracę w godzinach ponadwymiarowych pracownikowi można również udzielić czasu wolnego, przy czym przepisy nie określają terminu, w jakim pracodawca może to zrobić. Dopuszcza się jednak udzielenie czasu wolnego także w następnym okresie rozliczeniowym lub w kolejnych miesiącach okresu rozliczeniowego. Zgodnie z prezentowanymi poglądami, mogą Państwo zastosować zasadę udzielania czasu wolnego po upływie okresu rozliczeniowego tylko wtedy, gdy pracownik złoży wniosek o odbiór czasu wolnego w późniejszym terminie albo jeżeli ustalą Państwo z pracownikiem termin takiego odbioru. W pozostałych przypadkach zaleca się, aby rozliczenie nastąpiło w ciągu obowiązującego pracownika okresu rozliczeniowego (zgodnie z zasadą, że wszystkie kwestie związane z czasem pracy powinny być, w przypadku braku szczególnych uregulowań, rozliczane w obrębie okresu rozliczeniowego), albo w granicach roku kalendarzowego (zgodnie z przyjętym rocznym limitem godzin nadliczbowych). Odbiór czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach ponadwymiarowych jest równoznaczny z utratą przez pracownika prawa do wynagrodzenia za odebrane godziny ponadwymiarowe.


Podstawa prawna:

  • art. 128 § 1, art. 151 § 5, art. 1511, art. 1512 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94)
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...