Kiedy kurs opłacony przez pracodawcę jest zwolniony ze składek i podatku

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracowników na stanowiskach kierowców. Czy wartość kursu dokształcającego, który przedłuża ważność zaświadczenia uprawniającego do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, sfinansowanego naszym pracownikom – kierowcom powinniśmy doliczyć do ich przychodów ze stosunku pracy oraz pobrać składki i podatek?

Opłacony przez Państwa kurs dokształcający, przedłużający ważność zaświadczenia uprawniającego pracowników – kierowców do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, nie jest przychodem ze stosunku pracy tych osób. Zatem jest to świadczenie zwolnione zarówno z podatku, jak i ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Autopromocja

Prowadzenie pojazdu przewożącego towary niebezpieczne po drogach publicznych, a także po innych ogólnodostępnych drogach wymaga od kierowcy odpowiednich kwalifikacji. Ich uzyskanie jest możliwe po odbyciu przez pracownika specjalnych kursów zakończonych egzaminem. Chodzi przede wszystkim o konieczność posiadania zaświadczenia ADR potwierdzającego ukończenie z wynikiem pozytywnym kursu dokształcającego początkowego dla kierowców transportujących przedmioty niebezpieczne. W roku poprzedzającym datę upływu ważności tego zaświadczenia kierujący pojazdem musi odbyć dokształcający kurs doskonalący, którego ukończenie przedłuża ważność uprawnienia do przewożenia niebezpiecznych ładunków na okres kolejnych 5 lat. W przypadku pracowników koszt takiego kursu (w tym koszt egzaminu) ponosi pracodawca (art. 10 ust. 4 i art. 11 ust. 1 ustawy z 28 października 2002 r. o przewozie towarów niebezpiecznych).

WAŻNE!

Koszt kursu (w tym koszt egzaminu) dokształcającego dla pracowników – kierowców transportujących przedmioty niebezpieczne ponosi pracodawca.

Dla pracownika – kierowcy przewożącego na polecenie pracodawcy niebezpieczne ładunki kurs przedłużający uprawnienie do wykonywania tego rodzaju pracy należy uznać za obowiązkowe szkolenie niezbędne do wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych oraz za podnoszące umiejętności wykonywania bieżących zadań służbowych.

W związku z tym opłacenie przez Państwa tego rodzaju kursu nie będzie stanowić przysporzenia majątkowego dla pracowników – kierowców. Zatem od takiego świadczenia nie należy odprowadzać ani podatku, ani składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Takie stanowisko potwierdza również wyrok WSA w Warszawie z 31 stycznia 2008 r. (III SA/Wa 1915/07), wyrok WSA w Poznaniu z 12 lutego 2008 r. (I SA/Po 1597/07) oraz interpretacja indywidualna m.in. dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 lipca 2009 r. (nr IBPBII/2/415–494/09/JT), w której czytamy, że: „(...) w przypadku dokształcania i doskonalenia zawodowego pracownika wyróżnić można sytuacje, gdy szkolenia są niezbędne dla wykonywania obowiązków zawodowych pracownika w firmie na danym stanowisku. Jeżeli zostanie spełniony powyższy warunek, wówczas koszty ponoszone za takie szkolenie przez pracodawcę nie stanowią przychodu pracownika i nie podlegają opodatkowaniu. Natomiast jeżeli koszt szkolenia pracownika zostanie poniesiony przez pracodawcę, ale nie wystąpi związek zdobywanej wiedzy z zakresem obowiązków pracownika, czyli nie będą to kursy niezbędne do wykonywania zadań powierzonych pracownikowi w ramach stosunku pracy, to wówczas koszty ponoszone przez zakład pracy na to szkolenie stanowią przychód pracownika w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...)”.

Gdyby jednak uznać taki kurs za nieodpłatne świadczenie ze stosunku pracy, to i tak w przypadku Państwa pracowników byłoby ono zwolnione z podatku i ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na podstawie:

  • art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Powyższe przepisy stanowią bowiem, że z podstawy opodatkowania i składek ZUS należy wyłączyć wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyłączeniem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za okres urlopu szkoleniowego.

Podstawa prawna:

  • art. 10–11 ustawy z 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz.U. Nr 199, poz. 1671 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 i ust. 4, art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...