Zwrot nienależnie wypłaconej odprawy pośmiertnej

Aneta Mościcka
Prawnik
rozwiń więcej
W sierpniu br. wypłaciliśmy po zmarłym pracowniku odprawę pośmiertną małżonce i 21-letniej jego córce, która – jak się później okazało – przerwała naukę ponad rok temu. Czy w tej sytuacji możemy żądać zwrotu odprawy od córki zmarłego pracownika?

Mogą Państwo żądać od córki zmarłego pracownika zwrotu odprawy na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Odprawa pośmiertna przysługuje członkom rodziny pracownika od pracodawcy w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy(art. 93 § 1 Kodeksu pracy).

Do odprawy pośmiertnej mają prawo następujące osoby:

  • małżonek,
  • inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, określone w myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Ustalenia osób, którym przysługuje odprawa pośmiertna, dokonuje samodzielnie pracodawca i to on ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy w określeniu osób uprawnionych do odprawy pośmiertnej.

Prawo do odprawy pośmiertnej zawsze przysługuje małżonkowi pracownika, niezależnie od prawa do renty rodzinnej, pod warunkiem że małżeństwo istniało pod względem formalnym w chwili śmierci pracownika. W przeciwnym przypadku byłemu małżonkowi odprawa pośmiertna nie przysługuje.

Pozostawanie w konkubinacie nie daje prawa do uzyskania odprawy pośmiertnej. Pomimo że konkubent nie znajduje się w kategorii osób uprawnionych do otrzymania odprawy pośmiertnej, w wyjątkowych okolicznościach pracodawca może wypłacić mu taką odprawę, m.in. wówczas, gdy nie można ustalić innych członków rodziny mających prawo do tego świadczenia.

Należy jednak pamiętać, że odprawa przyznana konkubentowi zmarłego pracownika nie może zmniejszać odprawy wypłaconej członkom rodziny uprawnionym do odprawy pośmiertnej według przepisów Kodeksu pracy.

Odprawa pośmiertna przysługuje również dzieciom zmarłego pracownika:

  • do ukończenia przez nie 16 lat,
  • do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie do ukończenia 16 lat lub do osiągnięcia 25 lat życia.

W sytuacji opisanej w pytaniu zarówno przepisy Kodeksu pracy, jak i ustawa o emeryturach i rentach z FUS nie regulują kwestii zwrotu nienależnie pobranej odprawy pośmiertnej. Kodeks pracy w sprawach w nim nieuregulowanych odsyła jednak do przepisów Kodeksu cywilnego (art. 300 Kodeksu pracy). Oznacza to, że mogą Państwo domagać się od córki zmarłego pracownika zwrotu nienależnie pobranej odprawy pośmiertnej na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu. Zgodnie z tymi przepisami, ten, kto uzyskał bez podstawy prawnej korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe – do zwrotu jej wartości (art. 405–414 Kodeksu cywilnego).

Odprawa pośmiertna, co do zasady, jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie stanowi również przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W niektórych przypadkach pracodawca nie ma obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. Dotyczy to sytuacji, gdy:

  • nie ma małżonka i innych członków rodziny zmarłego pracownika uprawnionych do renty rodzinnej,
  • jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest zobowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Zatrudniający ma jednak obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej w pełnej wysokości uprawnionym członkom rodziny, jeżeli zmarły pracownik sam finansował składki na ubezpieczenie na życie.

Podstawa prawna

  • art. 93, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 65–74 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...