Wypłata wynagrodzenia w obcej walucie

Karolina Jagielska
rozwiń więcej
Od 24 stycznia 2009 r. nie obowiązuje zasada walutowości nakazująca, aby wszelkie zobowiązania pieniężne były wyrażone w polskim pieniądzu. Daje to pracodawcom możliwość rozliczania wynagrodzeń w walutach obcych.

Zasada walutowości obowiązująca do 23 stycznia 2009 r. odnosiła się do zobowiązań pieniężnych. Wynikała ona z treści art. 358 k.c., który stanowił, iż zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej - z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie - mogły być wyrażone tylko w pieniądzu polskim.

Autopromocja

Zasada ta miała zastosowanie do wszelkich zobowiązań pieniężnych powstałych z różnych źródeł, w tym również do umów o pracę i miała charakter bezwzględny, bowiem jej przekroczenie powodowało nieważność czynności prawnej (art. 58 § 1 k.c.). Podstawę zastosowania norm zawartych w Kodeksie cywilnym do wynagrodzenia wynikającego ze stosunku pracy stanowi art. 300 k.p. Formułuje on zasadę, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego.

Ze względu na obowiązującą zasadę walutowości strony umowy o pracę mogły określić wysokość wynagrodzenia wyłącznie w złotówkach. Możliwe było jednak określenie wynagrodzenia w walucie obcej, pod warunkiem że wyrażone ono było jako równowartość określonej kwoty w złotych.

Zasada walutowości została zniesiona ustawą z 23 października 2008 r. Daje to pracodawcy możliwość określania i wypłacania pracownikowi wynagrodzenia w walucie obcej. Przepis art. 358 k.c. w nowym brzmieniu stanowi, że jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

Z wyżej przytoczonego przepisu wynika, że pracodawca ma prawo wypłacić wynagrodzenie nie tylko w walucie polskiej, ale również jego równowartość wyrażoną w walucie obcej, jeżeli umowa tego nie zabrania. W przypadku gdy wynagrodzenie miałoby być wypłacane w walucie obcej, wówczas umowa o pracę musi je w takiej walucie określać. Konieczne jest również zawarcie w umowie zastrzeżenia, że zapłata musi nastąpić w ustalonej przez strony walucie.

W sytuacji gdy strony umowy nie postanowią inaczej, przyjmuje się wartość waluty obcej, w której ustalone zostało zobowiązanie według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia (w przypadku umowy o pracę jest to dzień, w którym pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie).

Omawiana nowelizacja Kodeksu cywilnego dotyczy wszystkich świadczeń o charakterze pieniężnym, tym samym odnosi się również do umów cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenia).

Podstawa prawna:

• art. 1 ustawy z 23 października 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Prawo dewizowe (DzU nr 228, poz. 1506),

• art. 58 § 1, art. 358 Kodeksu cywilnego

• art. 300 Kodeksu pracy.

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...