Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Marta Frelas
rozwiń więcej
Ustalamy regulamin wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć postanowienie, że pracownikowi, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w trybie dyscyplinarnym, okresu tej pracy nie wliczamy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne i zgodne z przepisami?

RADA

Autopromocja

Mogą Państwo ustalić w regulaminie wynagradzania, że do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej nie wlicza się okresów pracy, które zostały zakończone w wyniku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

UZASADNIENIE

Ustalając jakikolwiek regulamin należy pamiętać o zasadzie korzystności, czyli uprzywilejowania pracownika (art. 9 § 2 i § 3 Kodeksu pracy). Zgodnie z tą zasadą postanowienia regulaminów wewnątrzzakładowych nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Postanowienia regulaminów nie mogą być również mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Oznacza to, że akty prawa pracy niższego rzędu, np. regulaminy, mogą kształtować sytuację pracownika tak samo jak akty wyższego rzędu (np. układy zbiorowe pracy) lub korzystniej. Zasada korzystności wyrażona w Kodeksie pracy nie ma jednak zastosowania w przypadku nagrody jubileuszowej, ponieważ Kodeks pracy nie przewiduje takiego świadczenia jak nagroda jubileuszowa. Nie ma więc przepisów kodeksowych, które wprost określają zasady, jakie należy uwzględnić przy ustalaniu regulacji dotyczących nagród jubileuszowych.

Trzeba jednak mieć na uwadze zasadę równego traktowania w zatrudnieniu (art. 112, 113, art. 183a-183e Kodeksu pracy), gdyż postanowienia regulaminów określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy, które ją naruszają, nie obowiązują (art. 9 § 4 Kodeksu pracy). Oznacza to np., że nie można bez racjonalnego uzasadnienia wprowadzić zasady niewliczania stosunków pracy zakończonych dyscyplinarnym zwolnieniem do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej tylko w stosunku do niektórych kategorii pracowników. Pracownik, który nie otrzymał nagrody, mógłby wówczas kwestionować takie postanowienie przed sądem pracy jako niezgodne z prawem z powodu dyskryminacji.

Brak przepisów dla wszystkich pracowników przyznających nagrodę jubileuszową powoduje, że jest to świadczenie fakultatywne, a przepisy płacowe mogą kształtować prawo do tej nagrody w sposób samodzielny i swobodny. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 22 stycznia 2002 r. (sygn. I PKN 820/00, Prawo Pracy 2002/7-8/49). Scharakteryzował on nagrodę jubileuszową jako świadczenie, którego istotą jest nagradzanie wieloletniej pracy u danego pracodawcy, u którego jest przewidziana taka nagroda i u którego pracownik nabył do niej prawo. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia uprawniającego do nagrody regulamin wynagradzania może wyłączać niektóre okresy pracy u pracodawcy, u którego pracownik nabył prawo do nagrody. Sąd Najwyższy nie podaje w tym wyroku przykładów takich okresów, a więc nie wypowiada się wprost, czy można wyłączyć okres pracy zakończony zwolnieniem dyscyplinarnym. Wskazuje jedynie, że pominięcie przy ustalaniu prawa do nagrody pewnych okresów pozostawania w zatrudnieniu, a uwzględnienie innych, wymaga wyraźnej regulacji. Stąd wynika, że postanowienia regulaminu wyłączające okresy pracy, które zakończyły się zwolnieniem dyscyplinarnym pracownika, ze stażu pracy uprawniającego do nagrody powinny być sformułowane w sposób dokładny i zrozumiały.

WAŻNE!

Pominiecie przy ustalaniu prawa do nagrody pewnych okresów pozostawania w zatrudnieniu, a uwzględnienie innych wymaga wyraźnego uregulowania w przepisach wewnątrzzakładowych.

Za dopuszczalnością wyłączenia takiego okresu pracy może przemawiać również to, że obowiązujące tylko w niektórych (niewielu) instytucjach państwowych oraz często przenoszone do uregulowań wewnętrznych zarządzenie z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania przewiduje niewliczanie okresów zatrudnienia u innych pracodawców niż ten, u którego pracownik nabył prawo do nagrody, zakończonych rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (§ 2 zarządzenia). Zarządzenie pozwala jednak pracodawcy na odmienne uregulowanie wszystkich kwestii dotyczących nagród jubileuszowych w akcie wewnątrzzakładowym, a więc również okresów, od których zależy prawo do nagrody (§ 1 zarządzenia). Tylko do Państwa należy więc decyzja, czy w regulaminie wynagradzania zawrzeć postanowienie wyłączające niektóre okresy pracy w odniesieniu do nagrody jubileuszowej. Zarządzenie obowiązuje jedynie w niektórych instytucjach państwowych, w których nie ma układu zbiorowego pracy lub innych przepisów prawa pracy regulujących przyznawanie nagród jubileuszowych. Jest jednak stosowane posiłkowo przez niektórych pracodawców.

Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej zostanie wliczony okres pracy zakończony dyscyplinarnym zwolnieniem naruszającym prawo, jeśli pracownik zakwestionuje przed sądem pracy prawidłowość rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, a sąd przyzna mu rację. Zwolnienie dyscyplinarne uznane przez sąd za niezgodne z prawem traktuje się jak rozwiązanie za wypowiedzeniem przez pracodawcę (art. 97 § 3 Kodeksu pracy). Taka zmiana trybu rozwiązania stosunku pracy powoduje, że w świetle prawa uznaje się zwolnienie dyscyplinarne za niebyłe. Przestaje tym samym istnieć przyczyna, która powoduje, że tego okresu pracy nie wlicza się do okresu pracy uprawniającego do nagrody. Gdy sąd uzna zwolnienie dyscyplinarne za niezgodne z prawem, do okresu zatrudnienia wlicza się również okres, za który przyznano wynagrodzenie albo odszkodowanie (art. 57 i art. 61 w zw. z art. 51 Kodeksu pracy).

Okresy pracy wliczane do okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej powinny być odpowiednio udokumentowane. Brak takiej dokumentacji może skutkować niezaliczeniem tych okresów do okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej.

PRZYKŁAD

Piotr H. jest zatrudniony w firmie X od 10 lat. Wcześniej pracował u innego pracodawcy przez 4 lata. W firmie X wypłacane są gratyfikacje jubileuszowe uzależnione od ogólnego stażu pracy. Pierwszą gratyfikację pracownik otrzymuje po 15 latach pracy. Regulamin wynagradzania przewiduje, że do stażu pracy uprawniającego do świadczenia wlicza się również okres pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Piotr H. pełnił tę służbę, dlatego oczekiwał, że świadczenie jubileuszowe będzie mu wypłacone w grudniu 2008 r., gdyż w tym miesiącu upływał okres 15 lat jego pracy, wliczając w to 12 miesięcy służby wojskowej. Świadczenie nie zostało mu jednak wypłacone. Po wyjaśnieniu sprawy okazało się, że w jego aktach osobowych brakowało dokumentu, który poświadczałby pełnienie tej służby. Po dostarczeniu książeczki wojskowej, której kopię pozostawiono w aktach osobowych, gratyfikacja jubileuszowa została mu wypłacona.

Podstawa prawna

  • art. 9, art. 112, art. 113, art. 183a-183e, art. 51, art. 57, art. 61, art. 97 § 3 Kodeksu pracy,
  • § 1 i § 2 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...