Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

Bożena Goliszewska
rozwiń więcej
Z powodu awarii systemu naliczającego płace jeden z naszych pracowników za lipiec br. otrzymał wynagrodzenie w potrójnej wysokości. Niezwłocznie po wykryciu błędu zwróciliśmy się do pracownika o dobrowolny zwrot nienależnie pobranej kwoty, proponując wpłatę w ratach miesięcznych w dogodnym dla niego terminie. Jednak pracownik odmówił. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji?

Aby odzyskać nadpłacone wynagrodzenie, mogą Państwo wnieść pozew do sądu pracy przeciwko pracownikowi o zwrot wynagrodzenia na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Co do zasady, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 Kodeksu pracy). Odstępstwem od powołanego przepisu są m.in. płatne zwolnienia z pracy (np. urlop okolicznościowy) czy zachowanie prawa do wynagrodzenia za czas przestoju.

W przypadku gdy pracownik uzyskał korzyść majątkową kosztem pracodawcy i korzystał z wypłaconych pieniędzy w złej wierze, wiedząc, że musi je zwrócić, podstawą prawną dochodzonych roszczeń będzie art. 80 Kodeksu pracy i przepisy Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu. W pierwszej kolejności pracodawca powinien jednak zwrócić się do pracownika o dobrowolny zwrot nienależnego wynagrodzenia. Pracownik może wówczas tłumaczyć się, że spożytkował wynagrodzenie i nie jest już wzbogacony, a ponadto przyjął je w dobrej wierze. Tylko w przypadku wzbogacenia pracownik powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia (art. 409–410 Kodeksu cywilnego).

W pewnych okolicznościach pracodawca może samodzielnie, bez zgody pracownika odliczyć nadpłacone wynagrodzenie. Dotyczy to kwot wypłaconych w poprzednim terminie płatności, za które pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (np. za czas zwolnienia lekarskiego czy urlopu bezpłatnego), przy czym odliczenie tych kwot może nastąpić nie później niż w najbliższym terminie wypłaty (wyrok SN z 4 października 1994 r., I PRN 71/94, OSNP 1995/7/89).

Nie dotyczy to jednak przypadku Państwa pracownika. W związku z brakiem jego zgody na dobrowolny zwrot świadczenia mogą Państwo dochodzić zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia wyłącznie przed sądem.

Wzór pozwu pracodawcy o zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

@RY1@i65/2011/017/i65.2011.017.000.0050.001.jpg@RY2@

@RY1@i65/2011/017/i65.2011.017.000.0050.101.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 80, art. 81, art. 87 § 7, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 409–410 Kodeksu cywilnego.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...