Czy wynagrodzenie pracownika można wypłacić jego żonie

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
rozwiń więcej
W dniu wypłaty wynagrodzenia do kasy w naszej firmie przyszła żona jednego z pracowników z zamiarem pobrania za męża pensji. Tłumaczyła, że mąż nie płaci na utrzymanie dwojga ich dzieci. Z uwagi na to, że nie posiadała żadnego upoważnienia, a pracownik był tego dnia w pracy i mógł osobiście odebrać należne mu pieniądze, niczego jej nie wypłaciliśmy. Czy postąpiliśmy słusznie?

RADA

Autopromocja

 Skoro pracownik miał możliwość osobistego odbioru wynagrodzenia, słusznie nie wypłacili Państwo pieniędzy jego żonie, która nie posiadała ani odpowiedniego pisemnego upoważnienia, ani nakazu sądowego upoważniającego ją do otrzymania wynagrodzenia męża.

UZASADNIENIE

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia za pracę ani przenieść tego prawa na inną osobę. Wynagrodzenie za pracę, co do zasady, powinno być wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika (np. w kasie zakładu pracy). Pensja należna pracownikowi może być wypłacona także w inny sposób niż do rąk pracownika, np. przelewem na konto bankowe lub przekazem pocztowym. Warunkiem umożliwiającym przekazywanie pieniędzy w takiej formie jest jednak umieszczenie stosownych zapisów w układzie zbiorowym pracy lub uprzednie wyrażenie przez pracownika pisemnej zgody (art. 86 § 3 Kodeksu pracy).

Zakaz przenoszenia prawa do wynagrodzenia na inną osobę nie dotyczy możliwości odbierania pensji przez osobę upoważnioną przez pracownika. Pracownik nie upoważnia tej osoby do swobodnego dysponowania odebranymi w jego imieniu pieniędzmi, lecz jedynie do ich odebrania i oddania pracownikowi.

WAŻNE!

Pracownik powinien udzielić upoważnienia do odbioru wynagrodzenia na piśmie i wskazać w nim osobę upoważnioną, którą może być zarówno członek rodziny (np. współmałżonek), jak i każda inna osoba.

Pracodawca, który wypłaca wynagrodzenie osobie trzeciej nieposiadającej pisemnego upoważnienia, narusza obowiązek prawidłowej wypłaty.

W praktyce można spotkać się także z sytuacjami, w których bez woli (a niekiedy nawet wbrew woli) pracownika wynagrodzenie za wykonywaną przez niego pracę jest wypłacane do rąk współmałżonka. Takie odstępstwo od zasady bezpośredniej wypłaty wynagrodzenia do rąk zatrudnionego przewiduje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (np. z powodu alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków). Sąd może wówczas nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka (art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Aby skorzystać z takiej możliwości, małżonek, który chciałby otrzymywać pensję współmałżonka, musi mieć stosowny nakaz sądowy.

Czasami zachodzą okoliczności, w których z różnych przyczyn pracownik nie jest w stanie odebrać wynagrodzenia osobiście (gdy nie jest ono przelewane na rachunek bankowy). Dotyczy to takich przejściowych sytuacji, jak np. choroba, czasowy wyjazd do innej miejscowości, konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Wówczas drugi małżonek może bez pełnomocnictwa pobierać wynagrodzenie, chyba że sprzeciwia się temu małżonek. Pracodawca musi jednak być o tym sprzeciwie powiadomiony (art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Warto wspomnieć, że niektórzy pracodawcy wymagają udzielania zgody na odbiór wynagrodzenia przez współmałżonka w formie aktu notarialnego. Stawianie tego typu wymagań jest jednak niedozwolone.

Pracodawca ma również obowiązek wypłacić świadczenia ze stosunku pracy żonie pracownika (lub innym osobom uprawnionym do uzyskania po zatrudnionym renty rodzinnej w myśl ustawy o emeryturach i rentach z FUS) w przypadku śmierci tego pracownika. W takim przypadku nie ma konieczności przeprowadzenia formalnego postępowania spadkowego.

Podstawa prawna:

  • art. 631 § 2, art. 80, art. 84, art. 86 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 28, art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...