Wysokość świadczenia urlopowego

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Nasza firma zatrudnia 18 pracowników i wypłaca świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek na ZUS. Pracownik zatrudniony w tzw. normalnych warunkach od 1 marca br. podjął pracę w warunkach szczególnie uciążliwych. W jakiej wysokości powinien otrzymać świadczenie urlopowe na początku kwietnia? Czy naliczyć je proporcjonalnie do okresu pracy w danych warunkach, czy odpowiednio do warunków pracy w momencie wykorzystywania urlopu?

RADA

Autopromocja

O wysokości świadczenia urlopowego Państwa pracownika decyduje rodzaj zatrudnienia w momencie jego wypłacania. W związku z tym, że świadczenie urlopowe będzie wypłacane, gdy pracownik będzie zatrudniony w warunkach szczególnie uciążliwych, przysługuje mu ono w wysokości przewidzianej dla zatrudnionych w tych warunkach.

UZASADNIENIE

Wysokość wypłacanego pracownikowi świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. A więc wysokość świadczenia urlopowego powinna wynosić 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą, natomiast dla pracownika zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach pracy 50% tej kwoty.

Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewidują proporcjonalne ustalenie wysokości świadczenia urlopowego jedynie w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Przykładowo, pracownik zatrudniony na 3/4 etatu powinien otrzymać 3/4 kwoty wypłacanej zatrudnionemu w pełnym wymiarze (odpowiedniej do rodzaju zatrudnienia w warunkach normalnych lub w warunkach szczególnie uciążliwych).

W pozostałych przypadkach, np. podjęcia zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego, proporcjonalność świadczenia nie obowiązuje. Podobnie nie ma podstaw pozwalających na proporcjonalne obliczanie wysokości świadczenia urlopowego wypłacanego pracownikowi, który w trakcie roku kalendarzowego podjął pracę w szczególnie uciążliwych warunkach pracy. W takiej sytuacji o wysokości świadczenia urlopowego będzie decydowało zajmowane stanowisko pracy w momencie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.

Jeśli w chwili rozpoczęcia urlopu pracownik będzie wykonywał pracę w warunkach szczególnie uciążliwych, wówczas pracodawca wypłacający świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości przewidzianej przepisami powinien wypłacić mu świadczenie urlopowe w wysokości równowartości odpisu podstawowego właściwego dla tej grupy zatrudnionych. Będzie tak nawet w sytuacji zmiany rodzaju zatrudnienia w trakcie wykorzystywania urlopu. Terminem wypłaty, a więc i wymagalności świadczenia, jest bowiem ostatni dzień przed urlopem. Świadczenie powinno być więc uregulowane w wysokości przysługującej na dzień jego wymagalności.

Podstawa prawna:

art. 3 ust. 2-5, art. 5 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Katarzyna Wrońska-Zblewska

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...