Czy pracownica, która w trakcie urlopu wychowawczego podjęła dodatkowe zatrudnienie w innej firmie, otrzyma dwa zasiłki macierzyńskie

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Pracownicę, która w innej firmie jest na urlopie wychowawczym, zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę. Niedługo urodzi drugie dziecko. Jest u nas zatrudniona na 1/4 etatu i na pełny etat w drugim zakładzie pracy (teraz na urlopie wychowawczym). Czy zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy w związku z urodzeniem drugiego dziecka tylko z tytułu zatrudnienia u nas? Czy może powinna zgłosić w drugiej firmie urodzenie dziecka i otrzyma zasiłek macierzyński? Jak zostanie ustalony okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jak ustalić jego podstawę wymiaru?

RADA

Autopromocja

Pracownica jest uprawniona do 2 zasiłków macierzyńskich - od firmy, która udzieliła jej urlopu wychowawczego, oraz od Państwa w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. U Państwa pracownica ma prawo do 20 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego, ponieważ urodzi 2. dziecko. W drugim zakładzie pracy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego będzie wynosił 18 lub 20 tygodni. Podstawę wymiaru zasiłku każdy z zakładów pracy ustali odrębnie.

UZASADNIENIE

Pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w dwóch zakładach pracy i obydwie umowy o pracę są dla niej podstawą do uzyskania zasiłku macierzyńskiego w związku z urodzeniem dziecka. Wymiar czasu pracy nie ma wpływu na prawo do zasiłku. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Pracownica jest u Państwa zatrudniona na podstawie umowy o pracę. I to ubezpieczenie pracownicze jest dla niej tytułem do uzyskania urlopu i zasiłku macierzyńskiego u Państwa. Nie ma na to wpływu urlop macierzyński w drugim zakładzie pracy. U pracodawcy, który udzielił pracownicy urlopu wychowawczego, uzyska ona prawo do zasiłku macierzyńskiego, ponieważ urodziła drugie dziecko w trakcie urlopu wychowawczego.

Długość okresów, za które pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński u Państwa i w drugim zakładzie pracy, może być różna. U Państwa pracownicy przysługuje 20 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Natomiast okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego w drugiej firmie będzie zależał od tego, czy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy. Jeżeli tak, to pracownica ma prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres 20 tygodni. Natomiast jeżeli okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego przypada w całości na urlop wychowawczy, to pracownica będzie miała prawo do 18 tygodni zasiłku macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła dziecko na 6 tygodni przed datą zakończenia urlopu wychowawczego. W tej sytuacji ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 20 tygodni. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego nie zostanie skrócony o 2 tygodnie, ponieważ część wypłaty zasiłku macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy.

Podstawę wymiaru Państwo i drugi zakład pracy powinni ustalić odrębnie na podstawie wynagrodzenia, które pracownica uzyskała z każdej z umów.

Podstawa prawna:

• art. 180 § 1 i § 3 Kodeksu pracy,

• art. 29 ust. 1, ust. 3 i ust. 5, art. 31, art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...