Zasiłek dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy u innego pracodawcy

Joanna Grzelińska-Darłak
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy pracownika na pół etatu od 1 czerwca 2011 r. Jest to jego drugie zatrudnienie, gdyż pracuje on już w innej firmie także na pół etatu. W tamtym zakładzie pracy pracownik uległ 3 czerwca br. wypadkowi, który został uznany za wypadek przy pracy. Z tego powodu od 3 czerwca br. pozostaje on na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem powstała w czasie, gdy jeszcze nie zgłosiliśmy pracownika do ubezpieczeń społecznych (zrobiliśmy to 7 czerwca 2011 r. z datą od 1 czerwca br.). Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty jakiegokolwiek świadczenia w sytuacji, gdy pracownik ten nie ma u nas wystarczająco długiego okresu ubezpieczenia?

Powinni Państwo wypłacić temu pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od dnia powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, a więc bez okresu wyczekiwania, w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym, tj. emerytalnemu, rentowym, chorobowemu oraz wypadkowemu. Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego przysługują pracownikowi dopiero po okresie wyczekiwania, tj. po 30 dniach podlegania temu ubezpieczeniu. Natomiast świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują pracownikowi od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, a więc od dnia nawiązania stosunku pracy.

Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku przy pracy (albo choroby zawodowej), przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Jeżeli pracownik podlega temu ubezpieczeniu z więcej niż jednego tytułu, to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje mu z każdego tytułu, z którego podlega on temu ubezpieczeniu. Nie ma znaczenia, że świadczenie przysługuje z tytułu wypadku, który nie miał miejsca w Państwa firmie. Istotne jest to, że podstawą do jego wypłaty jest wypadek przy pracy.

WAŻNE!

Jeśli pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego z każdej pracy zarobkowej, z której podlega ubezpieczeniu wypadkowemu.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nawet wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał w danym roku kalendarzowym wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy i mimo że nie posiada okresu wyczekiwania. Nie jest istotne to, że pracownik nie ma w Państwa zakładzie wystarczająco długiego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, ponieważ świadczenie to nie jest wypłacane z ubezpieczenia chorobowego, tylko z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej).

W chwili gdy pracownik uległ wypadkowi w drugim zakładzie pracy, nie był zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w Państwa firmie. Istotne jest jednak to, że pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu wypadkowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy (tutaj od 1 czerwca 2011 r.) do dnia ustania tego stosunku. Zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych należy dokonać w terminie 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczenia (art. 36 ust. 4 ustawy systemowej). Zatem pracownik nie musi zostać zgłoszony do tych ubezpieczeń w dniu nawiązania stosunku pracy, co nie zmienia faktu, że od tego dnia podlega wszystkim obowiązkowym ubezpieczeniom.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8, art. 9 ust. 1 oraz ust. 3 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • art. 36 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...