Czy pracownik pracujący w systemie 24/48 godzin jest traktowany jak domownik mogący zapewnić opiekę choremu dziecku

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad 4-letnim synem w okresie od 21 do 25 marca 2011 r. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00. We wniosku o zasiłek ZUS Z-15 zaznaczyła, że mąż pracuje w systemie 24/48 godzin. Dodatkowo pracownica oświadczyła, że mąż pracował 21 marca do godz. 7.00, a z 23 na 24 marca w godz. od 7.00 do 7.00. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za wszystkie dni przedłożonego zaświadczenia lekarskiego?

Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za 21 i 24 marca br., gdy małżonek odpoczywał po pracy na nocnej zmianie oraz za 23 marca br., tj. za dzień, w którym oboje pracują na tej samej zmianie, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki. Za 22 i 25 marca br. pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego, gdyż małżonek w tych dniach miał dni wolne od pracy, a więc mógł zapewnić opiekę choremu dziecku.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia przez nie 14 lat. W tym samym roku kalendarzowym przysługuje 60 dni zwolnienia od pracy z tego powodu. Jest to wymiar zasiłku przysługujący matce i ojcu dziecka, bez względu na liczbę dzieci, a także niezależnie od liczby innych członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz od liczby innych członków rodziny wymagających opieki.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie więcej niż za 60 dni w roku kalendarzowym, niezależnie od liczby dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki oraz bez względu na liczbę osób uprawnionych do tego zasiłku.

W przypadku opieki nad chorym dzieckiem zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli oboje rodzice pracują na tych samych zmianach. Gdy oboje rodzice pracują w systemie pracy zmianowej bądź tylko jedno z rodziców pracuje w takim systemie, zasiłek opiekuńczy przysługuje za dni, w których rodzice pracują:

  • na tych samych zmianach,
  • na różnych zmianach, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się ich godzin pracy lub wskutek dojazdu czy dojścia do albo z pracy.

Dodatkowym warunkiem przyznania osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu zasiłku opiekuńczego jest brak innych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku.

Mogą zaistnieć sytuacje, kiedy ubezpieczony otrzyma zasiłek opiekuńczy, mimo że we wspólnym gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny, ale nie można ich uznać za domowników mogących zapewnić opiekę. Takimi członkami rodziny są:

  • osoby chore,
  • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
  • osoby, które ze względu na swój wiek są niesprawne fizycznie lub psychicznie,
  • osoby prowadzące gospodarstwo rolne,
  • pracownicy odpoczywający po pracy na nocnej zmianie,
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które nie mogą regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (mają ustalone godziny pracy),
  • osoby niezobowiązane do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmówią sprawowania opieki (np. babka, ciotka).

Pracownica występując o wypłatę zasiłku opiekuńczego jest zobowiązana złożyć wniosek o uzyskanie tego zasiłku na druku ZUS Z-15. Z wypełnionego wniosku wynika, w jakim systemie pracują rodzice dziecka oraz czy są inni domownicy mogący sprawować opiekę nad chorym dzieckiem. Jeżeli na podstawie posiadanych informacji pracodawca ma trudności w ustaleniu prawa do zasiłku opiekuńczego w związku z pracą jednego z rodziców w systemie zmianowym oraz uznania go lub nie za domownika mogącego zapewnić opiekę choremu dziecku, może prosić o dodatkowe podanie godzin pracy współmałżonka – ojca dziecka w okresie choroby dziecka. Może również zwrócić się do ZUS o ustalenie prawa do zasiłku opiekuńczego.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy poza nim nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogliby zaopiekować się chorym dzieckiem.

Państwa pracownica wykonuje pracę w godzinach od 7.00 do 15.00. Z jej oświadczenia wynika, że małżonek pracuje w systemie 24/48 godzin. W dniach przedłożonego zwolnienia lekarskiego małżonek:

  • 21 marca pracował do godz. 7.00,
  • 22 marca był dniem wolnym,
  • 23 marca pracował od godz. 7.00,
  • 24 marca pracował do godz. 7.00,
  • 25 marca był dniem wolnym.

W związku z tym pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego za:

  • 21 i 24 marca – w tych dniach małżonka nie można uznać za domownika mogącego zapewnić opiekę choremu dziecku, gdyż odpoczywał po pracy na nocnej zmianie,
  • 23 marca – w tym dniu oboje rodzice pracowali na tych samych zmianach.

Za pozostałe dni, tj. 22 i 25 marca pracownica nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ w tych dniach opiekę choremu dziecku mógł zapewnić małżonek. Ojciec dziecka w tych dniach nie pracował ani nie odpoczywał po pracy na nocnej zmianie.

Podstawa prawna:

  • art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 33, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.).
Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...