Nadpłata zasiłku chorobowego – kiedy płatnik nie powinien korygować dokumentów rozliczeniowych

Joanna Goliniewska
rozwiń więcej
Wypłaciliśmy pracownikowi nienależny zasiłek chorobowy. Otrzymaliśmy do wiadomości wydaną pracownikowi decyzję Wydziału Zasiłków, w której został on zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego za okres od 23 do 27 kwietnia 2010 r. Podstawą do odmownej decyzji był wyrok sądu o popełnionym przez pracownika umyślnym wykroczeniu, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy. Wypłaciliśmy zasiłek chorobowy za cały okres tego zwolnienia już w kwietniu. Rozliczyliśmy ten zasiłek w dokumentach za ten miesiąc. Czy mamy obowiązek korygować dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2010 r.?

Nie mają Państwo obowiązku korygowania dokumentów ubezpieczeniowych za kwiecień 2010 r. Świadczenie, które pobrał pracownik, jest bowiem świadczeniem nienależnie pobranym. Pracownik musi je zwrócić bezpośrednio do ZUS.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Płatnik składek ma obowiązek obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Składki za dany miesiąc rozlicza w deklaracji rozliczeniowej. W deklaracji wykazuje również kwotę zasiłków z ubezpieczenia społecznego, jakie wypłacił w danym miesiącu ubezpieczonym (obowiązek wypłaty zasiłków mają płatnicy, którzy 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób). Jednocześnie składki na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc podlegające wpłacie do ZUS płatnik zmniejsza o kwotę wypłaconych zasiłków.

Przy wypłacie zasiłków z ubezpieczenia społecznego przez pracodawcę czy zleceniodawcę może pojawić się problem nadpłaty zasiłku i sposobu jej rozliczenia. Nie zawsze nadpłata zasiłku oznacza konieczność skorygowania dokumentów rozliczeniowych. Konieczność korekty powstaje wówczas, gdy okaże się, że płatnik wypłacił zasiłek bezpodstawnie. Przepisy nie pozwalają bowiem odliczać od składek należnych za dany miesiąc zasiłków wypłaconych bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej).

WAŻNE!

Płatnik nie może rozliczyć w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA wypłaconych bezpodstawnie zasiłków.

Należy zatem odróżnić świadczenia nienależnie pobrane od świadczeń bezpodstawnie wypłaconych.


Świadczeniem bezpodstawnie wypłaconym jest świadczenie błędnie wypłacone z winy wypłacającego (np. pracodawcy, zleceniodawcy). Mogą to być świadczenia wypłacone mimo braku uprawnień lub w zawyżonej wysokości, jeżeli pracownik lub zleceniobiorca nie był pouczony o okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczenia lub na jego wysokość. Jeśli pracodawca (zleceniodawca) rozliczy na poczet składek świadczenia wypłacone bezpodstawnie, ma zaległość wobec ZUS. W związku z tym musi:

  • złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące, „zerując” wypłacone świadczenia lub wykazując prawidłową niższą kwotę zasiłku (tj. imienne miesięczne raporty korygujące ZUS RSA oraz miesięczne deklaracje korygujące ZUS DRA za miesiące wypłaty zasiłku),
  • opłacić powstałą zaległość z tytułu składek wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pobrania przez ubezpieczonego nienależnego świadczenia. Za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się:

  • świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do jego pobierania,
  • świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia.

Obowiązek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która to świadczenie pobrała. Świadczenie powinno być zwrócone wraz z odsetkami w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego.

W sprawie zwrotu nienależnie pobranego świadczenia ZUS wydaje decyzję. Ubezpieczony musi zwrócić nienależne świadczenie bezpośrednio do ZUS, nawet jeśli zasiłek był wypłacany przez płatnika składek (pracodawcę, zleceniodawcę). W takiej sytuacji płatnik składek nie ma obowiązku korygowania dokumentów rozliczeniowych w zakresie kwoty świadczenia rozliczonego na poczet składek na ubezpieczenia społeczne. Taka sytuacja miała również miejsce w Państwa przypadku.

Podstawa prawna

  • art. 46, art. 84 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 61 ust. 1 pkt 1, ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...