Płatnik poszkodowany przez powódź nie utraci prawa do zasiłku, jeśli składki za okres od kwietnia do czerwca opłaci do 30 września br.

Bożena Goliszewska
rozwiń więcej
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na terenie dotkniętym powodzią, jaka miała miejsce w tym roku. Zatrudniam 11 pracowników i 2 zleceniobiorców. W związku z tym zdarzeniem poniosłem duże straty i nie stać mnie na opłacenie składek do ZUS za maj i czerwiec br. zarówno za siebie, jak i za pozostałych ubezpieczonych. Od 10 lipca przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy mimo to mam szansę na zasiłek chorobowy z ZUS? A co w przypadku gdy teraz zachorują moi pracownicy i zleceniobiorcy – czy otrzymają świadczenia chorobowe? Nadmieniam, że nie jestem płatnikiem zasiłków.

Jeśli składki na swoje ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia działalności za maj i czerwiec br. opłaci Pan do 30 września br., zasiłek chorobowy za lipiec otrzyma Pan w październiku br. Natomiast pracownicy i zleceniobiorcy otrzymają świadczenia chorobowe w ustawowym terminie, bez względu na datę opłacenia przez Pana zaległości z tytułu składek należnych za te osoby.

Autopromocja

UZASADNIENIE

 Prawo do zasiłku chorobowego mają osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo (np. pracownicy), jak i dobrowolnie (np. osoby prowadzące działalność gospodarczą, zleceniobiorcy). Inny jest jedynie okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy. Dla ubezpieczonych obowiązkowo wynosi on nieprzerwanie 30 dni, a dla ubezpieczonych dobrowolnie – 90 dni.

Osoba prowadząca działalność i objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Objęcie takiej osoby ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia:

  • wskazanego we wniosku (gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych) lub
  • nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony – w pozostałych przypadkach.

Samozatrudniony ma prawo do zasiłku chorobowego, pod warunkiem że w terminie i w pełnej wysokości opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe. W przeciwnym razie ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono tej składki. W konsekwencji osoba prowadząca działalność traci prawo do zasiłku chorobowego.

W ustawie z 24 czerwca 2010 r. przewidziano dla płatników dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca br. szczególne rozwiązanie dotyczące przesunięcia terminu zapłaty składek na ZUS do końca września br. bez żadnych konsekwencji. Termin ten dotyczy składek należnych za kwiecień, maj i czerwiec br. (art. 36 ust. 1 ustawy powodziowej). W tym celu należy złożyć stosowne oświadczenie do właściwego oddziału ZUS.

UWAGA! Rząd nie podjął prac nad przesunięciem terminu opłacania składek za inne miesiące, w których w Polsce miała miejsce powódź. Projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców (druk nr 3254), który uprawnia do pomocy przedsiębiorcę poszkodowanego również w innych miesiącach niż maj i czerwiec br., reguluje wyłącznie zasady udzielania preferencyjnych pożyczek i zwolnień podatkowych.

WAŻNE!

Płatnicy poszkodowani w tegorocznej powodzi mogą opłacić składki za kwiecień, maj i czerwiec br. w terminie do 30 września br. bez odsetek za zwłokę, pod warunkiem poinformowania o tym ZUS.


W omawianym przypadku, jeśli zachorował Pan w lipcu br., a składki opłaci do końca września, ZUS wypłaci Panu zasiłek chorobowy za ten okres w październiku. Nieopłacenie składek w podanym terminie, czyli do 30 września, spowoduje wyłączenie Pana z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który nie zostaną opłacone składki. W konsekwencji utraci Pan prawo do zasiłku chorobowego za okres zwolnienia. Ponadto, począwszy od 1 października będą naliczane odsetki za zwłokę.

Jedynie w przypadku płatników, którzy chorują od pierwszego dnia miesiąca, a opłacą składki później niż 30 września br., ubezpieczenie chorobowe ustanie od dnia następującego po dniu, za który zasiłek został wypłacony (art. 14 ust. 2a ustawy systemowej).

Inaczej jest w przypadku pracowników ubiegających się o wypłatę zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy płatnik nie opłacił za nich w terminie należnych składek, np. z powodu trudnej sytuacji powstałej w wyniku powodzi. Nieopłacenie składek w terminie za tych ubezpieczonych nie ma wpływu na późniejszą wypłatę przez ZUS świadczeń w razie choroby i macierzyństwa dla tych osób (Informacja ZUS dostępna na stronie www.zus.pl).

W związku z tym pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia tej niezdolności (pod warunkiem posiadania okresu wyczekiwania) i otrzyma świadczenia chorobowe w normalnym terminie, bez względu na zaległości płatnika w opłacaniu składek.

Również zleceniobiorcy nie utracą prawa do świadczeń chorobowych, podobnie jak pracownicy, niezależnie od terminu opłacenia składek za te osoby. Mimo że zarówno dla zleceniobiorców, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, nie są oni traktowani jednakowo w zakresie wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

WAŻNE!

Pracownicy i zleceniobiorcy mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych w normalnym terminie, bez względu na opóźnienia płatnika w opłacaniu składek.

Ustalenie przez ZUS nowego terminu płatności składek nie zwalnia płatnika z obowiązku składania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych (zgłoszeniowych i rozliczeniowych). Należy je składać na bieżąco, w terminach wskazanych w ustawie.

Z obowiązkiem przekazywania dokumentów do ZUS wiąże się również obowiązek wydawania ubezpieczonym informacji na drukach ZUS RMUA. W odniesieniu do powyższego, za kwiecień, maj i czerwiec br. płatnik jest również zobowiązany do ich wydania zachowując ustawowe terminy.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1–2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 11 ust. 2, art. 14 ust. 1–1a, ust. 2 pkt 2, ust. 2a, art. 36 i 41 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 36 ust. 1–2 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 835).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...