Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu

Zuzanna Michalczyk
rozwiń więcej
Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na 10 dni w związku z opieką nad 4-letnim dzieckiem. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez szpital, w którym dziecko przebywało w okresie podanym w zwolnieniu. W tym roku wypłaciliśmy już pracownicy zasiłek opiekuńczy na dziecko za 25 dni. Według oświadczenia pracownicy, ojciec dziecka pracował w okresie podanym w zwolnieniu lekarskim w godzinach od 8.00 do 16.00, tzn. w takich samych jak pracownica. Czy w tej sytuacji mogę wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy za podany okres, skoro dziecko miało w szpitalu zapewnioną opiekę?

RADA

Autopromocja

Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli szpital wystawi jej zwolnienie lekarskie. Zwolnienie na dziecko w trakcie pobytu w szpitalu oznacza, że obecność matki w tym okresie była konieczna z przyczyn leczniczych.

UZASADNIENIE

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w związku z opieką nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat. Prawo do zasiłku ma osoba ubezpieczona, jeżeli we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innych domowników, którzy mogą zapewnić dziecku opiekę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje zawsze w związku z opieką nad chorym dzieckiem do ukończenia dwóch lat, nawet jeżeli są inni domownicy.

Podstawowym dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA). Do zwolnienia lekarskiego osoba ubezpieczona dołącza wniosek o zasiłek opiekuńczy, w którym oświadcza, czy w okresie choroby dziecka są inni członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić choremu dziecku opiekę.

Prawo do zasiłku opiekuńczego za okres pobytu dziecka w szpitalu przysługuje, jeżeli:

  • są medyczne przesłanki, na podstawie których lekarz wystawi zwolnienie lekarskie dla opiekuna dziecka na okres pobytu w szpitalu; o tym, czy są takie przesłanki, decyduje lekarz,
  • godziny pracy opiekunów - rodziców pokrywają się; w przeciwnym razie w czasie obecności jednego z nich w pracy drugi rodzic mógłby zapewnić dziecku opiekę,
  • opiekunowie - rodzice nie wykorzystali rocznego limitu 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Ponieważ Państwa pracownica przedstawiła zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem, pierwszy z warunków został spełniony (art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Rodzice - opiekunowie dziecka nie pracują w systemie pracy zmianowej i ich godziny pracy pokrywają się. Ponadto opiekunowie dziecka mają jeszcze prawo do 35 dni zasiłku opiekuńczego w 2009 r.

Pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli lekarz leczący dziecko w szpitalu uznał, że obecność matki jest konieczna do prawidłowego leczenia dziecka w trakcie jego pobytu w szpitalu i po przeprowadzeniu badania chorego dziecka wystawił zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA).

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko przysługuje w wymiarze nieprzekraczającym 60 dni w roku kalendarzowym.

Limit 60 dni zasiłku opiekuńczego dotyczy ubezpieczonego bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

Od 1 stycznia 2009 r. w przypadku, gdy pracownica korzystając po porodzie z pierwszych 8 tygodni urlopu macierzyńskiego przebywa w szpitalu, ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi rodziny przysługuje dodatkowo, niezależnie od dotychczasowego wymiaru zasiłku, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Ten dodatkowy wymiar zasiłku opiekuńczego nie jest powiązany z rokiem kalendarzowym, ponieważ przysługuje w celu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, którego matka przebywa w szpitalu.

Podstawa prawna:

  • art. 32-35 oraz art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 5 pkt 5 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654),
  • § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
  • § 1 i § 3 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...