Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Bogusław Nowakowski
rozwiń więcej
Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym?
RADA

Jeżeli 30 listopada br. zatrudniali Państwo 21 pracowników, w tym 2 pracownice były na urlopie wychowawczym, to przez cały 2008 r. zasiłki z ubezpieczenia chorobowego będzie wypłacał ZUS.

Autopromocja

UZASADNIENIE

O tym, kto w danym roku kalendarzowym będzie zobowiązany ustalać prawo do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa oraz wypłacać te zasiłki, decyduje stan zatrudnienia w danym zakładzie na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Dane o liczbie ubezpieczonych pracowników na ostatni dzień miesiąca każdy zakład jest zobowiązany wykazywać w wypełnianej co miesiąc deklaracji ZUS DRA.

W 2007 r. zobowiązanymi do wypłaty świadczeń byli płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy na 30 listopada 2006 r. zgłaszali do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych (czyli co najmniej 21 ubezpieczonych). W tych przypadkach wypłata świadczeń może dotyczyć okresu w czasie trwania ubezpieczenia. Jeżeli zakład zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej osób, zasiłki wypłaca ZUS.

W liczbie ubezpieczonych należy uwzględnić:

- pracowników (w tym uczniów),

-podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,

- osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Aby nie została zawyżona liczba zatrudnionych pracowników, w liczbie ubezpieczonych nie należy uwzględniać:

- osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych,

- duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

W Państwa zakładzie stan zatrudnienia na 30 listopada br., po pomniejszeniu o 2 pracownice przebywające na urlopach wychowawczych, będzie wynosił 19 ubezpieczonych (mniej niż 21 ubezpieczonych). Dlatego przez cały 2008 r. nie będą Państwo płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, nawet jeżeli liczba pracowników będzie po tej dacie wyższa. Państwo będą wypłacać swoim pracownikom tylko wynagrodzenie chorobowe do 33 dni w 2008 r., a w przypadku dłuższych nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy zasiłki z ubezpieczenia chorobowego będzie finansował i wypłacał ZUS.

Jeżeli w danym roku ZUS jest zobowiązany do ustalania i wypłaty świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, a w poprzednim roku dokonywał ich zakład pracy, to zasiłki, do których ubezpieczeni nabyli prawo przed 1 stycznia nowego roku i zachowują do niego prawo po zakończeniu roku kalendarzowego, np. zasiłku macierzyńskiego, zakład pracy może wypłacić do 31 grudnia. Od 1 stycznia na podstawie przekazanej przez zakład pracy dokumentacji, zasiłek będzie wypłacał ZUS właściwy ze względu na siedzibę zakładu.

PRZYKŁAD

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie w związku z chorobą dziecka. Zaświadczenie obejmuje okres od 24 grudnia br. do 5 stycznia 2008 r. W 2007 r. zakład pracy był uprawniony do naliczania swoim pracownikom świadczeń chorobowych, jednak od 2008 r. obowiązki te przejmuje ZUS ze względu na liczbę osób zatrudnionych w zakładzie, która na 30 listopada 2007 r. wynosiła 15 osób. Zakład pracy ustala prawo i wypłaca zasiłek opiekuńczy od 24 do 31 grudnia 2007 r. Dalszą wypłatę zasiłków, tj. od 1 do 5 stycznia 2008 r. zakład pracy ma obowiązek przekazać do właściwej jednostki ZUS. Pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za 2007 r. wypłacany przez zakład pracy, a następnie za 2008 r. przez ZUS. Płatnik składek po wypłaceniu zasiłku opiekuńczego przekazuje oryginał zaświadczenia ZUS ZLA do właściwego ZUS, pozostawiając w aktach potwierdzoną kopię tego zaświadczenia. Ponadto przekazuje wniosek ubezpieczonego o uzyskanie zasiłku opiekuńczego Z-15 oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Podstawa prawna:

  • art. 61, ust. 1-3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 4, § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...