Czy osoba bezrobotna może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Małgorzata Kozłowska
rozwiń więcej
Żona jednego z naszych pracowników jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Pod koniec września br. została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, bez prawa do zasiłku. Czy w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, czy powinniśmy ją wyrejestrować?

Powinni Państwo wyrejestrować małżonkę pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego od dnia uzyskania przez nią statusu osoby bezrobotnej (czyli od dnia zarejestrowania). Osobę bezrobotną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy do ubezpieczenia zdrowotnego powinien zgłosić urząd pracy. Osoby bezrobotne podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie posiadają innego tytułu do tego ubezpieczenia, nawet jeśli posiadają status członka rodziny ubezpieczonej.

Autopromocja

W przedstawionej przez Państwa sytuacji małżonki pracownika następuje zbieg tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego – status członka rodziny osoby ubezpieczonej oraz status osoby bezrobotnej. Konieczne jest ustalenie, z którego tytułu żona pracownika powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoba, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jest zobowiązana zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny, którzy po zgłoszeniu uzyskują prawo do świadczeń zdrowotnych (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej). Za członków rodziny uważane są następujące osoby:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni (ojciec, matka, babka, dziadek) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Do ubezpieczenia zdrowotnego nie można zgłosić członka rodziny, który posiada własny, obowiązkowy tytuł do ubezpieczenia. Taka osoba powinna być zgłoszona z własnego tytułu, a nie z tytułu bycia członkiem rodziny osoby ubezpieczonej.

Posiadanie statusu członka rodziny ma w pewnych sytuacjach pierwszeństwo przed innymi tytułami do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do przypadków, w których status ten zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby posiadającej własny tytuł do ubezpieczeń, należą m.in. takie tytuły, jak bycie uczniem lub studentem czy pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego (art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej). Wśród tych tytułów nie został wymieniony status osoby bezrobotnej, co oznacza, że bezrobotny powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez urząd pracy, a nie przez ubezpieczonego członka rodziny.

PRZYKŁAD

Paweł P., zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma dwie córki (w wieku 17 i 19 lat). Każda z córek ma własny tytuł do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu – młodsza jest uczennicą, a starsza w maju br. przerwała studia i od października br. jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (od czerwca do września w celach zarobkowych czasowo przebywała w Anglii). Młodsza córka Pawła P. powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez ojca (lub inną uprawnioną do tego osobę), gdyż pod względem obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego status członka rodziny ma pierwszeństwo przed statusem ucznia. Natomiast 19-letnia córka Pawła P. nie może być przez niego zgłaszana do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ status osoby bezrobotnej ma pierwszeństwo przed statusem członka rodziny. Jeżeli Paweł P. zgłaszał swoją starszą córkę do ubezpieczenia zdrowotnego po przerwaniu przez nią studiów, to obecnie, od dnia zarejestrowania jej w urzędzie pracy, powinien zgłosić swojemu pracodawcy konieczność wyrejestrowania jej z tego ubezpieczenia jako członka rodziny.


Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje z dniem uzyskania statusu bezrobotnego, a wygasa z dniem utraty tego statusu. A zatem w okresie, gdy żona pracownika nie była zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i nie posiadała innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, powinna być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Natomiast od dnia zarejestrowania jako osoba bezrobotna powinna zostać w 7-dniowym terminie wyrejestrowana z tego ubezpieczenia. Obecnie obowiązujące przepisy nie precyzują, kto odpowiada za powiadomienie płatnika o konieczności wyrejestrowania członka rodziny (chociaż pragmatyka życiowa wskazuje, że powinien to być ubezpieczony, który zgłosił swoich bliskich do tego ubezpieczenia). Od 1 stycznia 2013 r. wejdą w życie przepisy, które jednoznacznie uregulują tę kwestię. Za powiadomienie płatnika o konieczności zarejestrowania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowania z niego członka rodziny będzie odpowiadał ubezpieczony.

Należy jednak pamiętać, że bezrobotnym w rozumieniu przepisów ustawy zdrowotnej jest tylko ta osoba, która została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego nie podlega osoba, która nigdzie nie pracuje i nie jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 2 pkt 5 i pkt 6, art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 pkt 24, ust. 2 i ust. 3, art. 67 ust. 3, art. 75 ust. 9 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 1 pkt 7 lit. c, pkt 11 ustawy z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1016).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...