Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny: kogo można zgłosić?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny kogo można zgłosić / Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny - kogo można zgłosić / shutterstock

Posiadanie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego uprawnia do zgłoszenia do ubezpieczenia również członka rodziny. Kto w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zalicza się do członków rodziny? Czy można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego dziecko powyżej 26 roku życia?

Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny

Co daje ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny? Bardzo ważne jest to, aby dopilnować zgłoszenia wszystkich członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego z jednego prostego powodu - możliwości bezpłatnego korzystania ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej. chodzi tu o nieodpłatne leczenie na NFZ. Za członków rodziny nie odprowadza się dodatkowej składki zdrowotnej, a więc tym bardziej warto podpiąć każdego uprawnionego.

Kogo można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?

Aby dowiedzieć się, kogo można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, należy znaleźć definicję "członka rodziny" zawartą w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W świetle art. 5 pkt 3 ustawy członek rodziny to:

  1. dziecko własne,
  2. dziecko męża albo żony,
  3. dziecko przysposobione,
  4. wnuk,
  5. dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę,
  6. dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,

- do ukończenia 18 lat, a w przypadku dalszej nauki w szkole lub kształcenia w uczelni lub szkole doktorskiej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,

7. żona albo mąż,

8. wstępni czyli rodzice i dziadkowie, gdy pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zgłoszenie do ubezpieczenia dziecka powyżej 26 lat

Zgodnie z powyższym katalogiem członków rodziny nie można dokonać zgłoszenia dziecka po ukończeniu 26 roku życia. Co do zasady zgłasza się tylko dziecko do 18 roku życia. Wyjątkiem jest sytuacji dalszej nauki w szkole, na uczelni lub szkole doktorskiej. Dopiero wówczas można zgłosić dziecko mające do 26 lat. Jedynym przypadkiem, kiedy dozwolone jest zgłoszenie dziecka starszego niż 26 lat jest posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innego traktowanego na równi z tym orzeczeniem.

Czy można zgłosić wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego?

Czy prawo dopuszcza w każdym przypadku zgłoszenie wnuka do ubezpieczenia zdrowotnego? Nie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że dziadek lub babcia mają taką możliwość, ale jest ona ograniczona do sytuacji nieposiadania tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego przez matkę i ojca dziecka.

Kadry
Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."
29 kwi 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają
29 kwi 2025

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia
28 kwi 2025

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]
28 kwi 2025

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.
28 kwi 2025

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping
25 kwi 2025

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy
25 kwi 2025

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować
25 kwi 2025

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?
27 kwi 2025

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję
25 kwi 2025

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...