Wyjazd turystyczny z EKUZ

Iwona Mackiewicz
rozwiń więcej
Osoba posiadająca Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zachoruje podczas wyjazdu turystycznego, może skorzystać z niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Osoby zatrudnione mogą otrzymać EKUZ ważną 6 miesięcy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein). Osoby posiadające EKUZ mają prawo do korzystania w tych państwach z opieki tylko tych placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. EKUZ może zostać wystawiona w związku z wyjazdem do ww. państw, np. w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny czy znajomych, do szkoły lub na uczelnię, pracownikom oddelegowanym do pracy za granicę przez polskiego pracodawcę.

Autopromocja

Należy pamiętać, że EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia uprawniającym do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Osoby uprawnione do EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia wyjeżdżającym czasowo do innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

Prawo do EKUZ mają też osoby wskazane w art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Są to:

  • osoby objęte decyzją wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy,
  • nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania w Polsce,
  • nieubezpieczone osoby posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania w Polsce, które nie ukończyły 18. roku życia.

Każda osoba wyjeżdżająca do innego państwach członkowskich UE/EFTA otrzymuje własną EKUZ.

Potrzebny nie tylko wniosek

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego na pobyt czasowy w związku z wyjazdem turystycznym, należy złożyć odpowiedni wniosek w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ. Wniosek ten może zostać złożony osobiście, pocztą, za pomocą poczty e-mailowej (przy zachowaniu obowiązku osobistego odbioru karty) bądź faksem.

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ.


Dokumentami potwierdzającymi ubezpieczenie zdrowotne w NFZ dla:

  • pracownika jest ZUS RMUA z ostatniego okresu bądź aktualnie podstemplowana książeczka ubezpieczeniowa;
  • osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą jest dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne;
  • osoby prowadzącej rolniczą działalność gospodarczą jest aktualne zaświadczenie z KRUS o podleganiu i opłacaniu składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne;
  • emeryta jest legitymacja emerytalna, odcinek emerytury;
  • rencisty jest legitymacja rencisty, odcinek renty;
  • osoby, która zawarła dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, jest aktualny dowód wpłaty składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne;
  • osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna jest aktualne zaświadczenie z urzędu pracy;
  • osoby zgłoszonej jako członek rodziny jest dokument potwierdzający zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne głównego ubezpieczonego, legitymacja uczniowska, studencka.

Okres ważności EKUZ

Okres ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydanej na pobyt czasowy w związku z wyjazdem turystycznym liczony jest od dnia złożenia wniosku o jej wydanie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dla kobiet posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania w Polsce, które są w okresie połogu, okres ważności EKUZ liczony jest od dnia porodu.

Od 1 stycznia 2011 r. zmienił się okres ważności EKUZ wydawanej w związku z wyjazdem turystycznym. Może ona zostać wydana na:

  • 5 lat – osobom pobierającym świadczenie emerytalne,
  • 6 miesięcy – osobom ubezpieczonym (zatrudnionym, prowadzącym pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, pobierającym rentę, studentom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, członkom rodzin), kobietom w okresie ciąży lub porodu, posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Polski, dzieciom i młodzieży do 18. roku życia (okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18. roku życia),
  • 2 miesiące – osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy,
  • nie dłużej niż na 90 dni – osobom, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały decyzję np. wójta, burmistrza (uprawnionym na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych),
  • na 42 dni – kobietom od dnia porodu, będącym w okresie połogu, posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Utrata ważności EKUZ

Zasadą jest, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zachowuje ważność do momentu określonego w niej jako data końcowa ważności karty, chyba że w czasie, w którym była ważna data, osoba utraciła status osoby ubezpieczonej w NFZ. Wówczas EKUZ traci ważność w tym samym dniu, co utrata statusu osoby ubezpieczonej w NFZ.

Prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ osób ubezpieczonych wygasa po upływie 30 dni od dnia ustania tytułu do ubezpieczenia, np. 30. dnia od dnia rozwiązania stosunku pracy lub też w przypadku otrzymania bezpłatnego urlopu dłuższego niż 30 dni, zakończenia lub wyrejestrowania działalności gospodarczej, utraty statusu bezrobotnego w Polsce lub z dniem podjęcia pracy w innym państwie członkowskim. Prawo do świadczeń wygasa też w przypadku utraty czy zawieszenia prawa do pobierania świadczenia emerytalno-rentowego, utraty statusu rolnika, utraty prawa do świadczenia społecznego (innego niż zasiłek dla osób bezrobotnych czy świadczenie emerytalno-rentowe), np. zasiłku stałego z pomocy społecznej, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego czy świadczenia pielęgnacyjnego, rozwiązania umowy dobrowolnego ubezpieczenia.

Dla osób uczących się (szkoła średnia lub wyższa) prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po upływie 4 miesięcy od dnia zakończenia nauki oraz z chwilą ukończenia 26. roku życia.

Wraz z wygaśnięciem prawa do świadczeń ww. grup ubezpieczonych prawo to wygasa również dla osób zgłoszonych przez nich do ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodzin.

Prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ wyżej wymienionych osób określonych w art. 2 ust. 1 pkt 2–3 ustawy wygasa z dniem:

  • wskazanym w decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy,
  • zakończenia okresu połogu, gdy wnioskodawca nie spełnia wymogów niezbędnych do wydania karty dla „nieubezpieczonych kobiet w ciąży”,
  • ukończenia 18. roku życia,
  • zmianą miejsca zamieszkania.

Podstawa prawna:

  • art. 2, 51 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...