W jaki sposób rodzina zmarłego pracownika może uzyskać rentę rodzinną

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
rozwiń więcej
Kilka dni temu zmarł jeden z naszych pracowników, który pobierał również emeryturę. Jego studiujący 20-letni syn zwrócił się do nas o pomoc przy ubieganiu się o rentę rodzinną. Chciałby uzyskać to świadczenie dla siebie oraz dla 51-letniej matki, która prowadziła ze zmarłym mężem wspólne gospodarstwo domowe. Czy renta rodzinna będzie im przysługiwać? Jakie dokumenty powinniśmy w tym celu przygotować i czy należy przesłać je do ZUS?

Zarówno syn pracownika, jak i wdowa będą mogli uzyskać rentę rodzinną. Powinni Państwo przygotować dla nich wniosek o przyznanie tego świadczenia wraz z niezbędnymi załącznikami, uzyskać ich podpisy, a całość dokumentacji przesłać do ZUS. W związku z tym, że zmarły pracował po przyznaniu emerytury, do wniosku powinna zostać dołączona dokumentacja potwierdzająca jego dodatkowy staż pracy po przyznaniu emerytury i uzyskane w okresie tej pracy zarobki.

Autopromocja

Uzyskanie renty rodzinnej jest uzależnione od złożenia w ZUS wniosku o jej przyznanie wraz z niezbędną dokumentacją. Osoba zainteresowana może to uczynić osobiście bądź za pośrednictwem pracodawcy, który zatrudniał pracownika przed śmiercią. Pracodawcy są zobowiązani do bezzwłocznego poinformowania rodziny zmarłego pracownika o warunkach uzyskania renty rodzinnej oraz do przygotowania wniosku o rentę i przesłania go do ZUS, jeżeli członkowie rodziny o to wystąpią (art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy emerytalnej).

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci:

  • miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy bądź
  • spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń albo
  • pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Państwa pracownik w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury, zatem warunek przyznania renty rodzinnej odnoszący się do zmarłego został spełniony.

Zasadą jest, że renta rodzinna przysługuje dziecku osoby zmarłej do czasu ukończenia przez nie 16. roku życia. Jeśli dziecko po ukończeniu 16 lat nadal się uczy, może pobierać to świadczenie do czasu zakończenia nauki (nie dłużej niż do ukończenia 25 lat). Niezależnie od wieku oraz pobierania nauki renta przysługuje dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji bądź całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w czasie nauki w szkole przed osiągnięciem 25. roku życia (art. 68 ustawy emerytalnej).

Do renty rodzinnej uprawnia nauka: w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, wyższych państwowych lub niepaństwowych, a także prowadzonych przez Kościół katolicki.


Wdowa może nabyć prawo do renty rodzinnej, jeśli w chwili śmierci męża pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej (miała prawo do alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową) oraz spełniła jeden z warunków:

  • w dniu śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy (albo wiek ten osiągnęła lub stała się niezdolna do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od daty śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej),
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – do 18 lat,
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  • nie ma niezbędnych źródeł utrzymania.

Renta rodzinna stanowi określony procent świadczenia, które przysługiwało lub przysługiwałoby zmarłemu pracownikowi w chwili śmierci:

  • 85% świadczenia przysługuje, gdy do renty rodzinnej jest uprawniona tylko jedna osoba,
  • 90% świadczenia, jeśli są uprawnione dwie osoby,
  • 95% świadczenia, gdy jest troje lub więcej uprawnionych.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, podzielona na równe części.

Syn oraz wdowa po pracowniku spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej. Zmarły miał ustalone prawo do emerytury, zatem jego żona oraz syn będą mieli prawo do renty rodzinnej w wysokości 90% emerytury przysługującej pracownikowi w dniu śmierci.

Państwa pracownik po przyznaniu emerytury pracował i osiągał zarobki. Jeśli nie zostały one dotychczas uwzględnione w jego emeryturze, uprawnieni członkowie rodziny mogą wnioskować o przeliczenie emerytury przysługującej na dzień zgonu. Aby było to możliwe, powinni Państwo wystawić członkom rodziny świadectwo pracy oraz zaświadczenie na druku ZUS Rp-7, potwierdzające okres zatrudnienia byłego pracownika w Państwa firmie oraz uzyskane przez niego zarobki.

Wniosek o rentę rodzinną najlepiej sporządzić na urzędowym formularzu ZUS Rp-2. W Państwa przypadku o rentę będą wnioskowały 2 pełnoletnie osoby, zatem należy wypełnić również załącznik ZUS Rp-2a. Wniosek oraz załącznik powinny być podpisane przez wnioskodawców. Do wniosku powinny być dołączone również dokumenty stwierdzające:

  • datę urodzenia wnioskodawców (syna oraz żony zmarłego),
  • datę urodzenia i datę zgonu ubezpieczonego,
  • zawarcie przez wdowę związku małżeńskiego z ubezpieczonym,
  • pobieranie nauki w szkole wyższej przez syna zmarłego.

Jeśli wniosek wraz załącznikami dotrze do ZUS w miesiącu zgonu lub w miesiącu następnym, wówczas renta będzie przysługiwała od miesiąca, w którym pracownik zmarł. W razie późniejszego złożenia dokumentacji ZUS wypłaci świadczenie od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

Podstawa prawna:

  • art. 65–66, art. 67–68, art. 70, art. 73–74 oraz art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz.1227 ze zm.),
  • § 10–12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. Nr 237, poz. 1412).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...