Czy można zatrudnić pracownika młodocianego w sklepie spożywczym?

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Chcemy w okresie letnim zatrudnić pracownika młodocianego, który ma ukończone 17 lat, na stoisku z warzywami i owocami w sklepie spożywczym. Pracownik sprzedawałby owoce i warzywa. Dotychczas nie zatrudnialiśmy młodocianych pracowników. Jakie wymagania musimy spełnić, aby móc go zatrudnić? Czy musimy mieć zgodę rodziców na zatrudnienie?

RADA

Autopromocja

Pracownik młodociany, który ukończył 17 lat, może sam, bez zgody przedstawiciela ustawowego (rodziców), podpisać umowę o pracę. Może on być w Państwa sklepie zatrudniony wyłącznie przy wykonywaniu lekkich prac, których wykaz po uzgodnieniu z lekarzem medycyny pracy musi ostatecznie zatwierdzić właściwy inspektor pracy. Praca przy sprzedaży warzyw i owoców może zostać zaliczona do tego rodzaju prac.

UZASADNIENIE

Pracownik młodociany może być zatrudniony w celu przygotowania zawodowego (nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy) lub przy wykonywaniu prac lekkich. Obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości zatrudniania pracowników młodocianych w innych sytuacjach. Dlatego w Państwa przypadku jedyną możliwą formą zatrudnienia osoby młodocianej w celu obsługi stoiska z warzywami i owocami w sklepie spożywczym jest jej zatrudnienie przy pracach lekkich. Aby móc legalnie zatrudnić pracownika w ten sposób, powinni Państwo opracować obowiązujący w zakładzie wykaz prac lekkich, na który musi wyrazić zgodę lekarz wykonujący zadania służby medycyny pracy.

Wykaz prac lekkich nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym określonych w obowiązujących w tym zakresie przepisach. Praca na stoisku owocowo-warzywnym mogłaby być młodocianym zabroniona, gdyby polegała na przenoszeniu dużych ciężarów.

Ponadto wykaz prac lekkich dozwolonych młodocianym musi zatwierdzić właściwy miejscowo inspektor pracy. Zatwierdzenie to następuje w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez inspektora. Dopiero po przejściu tej procedury mogą Państwo zatrudnić pracownika młodocianego przy wykonywaniu prac lekkich określonych w wykazie. Wykaz prac lekkich powinien być zawarty w treści obowiązującego w zakładzie regulaminu pracy. W przypadku braku obowiązku tworzenia regulaminu może on zostać określony w odrębnym akcie.

Osoba, która ukończyła 17 lat, lecz nie ukończyła 18 lat, należy, zgodnie z przepisami prawa cywilnego, do tzw. grupy osób posiadających ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Należą do nich bowiem osoby między 13 a 18 rokiem życia. Zasadą jest, że taka osoba do zaciągania zobowiązań lub rozporządzania swoim prawem potrzebuje zgody jej przedstawiciela ustawowego. Od tej zasady przewidziano wyjątek właśnie w zakresie nawiązywania stosunków pracy przez młodocianych. Osoba posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności, które dotyczą tego stosunku (art. 22 § 3 Kodeksu pracy). Dlatego pracownik młodociany, z którym chcą Państwo podpisać umowę o pracę, nie będzie potrzebował zgody rodziców na zawarcie takiej umowy.

WAŻNE!

Pracodawca nie musi występować do rodziców młodocianego o zgodę na jego zatrudnienie.

W przypadku nawiązania stosunku pracy przez młodocianego jego przedstawiciel ustawowy, np. rodzic, może jedynie rozwiązać zawartą umowę za zezwoleniem sądu opiekuńczego w przypadku, gdyby taki stosunek sprzeciwiał się dobru małoletniego. Nie może zatem zrobić tego samodzielnie, według własnego uznania, a jedynie po zbadaniu całokształtu okoliczności faktycznych przez sąd opiekuńczy, który zezwoli na takie rozwiązanie.

• art. 22 § 3, art. 2001 Kodeksu pracy,

• art. 15, art. 17 Kodeksu cywilnego,

• rozporządzenie z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...