Wypowiedzenie tylko z powodu emerytury - to dyskryminacja

Michał Culepa
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy o pracę nie może być uzasadnione wyłącznie nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury. Takie działanie nosi znamiona dyskryminacji ze względu na wiek.

Alicja G. była zatrudniona w PKP od 1 września 1970 r. W ostatnim okresie zatrudnienia zajmowała stanowisko zastępcy dyrektora zakładu ds. ekonomiczno-finansowych w jednej ze spółek wyłonionych w wyniku przekształceń i komercjalizacji kolei.

Autopromocja

W dniu 24 listopada 2004 r. pani Alicja ukończyła 55 lat, a mając dostatecznie długi okres pracy w PKP uzyskała w ten sposób uprawnienia do emerytury kolejowej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osoby zatrudnione na kolei mają prawo do wcześniejszej emerytury - dla kobiet wiek ten wynosi 55 lat, dla mężczyzn - 60 lat, przy czym osoby takie muszą się legitymować odpowiednim stażem pracy w branży kolejowej (co najmniej 15 lat) oraz odpowiednio: 20- i 25-letnim okresem składkowym i nieskładkowym.

Wkrótce po urodzinach Alicja G. otrzymała od swojego pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. W spółce kolejowej stosowana była bowiem praktyka rozwiązywania stosunków pracy z osobami, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury. Do wypowiedzenia umowy o pracę z tej przyczyny nie dochodziło jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy pracownik podlegał szczególnej ochronie albo kontynuowanie zatrudnienia było uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy. Na stanowisko zajmowane przez Alicję G. przyjęto inną, młodszą osobę. Warto też wspomnieć, że uzyskanie prawa do emerytury było jedyną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Pani Alicja poczuła się pokrzywdzona i skierowała sprawę do sądu, żądając odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. Niestety sprawę przegrała zarówno w I, jak i w II instancji. Obydwa sądy orzekły, że pracodawca miał prawo prowadzić taką politykę zatrudnienia, a przyczyna wypowiedzenia jest prawdziwa i konkretna. Alicja G. skierowała więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Skład Sądu rozpoznający skargę powziął jednak wątpliwość, czy nabycie przez kobietę w wieku 55 lat prawa do wcześniejszej emerytury stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i czy nie narusza zakazu dyskryminacji za względu na wiek i płeć, określonego w art. 113 k.p. Pytanie w tej sprawie skierowano do 7-osobowego składu Sądu Najwyższego.

Odpowiedź udzielona w uchwale z 19 listopada 2008 r. (I PZP 4/08) była jednoznaczna - wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownicy wyłącznie z powodu nabycia przez nią prawa do wcześniejszej emerytury stanowi dyskryminację ze względu na płeć (art. 113 k.p.).

Uzasadniając uchwałę, Sąd Najwyższy wskazał, że z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wynika, że różnicowanie sytuacji kobiet w przypadku prawa do emerytury przez ustalanie różnego wieku umożliwiającego rozwiązanie umowy o pracę jest dyskryminujące. Również praktyka polegająca na zwalnianiu kobiet pracownic tylko dlatego, że nabyły one prawo do wcześniejszej emerytury, jest niedopuszczalna. W efekcie nie jest też prawidłowe uzasadnianie wypowiedzeń umów o pracę wyłącznie nabyciem prawa do emerytury.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...