Roczny urlop bezpłatny

Joanna Pysiewicz-Jężak
rozwiń więcej
Chciałbym wystąpić do swojego pracodawcy o roczny urlop bezpłatny i wyjechać do pracy za granicą. Mam w związku z tym kilka pytań. Czy muszę umotywować swoją prośbę? Czy okres urlopu wlicza się do stażu pracy i uprawnień pracowniczych? Czy jest przewidziany w przepisach okres, na który urlop bezpłatny może być udzielony? Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę o pracę w czasie tego urlopu? - pyta Czytelnik z Krosna.

Wniosek pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego nie musi być w szczególny sposób umotywowany. Jednak należy pamiętać, że pracodawca nie musi go uwzględnić. Okresu urlopu bezpłatnego udzielonego na załatwienie spraw osobistych pracownika nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Autopromocja

Zgodnie z art. 174 § 1 k.p. pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego na jego pisemny wniosek. Wniosek pracownika nie musi być w szczególny sposób umotywowany. Jednak w interesie pracownika będzie poinformowanie pracodawcy o powodach, które skłoniły go do złożenia wniosku o urlop bezpłatny, co może spowodować pozytywne ustosunkowanie się pracodawcy do sprawy.

Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, są jednak pewne wyjątki, na przykład urlop bezpłatny udzielony za zgodą pracownika w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami czy urlop bezpłatny udzielony pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy.

Oznacza to, że okres urlopu bezpłatnego - z wyjątkami przewidzianymi w przepisach szczególnych prawa pracy - nie będzie zaliczony do stażu pracy, od którego zależy np. wymiar urlopu, nabycie prawa do nagrody jubileuszowej czy wysokość dodatku stażowego. Urlop bezpłatny jest swoistego rodzaju zawieszeniem istniejącego między pracownikiem a pracodawcą stosunku pracy. W okresie tym, z uwagi na fakt niewypłacania pracownikowi wynagrodzenia, nie są również odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza, że i na konto emerytalne (w ZUS i funduszu emerytalnym) pracownika nie wpływają żadne pieniądze.

Urlop bezpłatny może być udzielony na określony przez pracownika i pracodawcę okres. Kodeks pracy nie stawia żadnych ograniczeń w tej kwestii, a jedynie w art. 174 § 3 przewiduje, że przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Przebywającemu na urlopie bezpłatnym pracownikowi pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Wynika to z art. 41 k.p. Ochrona ta doznaje jednak ograniczenia w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Dopuszczalne jest również rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym trwającym co najmniej 3 miesiące, w sytuacjach, o których mowa w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Na koniec należy zaznaczyć, że pracodawca nie ma obowiązku, wynikającego z przepisów prawa, udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu załatwiania spraw osobistych, a pracownik nie ma roszczenia o udzielenie takiego urlopu. Udzielenie go wynika tylko z dobrej woli pracodawcy.

Odpowiedziała Joanna Pysiewicz-Jężak

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...