Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie

Przemysław Molik
rozwiń więcej
Poinformowanie urzędu pracy o planowanym urlopie. /Fot. Fotolia / inforCMS
Informowanie urzędu skarbowego o planowanym urlopie zostało przewidziane przez przepisy prawa podatkowego. Nie wszyscy podatnicy muszą zgłaszać fiskusowi swoje wyjazdy. Taki obowiązek mają tylko ci, wobec których jest prowadzone postępowanie i jeśli będą dłużej przebywać za granicą.

Czy należy zawiadomić o wyjeździe

Czekam na wydanie interpretacji indywidualnej. W sierpniu wyjeżdżam do Stanów Zjednoczonych i planuję tam przebywać przynajmniej do końca roku. Czy muszę o tym poinformować izbę skarbową?

Autopromocja

Ordynacja podatkowa nakłada na osoby, które są stroną, szczególny obowiązek. Mianowicie, w razie wyjazdu za granicę na co najmniej 2 miesiące muszą ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń. Powinni go zgłosić do tego organu, który prowadzi daną sprawę. Jeśli podatnik zaniedba ten obowiązek, urząd będzie dostarczał pisma pod dotychczasowy adres w Polsce. Oznacza to, że list pozostanie w placówce pocztowej przez 14 dni, a następnie zostanie zwrócony do urzędu.

Co do zasady obowiązek zgłoszenia takiego pełnomocnika dotyczy osób, wobec których toczy się postępowanie podatkowe. Podatnik wie o takim postępowaniu. W przypadku gdy jest ono wszczynane na wniosek (np. o interpretację), datą jego rozpoczęcia jest dzień doręczenia żądania organowi podatkowemu. Z kolei gdy toczy się ono z urzędu – będzie to dzień doręczenia stronie postanowienia o wszczęciu postępowania.

Jednocześnie przepisy Ordynacji podatkowej w sprawie trybu wydawania interpretacji odwołują się do ogólnych regulacji określających zasady doręczania pism w postępowaniu podatkowym. Dlatego też w przypadku procedury wydawania interpretacji i dłuższego wyjazdu, podatnik ma obowiązek zgłoszenia pełnomocnika do doręczeń. Jest to o tyle istotne, że organ prowadzący sprawę może wezwać podatnika do uzupełnienia wniosku, np. sprecyzowania stanu faktycznego.

Trzeba również pamiętać, że jeśli podatnik, wobec którego toczy się postępowanie, wyjechał za granicę na krócej niż dwa miesiące, ale pobyt przedłużył się, to również ma obowiązek ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń.

Podstawa prawna:

Art. 147 par. 1, art. 14h, art. 169 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.).

Czy udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania

Przedsiębiorca złożył wniosek o interpretację przed wyjazdem na urlop. Czy korzystne będzie dla niego ustanowienie pełnomocnika nie tylko do doręczeń, ale także do reprezentowania go przed urzędem skarbowym?

Rola pełnomocnika do doręczeń ogranicza się wyłącznie do odbioru przesyłek. Nie może on reprezentować podatnika w postępowaniu. Dlatego też warto pomyśleć o ustanowieniu pełnomocnika w szerszym zakresie. Uchroni to podatnika nie tylko przed zastosowaniem tzw. fikcyjnego doręczenia przesyłki – w przypadku gdy pozostanie ona na poczcie dłużej niż 14 dni. Zgodnie z art. 145 Ordynacji podatkowej, jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, to pisma doręcza się zawsze jemu, a nie stronie (podatnikowi). Dzięki temu szerzej umocowany pełnomocnik będzie mógł nie tylko odebrać przesyłkę, ale również reprezentować podatnika w trakcie postępowania. 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...