Czy pracownicy podnoszącej kwalifikacje bez zgody pracodawcy przysługuje urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Marta Jendrasik
rozwiń więcej
Pracownica działu kadr (nie jest nauczycielem akademickim ani pracownikiem naukowym) przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa pracy. Czy mamy obowiązek udzielenia pracownicy urlopu w wymiarze 28 dni, jeśli nie kierowaliśmy jej na studia? Kiedy ewentualnie należy udzielić tego urlopu – przed obroną rozprawy doktorskiej czy wcześniej?

Należy przyjąć, że powinni Państwo udzielić pracownicy 28 dni urlopu na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej. Urlop ten powinien zostać udzielony przed terminem egzaminu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Autopromocja

Na wniosek pracownika, przysługuje mu urlop w wymiarze 28 dni na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej oraz zwolnienie od pracy na przeprowadzenie obrony w uzgodnionym z pracodawcą terminie (art. 23 ustawy o stopniach naukowych...). Za czas tego urlopu oraz zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które jest obliczane na takich samych zasadach, jak za urlop wypoczynkowy.

Studia doktoranckie bez skierowania – rozbieżne interpretacje

W zakresie udzielania urlopu doktorantom, którzy nie zostali skierowani na naukę przez pracodawcę oraz którym pracodawca nie wyraził zgody na studia, istnieją rozbieżne interpretacje praktyków i prawników.

Zgodnie z dominującym poglądem w tej kwestii, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi będącemu doktorantem płatnego urlopu w wymiarze 28 dni, niezależnie od tego, czy pracodawca wyraził zgodę lub skierował go na studia doktoranckie. Za podstawę takiego poglądu wskazuje się art. 23 ustawy o stopniach naukowych..., który przyznaje doktorantom prawo do takiego urlopu i jest przepisem szczególnym do regulacji dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych zawartych w Kodeksie pracy. Jeżeli bowiem stosunek pracy danej grupy pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami (art. 5 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Zdaniem większości ekspertów prawa pracy, przepisy przyznające prawo do urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej, jako przepisy szczególne, mają pierwszeństwo stosowania przed przepisami Kodeksu pracy.

Jednak interpretacja ta ma swoich przeciwników, którzy wskazują, że wprawdzie art. 23 ustawy o stopniach naukowych... jest przepisem szczególnym w odniesieniu do Kodeksu pracy, to jednak nie reguluje w sposób wyczerpujący trybu, w jakim pracownik podejmuje studia doktoranckie. Dlatego w pierwszej kolejności należy stosować wynikające z Kodeksu pracy zasady przyznawania urlopu szkoleniowego. Ponadto pracodawcy nie powinni być obciążani dodatkowymi świadczeniami na rzecz pracowników (takim świadczeniem jest urlop w wymiarze 28 dni), którzy podejmują dokształcanie w ramach pozazawodowych zainteresowań, niezwiązanych z pracą.

Jednak za obowiązkiem udzielania pracownikom 28 dni na rozprawę doktorską przemawiają jeszcze inne kwestie. Zgodnie z zasadami wykładni prawa, przepisy art. 23 ustawy o stopniach naukowych... są wcześniejsze niż przepisy Kodeksu pracy regulujące urlop szkoleniowy, które zostały wprowadzone do Kodeksu pracy 16 lipca 2010 r. Z tego powodu wyłączone jest stosowanie późniejszych przepisów Kodeksu pracy regulujących urlop szkoleniowy. Kolejnym argumentem jest również to, że pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe w zakresie rodzaju umówionej pracy, nie można odmówić tego zwolnienia od pracy, gdyż pracodawca jest zobowiązany do ułatwiania pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17 Kodeksu pracy). Odmowa ułatwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych może zostać potraktowana jako naruszenie tego obowiązku i może być podstawą do zarzutu nierównego traktowania w zatrudnieniu (art. 183a i art. 183b Kodeksu pracy). Ponadto strony stosunku pracy mogą poszerzyć uprawnienia pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe o przyznanie urlopu szkoleniowego, gdyż dopuszczalne jest przyznawanie pracownikowi korzystniejszych uprawnień niż określone w przepisach prawa pracy (art. 18 Kodeksu pracy).


Termin udzielania urlopu na rozprawę doktorską

Przepisy nie regulują, kiedy należy udzielić pracownikowi urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej. W praktyce przyjmuje się, że należy go udzielić przed terminem obrony rozprawy doktorskiej, co wskazywałoby, że termin ten powinien być ustalony w chwili składania wniosku o ten urlop. Na potwierdzenie tego faktu pracownik do wniosku o urlop w wymiarze 28 dni może dołączyć zaświadczenie, że jest studentem studiów doktoranckich wraz z informacją o planowanym terminie obrony.

WAŻNE!

Pracodawca powinien udzielić doktorantowi urlopu na przygotowanie rozprawy doktorskiej przed terminem jej obrony.

Często pracownicy proszą o udzielenie tego urlopu, aby przygotować się do zdania egzaminów na studiach doktoranckich np. w 2. czy 3. semestrze, jednak nie taki jest jego cel. W takich przypadkach pracodawca może więc odmówić udzielenia tego urlopu we wskazanych terminach.

Sankcje za nieudzielenie urlopu doktorantom

Co prawda, przestrzeganie przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie stanowi odrębnego przedmiotu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, ale kwestia ta może stanowić przedmiot czynności kontrolnych podjętych na skutek skargi złożonej przez pracownika. Jeśli zostanie stwierdzone naruszenie przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych, inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie (art. 11 pkt 8 ustawy o PIP). Nieprzestrzeganie powyższych przepisów nie stanowi natomiast wykroczenia przeciwko prawom pracownika, a w konsekwencji nie może stanowić podstawy do ukarania pracodawcy grzywną (pismo GIP nr GPP-364–4560–56/10/PE/RP).

Podstawa prawna:

  • art. 5, art. 17, art. 18, art. 183a, art. 183b, art. 1031–1036 Kodeksu pracy,
  • art. 23 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. Nr 65, poz. 595 ze zm.),
  • art. 11 pkt 8 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2012 r. poz. 404 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...