Podział dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy niepełnosprawnego pracownika, któremu przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Urlop ten w całości ujęliśmy w planie urlopów na 2012 r. w lipcu. Pracownik napisał podanie, że chce ten urlop podzielić na części w taki sposób, aby wykorzystać go po 1–2 dni w każdym miesiącu, żeby móc chodzić do przychodni lekarskiej w dogodnych dla niego terminach. Czy powinniśmy uwzględnić prośbę pracownika?

Mogą Państwo wyrazić zgodę na podział tego urlopu w sposób proponowany przez pracownika, ale taki wniosek nie jest dla Państwa wiążący. Mają Państwo bowiem prawo udzielić pracownikowi dodatkowego urlopu wypoczynkowego jednorazowo w całości.

Autopromocja

Przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.) przyznają pracownikom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym prawo do 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Przepisy tej ustawy nie regulują natomiast kwestii dzielenia tego dodatkowego urlopu. Jednak w sprawach nieunormowanych przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej... stosuje się kodeks pracy (art.66 ustawy o rehabilitacji zawodowej...). Na podstawie art. 162 kodeksu pracy mogą Państwo podzielić dodatkowy urlop na części na wniosek pracownika w taki sposób, aby co najmniej jedna z części wypoczynku (łącznie z podstawowym urlopem) obejmowała nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (razem z dniami wolnymi od pracy, niedzielami i świętami).

Nie mogliby zatem Państwo podzielić 10-dniowego dodatkowego urlopu samodzielnie, tak jak nie mogą Państwo bez wniosku pracownika podzielić urlopu podstawowego. Natomiast to od pracodawcy zależy, czy uwzględni wniosek pracownika. Pracodawca może odmówić pracownikowi takiego podziału urlopu ze względu na konieczność zapewnienia „normalnego toku pracy”.

Wniosek pracownika o podzielenie urlopu wypoczynkowego nie wymaga uzasadnienia i może być złożony w dowolnej formie. Do celów dowodowych, np. w przypadku kontroli inspektora Państwowej Inspekcji Pracy, wskazana jest jednak forma pisemna.

Pracownik zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności ma również prawo do płatnego zwolnienia od pracy:

  • na wykonywanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy,
  • w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej jednak niż raz w roku.

Łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w ciągu roku kalendarzowego (art. 20 ust. 1 i 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej...). Państwa pracownik nie musi zatem wykorzystać dodatkowego urlopu wypoczynkowego na wizyty w przychodni, tylko może w tym celu skorzystać również ze zwolnienia od pracy.

Należy przypomnieć, że prawo pracownika do pierwszego dodatkowego urlopu przysługuje po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2005 r., II PK 339/04, OSNP 2006/9–10/150).

Państwa pracownik ma w zależności od swojego stażu pracy prawo do 30 dni urlopu (20 dni urlopu zwykłego + 10 dni urlopu dodatkowego) lub 36 dni urlopu (26 dni urlopu zwykłego + 10 dni urlopu dodatkowego).


Prawo do niewykorzystanego dodatkowego urlopu wypoczynkowego przechodzi na następne lata. Pracownik z dniem nabycia prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego uzyskuje ten urlop w pełnym wymiarze 10 dni, co oznacza, że nie stosuje się w tym przypadku zasady proporcjonalności. W razie utraty stopnia niepełnosprawności niewykorzystana część dodatkowego urlopu nie przepada.

Dodatkowy urlop powinien być udzielony pracownikowi w naturze. Tego urlopu udziela się w dniach, które dla pracownika są dniami pracy, w wymiarze godzinowym.

Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej zarówno do znacznego, umiarkowanego, jak i lekkiego stopnia niepełnosprawności wynosi maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Pracownik niepełnosprawny, zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, może pracować w skróconych normach czasu pracy, tj. maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Na tę okoliczność pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie od lekarza o konieczności stosowania skróconej normy czasu pracy. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wyniesie 7 godzin, to jego dodatkowy urlop będzie odpowiadał 70 godzinom pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 15, art. 19 ust. 1, art. 20 ust. 1 i 3, art. 66 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.),
  • art. 162 i 163 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (tj. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Kadry
"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: 13 zasad, które musisz znać
29 kwi 2024

Dlaczego obchodzimy święto 2 maja? Czy 2 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Jakie święto obchodzi się 2 maja? Czym jest święto flagi? Poniżej 13 zasad związanych z eksponowaniem flagi Polski, niektóre mogą zaskoczyć - ale trzeba je znać!

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja
29 kwi 2024

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Już 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Czy 3 maja to święto kościelne czy państwowe? Czy 3 maja trzeba iść do pracy?

pokaż więcej
Proszę czekać...