Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Małgorzata Podgórska
rozwiń więcej
Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Nie mają Państwo takiego obowiązku. Niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego należy udzielić pracownicy w uzgodnionym z nią terminie. Nie ma jednak przeszkód prawnych, żeby pracodawca wyraził zgodę, aby niewykorzystana część urlopu z powodu choroby pracownicy przypadała bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W prawie pracy występują dwie grupy przypadków, gdy pracodawca jest z mocy prawa zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub jego części w terminie późniejszym niż to wynika z planu urlopowego lub zaakceptowanego wniosku urlopowego.

Pierwsza grupa odnosi się do sytuacji, w której pracodawca udzielił już pracownikowi urlopu wypoczynkowego, jednak urlop ten nie może się rozpocząć z przyczyn usprawiedliwiających jego nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu (art. 165 Kodeksu pracy):

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego.

W takich okolicznościach pracodawca jest zobowiązany przesunąć urlop na późniejszy termin. Katalog okoliczności uzasadniających przesunięcie urlopu jest otwarty (ze względu na sformułowanie „w szczególności”), zatem należy przyjąć, że istnieją także inne okoliczności uniemożliwiające rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie, takie jak np. urlop okolicznościowy, zwolnienie lekarskie w celu sprawowania opieki nad dzieckiem czy wezwanie pracownika do sądu lub innego organu administracji.

WAŻNE!

Katalog okoliczności umożliwiających przesunięcie urlopu wypoczynkowego jest otwarty, tzn. zawiera wyłącznie przykładowe okoliczności, które uzasadniają przesunięcie terminu urlopu.

Druga grupa przypadków obejmuje sytuacje, w których pracownik rozpoczął już korzystanie z urlopu wypoczynkowego, ale zaszły okoliczności powodujące przerwanie tego urlopu. Do takich sytuacji należą:

  • czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
  • odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
  • odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
  • urlop macierzyński.

Część urlopu wypoczynkowego niewykorzystaną z ww. powodów pracodawca jest zobowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 Kodeksu pracy).


Jednak w tym przypadku katalog okoliczności skutkujących przerwaniem rozpoczętego już urlopu wypoczynkowego jest zamknięty, co oznacza, że sytuacje przerywające urlop wypoczynkowy zostały wyczerpująco wymienione w art. 166 Kodeksu pracy. Zatem poza ww. okolicznościami urlop wypoczynkowy nie może ulec przerwaniu. W związku z tym zdarzenia przypadające w trakcie urlopu, takie jak ślub pracownika lub jego dziecka, urodzenie się dziecka, zgon i pogrzeb osób bliskich dla pracownika, nie są okolicznościami przerywającymi urlop wypoczynkowy.

Zarówno w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających przesunięcie urlopu wypoczynkowego na inny termin, jak i przerwania tego urlopu, pracownik powinien złożyć pracodawcy stosowny dokument potwierdzający wystąpienie okoliczności uzasadniających przesunięcie lub przerwanie urlopu wypoczynkowego. Obowiązek pracodawcy w zakresie zmiany terminu urlopu nie powstaje natomiast, jeżeli pracownik nie potwierdzi swojego prawa odpowiednimi dokumentami.

PRZYKŁAD

Pracownica jeszcze w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie – bezpośrednio po tym urlopie – 3 tygodni urlopu wypoczynkowego, który miał się rozpocząć 10 października 2011 r. Pracodawca był zobowiązany do uwzględnienia jej wniosku. Pracownica poinformowała jednak, że od dnia, w którym miała rozpocząć urlop wypoczynkowy, będzie korzystała z zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, co potwierdziła stosownym zaświadczeniem lekarskim. W takiej sytuacji urlop pracownicy nie mógł się rozpocząć, a pracodawca był zobowiązany do przesunięcia go na inny, późniejszy termin. W przypadku natomiast, gdyby urlop wypoczynkowy pracownicy już się rozpoczął, a jej dziecko zachorowałoby dopiero w trakcie korzystania z tego urlopu, nie byłoby możliwe jego przerwanie. Wśród przyczyn uzasadniających przerwanie urlopu wypoczynkowego nie ma bowiem zwolnienia lekarskiego na dziecko.

Jeżeli dochodzi do przesunięcia lub przerwania urlopu wypoczynkowego, nie następuje automatyczne przesunięcie niewykorzystanej części urlopu na okres przypadający bezpośrednio po ustaniu jednej z okoliczności uzasadniającej przerwanie lub przesunięcie urlopu. Dotyczy to także szczególnej sytuacji, jaką jest obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dlatego w razie zaistnienia okoliczności, które uniemożliwiają wykorzystanie urlopu, należy stosować ogólne zasady dotyczące udzielania urlopu wypoczynkowego.

WAŻNE!

Przesunięcie lub przerwanie urlopu wypoczynkowego nie skutkuje automatycznym przesunięciem niewykorzystanych dni urlopu na okres przypadający bezpośrednio po ustaniu okoliczności uzasadniających przesunięcie lub przerwanie urlopu.

Zatem w takim przypadku pracodawca udziela pracownikowi niewykorzystanego urlopu w terminie z nim uzgodnionym. Natomiast w razie braku możliwości uzgodnienia z pracownikiem terminu wykorzystania przesuniętego urlopu, pracodawca udziela tego urlopu najpóźniej do końca września następnego roku. Dotychczas pracodawcy mieli obowiązek udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego maksymalnie do końca marca, ale po zmianie przepisów od 1 stycznia 2012 r. mogą udzielać tego urlopu najpóźniej do 30 września kolejnego roku.

Podstawa prawna

  • art. 163, art. 165, art. 166, art. 168 Kodeksu pracy,
  • art. 6 Kodeksu cywilnego,
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.),
  • art. 1 pkt 1 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (w dniu oddania tego numeru do druku ustawa oczekiwała na publikację w Dzienniku Ustaw).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...