Urlop na żądanie dla niepełnoetatowca

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Mam pracownika zatrudnionego w wymiarze 1/4 etatu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jego wymiar urlopu wypoczynkowego jest wyliczany od 26 dni i wynosi 56 godzin. Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w takiej sytuacji?

Pracownikowi zatrudnionemu na część etatu przysługują zawsze 4 dni urlopu na żądanie.

Autopromocja

Według art. 1672 k.p. istotą i celem urlopu na żądanie jest danie pracownikowi możliwości skorzystania z prawa do urlopu bez wcześniejszego uzgadniania terminu tego urlopu z pracodawcą. W związku z tym zasady udzielania urlopu na żądanie odbiegają od ogólnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że 4 dni urlopu na żądanie nie zawsze będą oznaczały 32 godziny (4 dni x 8 godzin). Urlop na żądanie jest urlopem udzielanym na szczególnych zasadach, którego cel jest zbliżony do celu tzw. urlopów okolicznościowych. Różnica polega na tym, że jego udzielenie nie jest uzależnione od istnienia jakichś szczególnych okoliczności określonych przepisami prawa. W sytuacji urlopu na żądanie pracownik ma po prostu uprawnienie do 4 dni wolnych w roku, nie uzgadniając wcześniej z pracodawcą tych dni. Oczywiście w takiej sytuacji brak jest podstaw prawnych do obniżenia wymiaru urlopu na żądanie pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy.

W związku z tym, że pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze 1/4 etatu przysługują również 4 dni urlopu na żądanie, to udzielanie pracownikowi urlopu na żądanie powinno odbywać się w następujący sposób.

Jeśli pracownik wykonuje pracę w wymiarze 2 godzin dziennie i informuje pracodawcę, że chce 2 dni urlopu na żądanie, to, udzielając mu tego urlopu, z jego puli urlopowej pracodawca odpisuje tyle godzin, ile pracownik miał przez te 2 dni przepracować, czyli w tym przypadku 4 godziny (2 dni x 2 godziny). Pracownik ten do końca roku kalendarzowego będzie miał prawo jeszcze do 2 dni urlopu na żądanie, ale 1 dzień tego urlopu będzie odpowiadał tylu godzinom pracy, ile w dniu żądania o urlop, zgodnie z harmonogramem pracy, pracownik miałby pracować.

Podstawa prawna

  • art. 1672 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.)
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...