Przysposobienie dziecka

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Pracownik razem z żoną przyjęli na wychowanie, a następnie wystąpili do sądu o przysposobienie 4-letniego dziecka. Pracownik zwrócił się do nas o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze 18 tygodni. Z urlopu tego nie będzie korzystała małżonka pracownika, która nigdzie nie pracuje. Czy pracownikowi przysługuje pełny wymiar tego urlopu, czy mogłaby z niego skorzystać tylko jego żona, gdyby była zatrudniona na umowę o pracę? Czy na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wpływa wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka?

RADA

Autopromocja

Państwa pracownik, który przyjął 4-letnie dziecko na wychowanie i wystąpił o jego przysposobienie do sądu, ma prawo do pełnych 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Takiego prawa nie ma obecnie jego żona, ponieważ nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Nawet gdyby była zatrudniona, to pracownik - mężczyzna może wykorzystać 18 tygodni tego urlopu. Na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie ma żadnego wpływu urlop macierzyński, który wcześniej wykorzystała matka dziecka.

UZASADNIENIE

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego może wykorzystywać od pierwszego dnia zarówno pracownik - mężczyzna, jak i kobieta. W omawianej sytuacji urlop ten może zacząć wykorzystywać tylko Państwa pracownik - ojciec przysposobionego dziecka. Jego żona nie ma takiego prawa, ponieważ nigdzie nie pracuje. Jeżeli w czasie korzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez Państwa pracownika jego żona podjęłaby pracę, mogłaby wykorzystać pozostałą część tego urlopu dopiero po upływie 14 tygodni wykorzystanych przez Państwa pracownika. Pracownik bowiem po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej jego części (4 tygodni), jeżeli resztę tego urlopu chce wykorzystać jego żona.

WAŻNE!

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze może wykorzystać zarówno pracownik, jak i pracownica.

Na wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie wpływa urlop macierzyński wykorzystany wcześniej przez matkę dziecka. Bez względu na to, czy matka dziecka korzystała z urlopu macierzyńskiego czy nie, to wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego Państwa pracownika wynosi 18 tygodni.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego należy odróżnić od zwykłego urlopu macierzyńskiego. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje tylko w przypadku, gdy pracownik:

• przyjął na wychowanie dziecko i wystąpił do sądu o jego przysposobienie,

• przyjął na wychowanie dziecko jako rodzina zastępcza (nie dotyczy to rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem).

Dodatkowym warunkiem przyznania pracownikowi urlopu w takich przypadkach jest to, że przysposobione dziecko nie może mieć więcej niż 7 lat, a gdy wobec dziecka przesunięto obowiązek szkolny, dziecko nie może mieć ukończonych 10 lat.

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 18 tygodni. Może być jednak krótszy ze względu na wcześniejsze ukończenie przez dziecko 7 lat lub 10 lat w przypadku dziecka, wobec którego przesunięto obowiązek szkolny. Jednak urlop ten musi trwać zawsze minimum 8 tygodni (art. 183 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik przyjął na wychowanie i wystąpił o przysposobienie dziecka, które ma 6 lat i 11 miesięcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dziecko ukończy 7 lat po wykorzystaniu przez pracownika tylko 4 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jednak mimo ukończenia przez dziecko 7. roku życia w trakcie trwania tego urlopu przepisy w takiej sytuacji gwarantują pracownikowi 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

• art. 180 § 5-7, art. 183 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...