Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Anna Szocińska
rozwiń więcej
Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

RADA

Autopromocja

Zleceniobiorczyni ma prawo zwrócić się o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na co najmniej 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu. Podstawą do wypłacenia zasiłku jest wniosek zleceniobiorczyni o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przed porodem oraz zaświadczenie lekarza o przewidywanej dacie porodu.

UZASADNIENIE

Osoba, która przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, może wykorzystać co najmniej 2 tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. W przypadku korzystania z zasiłku macierzyńskiego przed porodem okres pobierania zasiłku niewykorzystany przed porodem zleceniobiorca może wykorzystać po porodzie aż do wyczerpania pełnego przysługującego wymiaru zasiłku macierzyńskiego - 18, 20 lub 28 tygodni.

Dokumentem niezbędnym do ustalenia uprawnień i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przed porodem jest wystawione przez lekarza zaświadczenie, w którym lekarz stwierdzi przewidywaną datę porodu, oraz wniosek zleceniobiorczyni o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. We wniosku zleceniobiorczyni powinna określić, w jakim wymiarze chce wykorzystać zasiłek macierzyński na dziecko przed porodem. Nie musi to być wniosek pisemny, jednak warto tę formę wniosku zachować w celach dowodowych.

Jeżeli zatrudniona u Państwa zleceniobiorczyni dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu i podpisała wniosek, że chce korzystać z zasiłku macierzyńskiego przed porodem, to ma prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego przed datą porodu.

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ma osoba, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony w przepisach Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Zleceniobiorcy nie mają uprawnień do urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Okres trwania tych urlopów, określony w Kodeksie pracy, wskazuje na przysługujący zleceniobiorcy wymiar zasiłku macierzyńskiego.

• art. 180 Kodeksu pracy,

• art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 12 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...