Urlop na drugie dziecko

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Pracownica urodziła pierwsze dziecko i po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego poszła na 3-letni urlop wychowawczy na to dziecko. Po 2 latach wykorzystywania tego urlopu wróciła do pracy i od pierwszego dnia powrotu przedstawiła nam zwolnienia lekarskie. Po miesiącu od zakończenia urlopu wychowawczego pracownica urodziła drugie dziecko. Czy w takim przypadku pracownica po urlopie macierzyńskim udzielonym jej na drugie dziecko może jeszcze skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko? Wykorzystała bowiem na to dziecko tylko 2 lata urlopu wychowawczego, a dziecko nie będzie miało jeszcze ukończonych 4 lat.

RADA

Autopromocja

Pracownica może po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko skorzystać z pozostałej części niewykorzystanego urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Pozostały 1 rok urlopu wychowawczego przysługującego pracownicy na pierwsze dziecko zdąży bowiem ona wykorzystać w całości przed ukończeniem przez to dziecko 4. roku życia.

UZASADNIENIE

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Urlop wychowawczy nie musi być wykorzystany jednorazowo w wymiarze 3 lat, lecz może być dzielony na krótsze okresy. Zasadą jest jednak, że urlop ten nie może być podzielony na więcej niż 4 części. Ponieważ prawo do urlopu wychowawczego przysługuje na każde dziecko, nie ma przeszkód, by pracownik po wykorzystaniu urlopu wychowawczego lub utracie do niego prawa na starsze dziecko skorzystał z prawa do tego urlopu na dziecko młodsze.

W przedstawionym przez Państwa przypadku pracownica po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko wciąż będzie miała prawo do urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Nie ukończy ono bowiem jeszcze 4 lat, jak również pracownica nie korzystała z tego urlopu w 4 częściach. Samo urodzenie przez Państwa pracownicę kolejnego dziecka nie powoduje skrócenia przysługującego jej urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko.

Pracownik we wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego wskazuje:

• datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego oraz

• okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko.

Jeżeli państwa pracownica chce w dalszym ciągu korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, powinna wskazać w tym wniosku dane dziecka oraz 2-letni okres urlopu, który został już przez nią na to dziecko wykorzystany. Nie ma również przeszkód, by pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Wówczas łączny okres tego urlopu na dwoje dzieci, z jakiego mogłaby skorzystać Państwa pracownica, byłby krótszy, co obrazują poniższe przykłady.

PRZYKŁAD 1

Pracownica w czasie zatrudnienia będzie przebywać kolejno:

 2 lata na urlopie wychowawczym wykorzystanym na pierwsze dziecko,

 1 miesiąc w pracy - okres od powrotu z urlopu wychowawczego do urodzenia drugiego dziecka,

 20 tygodni na urlopie macierzyńskim na drugie dziecko (ok. 4,5 miesiąca),

 1 rok na pozostałym urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko.

Pracownica wykorzysta zatem pełny 3-letni okres urlopu wychowawczego przysługującego na pierwsze dziecko i następnie może korzystać z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Do ukończenia przez drugie dziecko 4 lat pracownica zdąży wykorzystać 2 lata i ok. 7,5 miesiąca urlopu wychowawczego. Po ukończeniu bowiem przez nią rocznego urlopu wychowawczego udzielonego na pierwsze dziecko, drugie jej dziecko będzie miało 1 rok i ok. 4,5 miesiąca. Łącznie na dwoje dzieci pracownica będzie mogła wykorzystać 5 lat i ok. 7,5 miesiąca urlopu wychowawczego (3 lata + 2 lata i ok. 7,5 miesiąca).

PRZYKŁAD 2

 Pracownica w czasie zatrudnienia będzie przebywać kolejno:

 2 lata na urlopie wychowawczym wykorzystanym na pierwsze dziecko,

 1 miesiąc w pracy - okres od powrotu z urlopu wychowawczego do urodzenia drugiego dziecka,

 20 tygodni na urlopie macierzyńskim na drugie dziecko (ok. 4,5 miesiąca),

 3 lata na urlopie wychowawczym na drugie dziecko.

Po zakończeniu tego urlopu pracownica nie będzie już mogła wykorzystać pozostałej części urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko z powodu ukończenia przez nie 4. roku życia. Łącznie na dwoje dzieci pracownica wykorzysta zatem w tym przypadku jedynie 5 lat urlopu wychowawczego.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji skorzystanie przez pracownicę z pozostałej części urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko będzie prawidłowe. Poza tym taki sposób korzystania z urlopu będzie dla pracownicy korzystniejszy w zakresie przysługującej, łącznej (na dwoje dzieci) długości tych urlopów. Nie mają Państwo zatem podstaw do odmowy udzielenia pracownicy ponownie urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli taki wniosek zostanie przez nią złożony. Taka odmowa stanowiłaby bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownicy zagrożone karą grzywny.

• art. 186 Kodeksu pracy,

• § 2 ust. 1 rozporządzenia z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Urlop wychowawczy w związku z urodzeniem podczas porodu więcej niż jednego dziecka przysługuje w wymiarze nieprzekraczającym 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia 4 roku życia przez dziecko urodzone jako pierwsze. (Wyrok Sądu Najwyższego z 28 listopada 2002 r., II UK 94/02, OSNP 2004/6/106)

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...