Czy pracownica, która zrezygnowała z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka, może wykorzystać urlop dodatkowy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Pracownica zrezygnowała z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach jego wykorzystywania, pozostałą część wykorzystuje ojciec dziecka. Czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez ojca dziecka pracownica będzie mogła w takim przypadku skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

W przypadku rezygnacji przez matkę dziecka z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka nie może ona już wykorzystać dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego z dodatkowego urlopu będzie mógł skorzystać tylko ojciec wychowujący dziecko.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2010 r. pracownica ma możliwość podjęcia decyzji o wydłużeniu urlopu – zarówno macierzyńskiego, jak i na warunkach urlopu macierzyńskiego. Po ich zakończeniu może bowiem skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 1821 Kodeksu pracy). W przeciwieństwie do zwykłego urlopu macierzyńskiego o wykorzystaniu urlopu dodatkowego swobodnie decyduje osoba uprawniona.

Dodatkowy urlop macierzyński może wykorzystać również pracownik – ojciec wychowujący dziecko. Ma do tego prawo wówczas, gdy matka dziecka:

  • zrezygnowała na rzecz ojca dziecka z dalszej części podstawowego urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu go w wymiarze co najmniej 14 tygodni,
  • wykorzystała już podstawowy urlop macierzyński (art. 1822 § 1 Kodeksu pracy).

Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego pracownica może zrezygnować z dalszej jego części, ale tylko pod warunkiem, że „przejmie” ją pracownik ojciec dziecka (art. 180 § 5 Kodeksu pracy). Zatem w tym przypadku rezygnacja z urlopu macierzyńskiego jest ograniczona podstawowym warunkiem – opieka nad dzieckiem nie zostaje skrócona, lecz „przechodzi” w niewykorzystanym wymiarze na drugiego z rodziców.

Dodatkowego urlopu macierzyńskiego bądź na warunkach macierzyńskiego udzielamy jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego (art. 1821 § 2 Kodeksu pracy). Określenie „bezpośrednio” możemy w tym przypadku rozumieć jedynie jako „od następnego dnia”. Wynika to z zasady udzielania urlopów macierzyńskich na dni kalendarzowe (a nie na dni pracy – tak jak w przypadku urlopów wypoczynkowych).

Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka powoduje zrzeczenie się prawa do dalszej jego części. Matka dziecka nie będzie bowiem mogła wykorzystać dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, co jest warunkiem przyznania prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Nie ma już zatem możliwości „powrotu” do wykorzystywania urlopu macierzyńskiego w jego dodatkowym wymiarze.

WAŻNE!

Rezygnując z części podstawowego urlopu macierzyńskiego pracownica traci prawo do możliwości skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Ponadto, w sytuacji gdy matka rezygnuje z podstawowego urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka, przepisy przyznają prawo skorzystania z uprawnienia do dodatkowego urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka, czyli osobie, która w tym przypadku wyczerpała podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna

  • art. 180 § 5, art. 1821, art. 1822 Kodeksu pracy.
Kadry
"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: 13 zasad, które musisz znać
29 kwi 2024

Dlaczego obchodzimy święto 2 maja? Czy 2 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Jakie święto obchodzi się 2 maja? Czym jest święto flagi? Poniżej 13 zasad związanych z eksponowaniem flagi Polski, niektóre mogą zaskoczyć - ale trzeba je znać!

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja
29 kwi 2024

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Już 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Czy 3 maja to święto kościelne czy państwowe? Czy 3 maja trzeba iść do pracy?

pokaż więcej
Proszę czekać...