Informowanie pracowników przebywających na urlopach o zmianach w regulaminie pracy

Karol Łapiński
rozwiń więcej
Wprowadzamy zmiany do obowiązującego u nas regulaminu pracy. Informację o dokonanych zmianach zamierzamy podać na tablicy ogłoszeń w zakładzie. W ten sposób przekazujemy pracownikom ważne informacje dotyczące funkcjonowania firmy. Jednak kilku naszych pracowników przebywa obecnie na urlopach wychowawczych, macierzyńskich i bezpłatnych. Czy tym pracownikom powinniśmy przekazać w inny sposób informacje o zmianach w regulaminie pracy? W czasie tych urlopów nie zapoznają się raczej z informacją znajdującą się na tablicy ogłoszeń.

RADA

Autopromocja

Jeżeli wprowadzane przez Państwa zmiany do regulaminu pracy dotyczą wyłącznie spraw organizacyjnych i nie mają wpływu na bieżące prawa osób korzystających z długotrwałych urlopów pracowniczych, obowiązek zapoznania wszystkich pracowników z treścią regulaminu może zostać spełniony przez informację udostępnioną na tablicy ogłoszeń. Tylko w przypadku, gdy wprowadzane do regulaminu zmiany ustalają w sposób bardziej lub mniej korzystny niż dotychczas warunki pracy osób długotrwale nieobecnych w pracy i dotyczą ich obecnej sytuacji, mają Państwo obowiązek poinformowania tych pracowników o treści zmian pocztą lub w inny skuteczny sposób.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zobowiązany zapoznać każdego pracownika z treścią regulaminu pracy przed rozpoczęciem przez niego pracy. Pracownicy powinni też być na bieżąco informowani o zmianach wprowadzanych do pierwotnej wersji regulaminu. Informacja ta jest przekazywana w sposób przyjęty u danego pracodawcy, np. przez wywieszenie na tablicach ogłoszeń. Regulamin pracy i zmiany w nim wprowadzone wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania ich do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

O zmianach wprowadzanych do regulaminu pracy, a dotyczących wyłącznie spraw organizacyjnych i niemających wpływu na prawa osób (pracowników) korzystających z długotrwałych urlopów pracowniczych, pracodawca informuje wszystkich pracowników w ten sam sposób, np. przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń. W takiej sytuacji interes każdego pracownika jest właściwie zabezpieczony. Pracownik, który wróci do pracy np. po wykorzystaniu urlopu wychowawczego, może zapoznać się z aktualną wersją regulaminu.

Jeżeli jednak zmiany wprowadzane do regulaminu pracy ustalają w sposób bardziej lub mniej korzystny niż dotychczas warunki zatrudnienia osoby długotrwale nieobecnej w pracy i dotyczą jej aktualnej sytuacji, to pracodawca ma obowiązek poinformować taką osobę o ich treści pocztą lub w inny skuteczny sposób. Przemawia za tym potrzeba właściwej ochrony interesu prawnego pracownika, który nie znając uprawnień wynikających z nowego regulaminu nie może z nich korzystać.

PRZYKŁAD

W zakładzie do regulaminu pracy wprowadzono bardziej korzystne dla pracowników postanowienia dotyczące rezygnacji z urlopu wychowawczego i powrotu do pracy po tym urlopie. Przewidują one obowiązek dopuszczenia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a nie na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu. Ponadto określają możliwość rezygnacji z urlopu wychowawczego po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 14 dni, a nie na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. O takich nowych postanowieniach regulaminu pracy pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych powinni zostać powiadomieni przez pracodawcę pocztą lub w inny skuteczny sposób, np. kurierem.

art. 104-1043, art. 1863, art. 1864 Kodeksu pracy.

Karol Łapiński

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

Organizowanie procesu pracy, w tym również ustalenie obowiązującego pracowników rozkładu czasu pracy, należy do uprawnień dyspozycyjnych kierownictwa zakładu pracy. Zmiana zatem stosowanego w tym zakładzie systemu rozkładu czasu pracy nie wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego.

Gdyby natomiast system organizacji czasu pracy został wyraźnie zastrzeżony w umowie o pracę, wówczas zmiana zastrzeżonego w tej umowie systemu pracy wymagałaby wypowiedzenia przez zakład pracy warunków pracy i płacy albo porozumienia stron co do takiej zmiany.

Jeśli zmiana czasu pracy powoduje obniżenie dotychczasowego wynagrodzenia za pracę, to z zasady ochrony tego wynagrodzenia i podstaw egzystencji pracownika oraz jego rodziny wynika potrzeba wyrównania tej różnicy przez pewien okres czasu. Za najbardziej odpowiedni uznać należy czas odpowiadający okresowi wypowiedzenia. Pracownik w takiej sytuacji nie może bowiem być w innym położeniu od pracownika, któremu zakład pracy wypowiedział indywidualnie uzgodnione warunki pracy lub płacy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 25 marca 1977 r., I PRN 5/77, OSP 1978/12/218)

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...