Niezdolność do pracy a podpisywanie dokumentów firmowych

Piotr Matwiejczyk
rozwiń więcej
Prowadzę małą firmę, w której zatrudniam 20 osób. Co prawda, obsługę księgową prowadzi wyspecjalizowana firma, ale listy płac zawsze podpisuję osobiście. Czy w czasie zwolnienia lekarskiego mogę podpisywać takie listy?

RADA

Autopromocja

W Pańskim przypadku należy uznać, że w okresie zwolnienia lekarskiego może Pan podpisywać dokumenty związane z działalnością własnej firmy.

UZASADNIENIE

Zwolnienie lekarskie jest przeznaczone na powrót przez ubezpieczonego do zdrowia. W związku z tym w okresie objętym zwolnieniem lekarskim ubezpieczony nie może pracować, przy czym nie ma znaczenia, czy praca wykonywana w okresie zwolnienia ma wpływ na stan zdrowia chorego (może przedłużyć okres, przez który będzie niezdolny do pracy).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (III AUa 3189/01) nawet dokonanie adnotacji przez lekarza wystawiającego zwolnienie, że w okresie choroby pacjent może chodzić, nie usprawiedliwia wykonywania pracy. Zapis ten upoważnia jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. zrobienia zakupów.

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. W Pańskim przypadku kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jednak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą przedstawione wyżej ogólne zasady korzystania ze zwolnienia lekarskiego ulegają pewnej modyfikacji z uwagi na funkcję, jaką w organizacji przedsiębiorstwa może pełnić taka osoba.

W orzecznictwie sądowym przeważa stanowisko, że należy odróżnić pracę zarobkową wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich ubezpieczony jest zobowiązany z tytułu sprawowania funkcji pracodawcy. Fakt podpisania dokumentów finansowych, które zostały sporządzone przez inną osobę, nie jest wykonywaniem pracy w ramach dotychczasowej działalności gospodarczej. Tym samym takie działanie nie stanowi podstawy do pozbawienia zasiłku chorobowego.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zostanie pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego w przypadku, gdy w okresie objętym zwolnieniem prowadzi działalność zarobkową, która wynika z rodzaju prowadzonej działalności - np. osoba prowadząca zakład stolarski będzie pracowała bezpośrednio przy wykonywaniu mebli. Do działań powodujących utratę prawa do zasiłku zalicza się również sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad pracownikami w miejscu pracy czy wydawanie im poleceń i dyspozycji na terenie zakładu pracy.

Należy stwierdzić, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim przedsiębiorcy nie może oznaczać zakazu wykonywania jakichkolwiek działań związanych z prowadzeniem firmy. Jeżeli pracodawca nie upoważniłby uprzednio kogoś do działania w swoim imieniu, zaprzestanie prowadzenia działalności oznaczałoby konieczność likwidacji zakładu pracy i zwolnienia pracowników z dniem rozpoczęcia choroby. Nie można jednak uznać, że wywołanie takich następstw byłoby zamiarem ustawodawcy.

Mając powyższe na uwadze, przebywając na zwolnieniu lekarskim może Pan podpisywać listy płac.

• art. 17 ust. 1, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Przy stosowaniu art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.) należy odróżnić „pracę zarobkową” wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich jest zobowiązany ubezpieczony jako pracodawca. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 października 2003 r., II UK 76/03, OSNP z 2004 r. nr 14, poz. 247)

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...