Obowiązki pracodawcy likwidującego prowadzoną działalność gospodarczą

Marcin Jamrozik
rozwiń więcej
Pracodawca, likwidując działalność gospodarczą, musi rozwiązać łączące go z pracownikami umowy o pracę, co do zasady bowiem sama likwidacja działalności gospodarczej nie powoduje automatycznie rozwiązania stosunku pracy.

Pracodawca stosownie do art. 30 § 1 pkt 1 k.p. może rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Gdy pracownik nie wyrazi zgody na porozumienie, pracodawca powinien rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W przypadku likwidacji pracodawcy nie ma znaczenia, jakiego rodzaju umowa o pracę łączy pracownika i pracodawcę (na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony) oraz czy pracownik zalicza się do grona tzw. pracowników objętych szczególną ochroną.

Autopromocja

W przypadku likwidacji pracodawcy można rozwiązać umowę o pracę m.in.:

  • z pracownicą w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 4 k.p.),
  • z pracownikiem przebywającym na urlopie ojcowskim (art. 1823 § 3 w zw. z art. 177 § 4 k.p.),
  • z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym (art. 1861 k.p.),
  • z pracownikiem przebywającym na urlopie wypoczynkowym (art.411 § 1 w zw. z art. 41 k.p.),
  • z pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (art. 411 § 1 w zw. z art. 39 k.p.).

Należy jednak wskazać, że art. 411 k.p. nie ma zastosowania w razie likwidacji pracodawcy, w związku z którą następuje przejście całości lub części zakładu na innego pracodawcę, kontynuującego tę samą lub podejmującego podobną działalność. Tak też wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 sierpnia 2004 r.

W zakresie okresów wypowiedzenia ustawodawca wprowadził pewne odstępstwa od ogólnych zasad przewidzianych w Kodeksie pracy. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca (art. 361 § 1 k.p.). Natomiast umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, może być rozwiązana przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem (art. 411 § 2 k.p.).

Udzielenie dni wolnych

Pracodawca w okresie wypowiedzenia powinien udzielić pracownikowi zwolnienia na poszukiwanie pracy w wymiarze dwóch lub trzech dni roboczych w zależności od długości okresu wypowiedzenia (art. 37 k.p.). Pracodawca może w okresie wypowiedzenia udzielić pracownikowi zaległego oraz bieżącego urlopu wypoczynkowego, jak również zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Świadczenia należne pracownikowi

W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia stosownie do art. 361 § 1 k.p. za pozostałą część okresu wypowiedzenia należy pracownikowi wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia, jakie pracownik uzyskałby, gdyby okres wypowiedzenia nie został skrócony.

Natomiast, jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i zwolnienia następują z przyczyn niedotyczących pracowników, to w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek stosowania przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – zwanej dalej ustawą. Wiąże się z tym obowiązek wypłaty pracownikowi stosownej odprawy pieniężnej.


Na podstawie ustawy rozróżniamy dwa rodzaje zwolnień:

  • grupowe – w razie konieczności rozwiązania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

– 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

– 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednak mniej niż 300 pracowników,

– 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników (art. 8 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 1 ustawy).

  • indywidualne – w razie konieczności rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, jeżeli likwidacja pracodawcy stanowi jedyną przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron (art. 8 ust. 1 w zw. art. 10 ust. 1 ustawy).

Przykład

Jeżeli jedyną przyczyną wskazaną w wypowiedzeniu umowy o pracę jest likwidacja pracodawcy, pracownik będzie uprawniony do odprawy pieniężnej.

Jeżeli natomiast pracodawca wskaże w wypowiedzeniu umowy o pracę oprócz likwidacji pracodawcy także inną rzeczywistą przyczynę wypowiedzenia (np. notoryczne spóźnianie się pracownika do pracy), nie będzie miał obowiązku wypłaty odprawy pieniężnej.

Zarówno w przypadku zwolnień grupowych, jak i zwolnień indywidualnych pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Niezależnie od tego pracodawca jest również zobowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop, jeżeli ten nie wykorzystał go do czasu rozwiązania stosunku pracy przysługującego mu urlopu w całości lub w części (art. 171 § 1 k.p.).

Świadectwo pracy

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy (art. 97 § 1 k.p.). W nim powinien podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Wszystkie wymogi, jakim powinno odpowiadać świadectwo pracy, określa rozporządzenie w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Jako przykład należy wskazać, że zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja dotycząca okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 § 1 k.p., czyli w związku z likwidacją pracodawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 1, art. 361 § 1, art. 37, art. 39, art. 41, art. 411 § 1, art. 97 § 1, art. 171 § 1, art. 177 § 4, art. 1823 § 3, art. 1861 Kodeksu pracy,
  • art. 1 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.),
  • § 1 i załącznik do rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r., w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 19 sierpnia 2004 r. (I PK 489/03, OSNP 2005/6/78).

 

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...