Czy pracownikom należy zmienić umowy o pracę, jeśli następuje zmiana nazwy firmy

Anna Ogon
rozwiń więcej
Nasza firma, która jest spółką z o.o., od 1 stycznia 2012 r. zmieniła nazwę. Czy w związku z tym powinniśmy zmienić pracownikom umowy o pracę, czy możemy w inny sposób poinformować ich o zmianie nazwy firmy?

Nie muszą Państwo zmieniać pracownikom umów o pracę. O zmianie nazwy firmy powinni Państwo poinformować pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty w Państwa zakładzie.

Autopromocja

Zasadą jest, że zmiana nazwy firmy nie zmienia pracodawcy jako podmiotu stosunków prawnych w zakresie prawa pracy. Zmiana samej nazwy spółki nie oznacza, że staje się ona inną osobą prawną. Taka spółka nadal pozostaje stroną w zawartych wcześniej umowach o pracę.

Ze względów porządkowych powinni jednak Państwo powiadomić pracowników o zmianie nazwy w sposób zwyczajowo przyjęty w firmie. Pracodawcy najczęściej informują pracowników o takiej zmianie w formie indywidualnych pism, na tablicy ogłoszeń lub w firmowym intranecie.

Jeżeli nazwa firmy funkcjonuje w którymś z przepisów wewnątrzzakładowych (np. w regulaminie pracy, wynagradzania, premiowania itp.), to w informacji do pracowników warto zaznaczyć, że wszystkie dotychczasowe postanowienia dotyczące firmy pod nazwą X w pełnym zakresie obowiązują w odniesieniu do firmy działającej pod nazwą Y.

PRZYKŁAD

Firma X od 1 stycznia 2012 r. zmieniła nazwę na Y. W pierwszej połowie grudnia 2011 r. w firmowym intranecie został zamieszczony komunikat następującej treści: ,,Zmiana nazwy firmy z X na Y jest konsekwencją przeobrażeń, jakie miały miejsce w naszej działalności. Uprzejmie informujemy wszystkich pracowników, że zmiana nazwy spółki nie wymaga zmian w dotychczas obowiązujących stosunkach prawnych. Wszystkie dotychczas podpisane umowy o pracę nadal obowiązują. Od 1 stycznia 2012 r. we wszystkich dokumentach finansowo-księgowych oraz w nowo zawieranych umowach będzie pojawiać się nowa nazwa spółki. Wszystkie dotychczasowe postanowienia dotyczące firmy pod nazwą X w pełnym zakresie obowiązują w odniesieniu do firmy działającej pod nazwą Y”. Ogłoszony w ten sposób komunikat jest wystarczający i stanowi kompletną informację dla wszystkich pracowników.

Zmiana umowy o pracę aneksem musiałaby dotyczyć warunków zatrudnienia (pracy i płacy) wpływających na sytuację pracownika, np. zmiana rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania, wynagrodzenia czy wymiaru czasu pracy (art. 29 § 4 Kodeksu pracy). Skoro jednak poza nazwą pracodawcy nie zmieniają się warunki zatrudnienia pracowników, nie ma podstaw do podpisywania aneksów do umów o pracę.

WAŻNE!

Zmiana nazwy pracodawcy nie wpływa w żaden sposób na treść stosunków pracy zawartych z pracownikami.

Ważne jest, aby po zmianie nazwy firmy, we wszystkich nowych dokumentach używać już wyłącznie nowej nazwy pracodawcy.

Jeśli zmiana nazwy Państwa firmy wiązałaby się dodatkowo z przekształceniem organizacyjno-prawnym, w tym z nadaniem nowych numerów NIP i REGON, staliby się Państwo nowym podmiotem gospodarczym i jednocześnie nowym pracodawcą. W takim przypadku należy przyjąć, że nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, zatem stał się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. O takiej zmianie należy wówczas poinformować pracowników co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę (art. 231 § 1 i § 3 Kodeksu pracy). Przepisy nie wymagają w tym przypadku żadnej formalnej zgody pracownika na zmianę pracodawcy.

W celu uniknięcia nieporozumień nie ma jednak przeszkód, aby do umów o pracę dołączyć aneksy podpisane przez obie strony, z których będzie wynikało, że w związku ze zmianą nazwy pracodawcy od danego dnia będzie używana tylko nowa nazwy firmy. Aktualizacja danych w dokumentach pracowniczych zapewni im większą przejrzystość.

WAŻNE!

Podpisanie aneksów do umów o pracę dotyczących zmiany nazwy pracodawcy nie jest błędem.

Podstawa prawna:

  • art. 231 § 1 i § 3, art. 29 § 1 i § 4 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...