Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Czy możemy wprowadzić do regulaminu pracy obowiązek uzyskania pisemnej zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji? Uzyskanie takiej zgody dawałoby pracownikowi prawo do zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych.

W regulaminie pracy można ustalić obowiązującą w firmie procedurę dotyczącą wystąpienia przez pracownika o uzyskanie zgody na podnoszenie kwalifikacji i wyrażenia bądź odmowy udzielenia takiej zgody przez pracodawcę. Takie rozwiązanie nie ogranicza uprawnień pracownika.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 4 Kodeksu pracy). Istnieją zatem dwie podstawy uznania, że pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a więc przysługują mu obowiązkowe świadczenia od pracodawcy w formie urlopu szkoleniowego i zwolnień od pracy na udział w obowiązkowych zajęciach.

Uprawnienia te przysługują pracownikom, którzy:

  • podnoszą kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy (zgodzili się na propozycję pracodawcy w tym zakresie) lub
  • podnoszą kwalifikacje zawodowe z własnej inicjatywy, ale uzyskali zgodę pracodawcy na takie podnoszenie kwalifikacji.

Przepisy nie definiują określenia „za zgodą pracodawcy”. Zatem przez art. 300 Kodeksu pracy należy w tej kwestii odwołać się do odpowiednich przepisów prawa cywilnego, które w prawie pracy można stosować posiłkowo w sprawach, które nie są uregulowane przez przepisy prawa pracy. Na tej podstawie należy przyjąć, że wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Zgodę na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika pracodawca uzewnętrznia w formie umowy szkoleniowej, gdyż, co do zasady, jest zobowiązany ją zawrzeć (art. 1034 Kodeksu pracy).

W przypadku gdy nie ma obowiązku zawarcia umowy szkoleniowej (taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy pracodawca przyznaje pracownikowi dodatkowe świadczenia i chce zobowiązać pracownika do odpracowania kosztów tych świadczeń po zakończeniu nauki), o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody przez pracodawcę na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych będzie decydować jego zachowanie wobec pracownika. Udzielenie pracownikowi przez pracodawcę świadczenia należnego pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe (np. udzielenie urlopu szkoleniowego) lub przyznanie świadczenia fakultatywnego (np. pokrycie opłat za przejazd) może być ocenione jako faktyczne wyrażenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika.

WAŻNE!

Forma wyrażenia zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji przez pracowników nie jest określona w przepisach prawa pracy.


Brak uregulowania w przepisach prawa pracy sposobu, w jaki powinna być pracownikom udzielona zgoda na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, w praktyce powoduje problemy. Pracodawca nie musi wyrazić zgody na każdą propozycję pracownika dotyczącą podnoszenia kwalifikacji. Z drugiej jednak strony może się tak stać, że pracodawca udzieli pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy w związku z zajęciami np. na studiach, na które uczęszcza pracownik. Takie zwolnienie może być uznane za zachowanie wskazujące na wyrażenie zgody na podnoszenie kwalifikacji. A to pociągnie za sobą – poza koniecznością odpłatnego zwalniania pracownika na udział w zajęciach – także obowiązek udzielenia mu płatnego urlopu szkoleniowego.

Dlatego możliwe jest doprecyzowanie kwestii wyrażenia zgody w przepisach wewnątrzzakładowych. Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników (art. 104 § 1 Kodeksu pracy). Może zawierać również postanowienia dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Regulamin pracy nie może jednak zawierać zapisów pogarszających sytuację pracowników w stosunku do uprawnień, jakie przysługują im w tym zakresie z przepisów prawa pracy (art. 9 § 2 Kodeksu pracy).

Wprowadzenie obowiązku złożenia przez pracownika pisemnego wniosku o uzyskanie zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanie się w ten sposób obowiązującą formą postępowania w Państwa firmie. W tym przypadku nie dochodzi do pogorszenia sytuacji pracownika, gdyż także on uzyskuje jasną informację o wyrażeniu lub odmowie wyrażenia zgody na podnoszenie kwalifikacji.

Zapis w regulaminie pracy ustalający procedurę uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Zgoda na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

1. Pracownik występuje o zgodę pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formie pisemnej.

2. Wniosek pracownika wskazany w pkt 1 powinien zawierać opis kwalifikacji, których uzyskanie umożliwia dana forma szkolenia, zakładany czas trwania nauki, formę, w jakiej będą podnoszone kwalifikacje, termin rozpoczęcia kształcenia.

3. Wniosek wskazany w pkt 1 jest składany do działu kadr.

4. Pracodawca ustosunkowuje się do wniosku w formie pisemnej, w terminie umożliwiającym pracownikowi rozpoczęcie nauki. Pisemna zgoda pracodawcy stanowi podstawę do uznania, że pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe na zasadach wskazanych w art. 1031–1035 Kodeksu pracy.

5. W przypadku wyrażenia przez pracodawcę zgody na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych zawierana jest umowa szkoleniowa określająca prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 9 § 2, art. 1031–1035, art. 104 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60 Kodeksu cywilnego.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...