Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Anna Czajkowska
rozwiń więcej
Podpisaliśmy z pracownikiem umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W umowie m.in. przyznaliśmy dodatkowe świadczenie, a mianowicie zobowiązaliśmy się do zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów noclegu, przejazdu i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju. Czy pracownik może nie obciążać każdorazowo pracodawcy kosztami przejazdu?

Odpowiedź na pytanie zależy od treści umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jeśli umowa ta zawiera tylko ogólne postanowienie o obowiązku pracodawcy w zakresie ponoszenia kosztów przejazdów, to należy przyjąć, że chodzi o koszt każdego przejazdu. Gdyby obowiązek ten został ograniczony, np. przez wskazanie liczby refundowanych wyjazdów, możliwe byłoby uniknięcie części kosztów. Pracodawca może spróbować wynegocjować korzystniejsze warunki umowy i dokonać jej zmian w drodze aneksu.

Autopromocja

Reguły dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników zawierają obowiązujące od 16 lipca 2010 r. przepisy art. 1031–1036 k.p. Wynika z nich, że zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika – jeśli odbywa się ono z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą – wymaga sporządzenia na piśmie umowy określającej wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. Zobowiązania stron mogą być różnego rodzaju. Należy jednak pamiętać, że umowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy. Tym samym pracodawca nie może m.in. skrócić przysługującego pracownikowi urlopu szkoleniowego poniżej minimum wskazanego w art. 1032 § 1 k.p. Urlop szkoleniowy jest bowiem świadczeniem obligatoryjnym. Inaczej należy odnieść się do świadczeń fakultatywnych, takich jak zwrot kosztów przejazdów.

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1033 k.p.). Ustawodawca nie doprecyzował w żaden sposób zasad, na jakich miałoby następować ponoszenie tych świadczeń na rzecz uczącego się pracownika. Strony umowy szkoleniowej mają więc pełne prawo podjąć samodzielne decyzje w tym zakresie. Należy podkreślić, że ponoszenie dodatkowych świadczeń jest fakultatywne i pracodawca może zgodzić się na nie bądź nie. Raz jednak podjęte zobowiązanie wiąże pracodawcę. Zmiana jego treści, a zwłaszcza zmniejszenie obowiązków pracodawcy, wymaga zgody obu stron. Niezbędne jest więc wynegocjowanie nowych warunków umowy. W braku zgody pracodawca nie będzie mógł dokonać wypowiedzenia warunków umowy na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Przesądza o tym cywilnoprawny charakter umów szkoleniowych (wyrok SN z 28 lipca 1999 r., I PKN 180/09, OSNP 2000/21/789). W związku z tym pracodawca mógłby obecnie jedynie wypowiedzieć umowę (jeśli sama umowa daje mu takie prawo) albo odstąpić od niej (jeśli spełnione są warunki wynikające z Kodeksu cywilnego).

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...