Jak należy wykazywać okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, który przypada również na dni wolne od pracy

Izabela Lipińska
rozwiń więcej
Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika?

Pracownika należy wyrejestrować z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z dniem 24 listopada 2010 r. Za listopad należy złożyć za niego raport ZUS RCA, rozliczając w nim składki od przychodów wypłaconych lub postawionych do dyspozycji pracownika w tym miesiącu. W raporcie ZUS RSA należy natomiast wykazać okres przerwy w opłacaniu składek z kodem przerwy 152 – okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy – obejmującym wyłącznie dni tej nieobecności przypadającej na dni pracy tego pracownika zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi należy się wynagrodzenie wyłącznie za pracę wykonaną. Wyjątkiem od tej zasady jest prawo do wynagrodzenia za okresy usprawiedliwionej nieobecności, za którą pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia zgodnie z odrębnymi przepisami, jak np. za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym (art. 80 Kodeksu pracy).

Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy nie jest płatna. Z tego powodu wynagrodzenie należne pracownikowi za dany miesiąc należy odpowiednio zmniejszyć, co automatycznie spowoduje zmniejszenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za ten miesiąc. Dopóki jednak pracownik jest zatrudniony, nie może zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń, podlega więc ubezpieczeniu z tytułu pozostawania w stosunku pracy i muszą zostać za niego złożone odpowiednie dokumenty.

WAŻNE!

Okres nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy jest okresem ubezpieczenia z tytułu pozostawania w stosunku zatrudnienia i trzeba go wykazać w dokumentach rozliczeniowych.

Okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, należy wykazywać w raporcie rozliczeniowym ZUS RSA z kodem przerwy 152. Przerwa w opłacaniu składek dotyczy jednak wyłącznie dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Tylko za te dni pracownik nie otrzyma wynagrodzenia i tylko one stanowią okres nieobecności pracownika w pracy. Jeżeli sobota i niedziela są dla pracownika dniami wolnymi od pracy wynikającymi z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to nie można uznać, że jest to okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jest to czas wolny dla pracownika, w którym nie pozostaje on do dyspozycji pracodawcy. Jeśli na czas nieprzerwanej nieobecności pracownika w pracy przypadają wolne dla pracownika soboty, niedziele lub święta, nie należy ich uwzględniać w okresie przerwy.


WAŻNE!

Wykazując okres nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy należy pomijać dni wolne od pracy, zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem.

W Państwa przypadku dni nieobecności pracownika należy wykazać w dwóch blokach raportu ZUS RSA (bloki III i IV) z kodem 152 (okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy). W bloku III.B należy wpisać okres od 16 do 19 listopada (wtorek – piątek), zaś w bloku IV.B należy wpisać dzień od 22 do 22 listopada (poniedziałek).

Okres nieobecności w pracy („od – do”) nie może wykraczać poza pierwszy i ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest składany raport. Gdyby pracownik był nieobecny w pracy np. nieprzerwanie na styku dwóch miesięcy, to okres przerwy należy wykazać oddzielnie w dokumentach rozliczeniowych w każdym miesiącu.

PRZYKŁAD

Pracownik był nieobecny w pracy w okresie od 28 października do 2 listopada. W tym czasie dni dla niego wolne od pracy przypadały od 30 października do 1 listopada br. (sobota, niedziela i święto 1 listopada). Nie usprawiedliwił nieobecności w pracy w pozostałe dni. W tej sytuacji w raporcie ZUS RSA za październik należy wpisać kod przerwy 152 i wskazać okres: od 28.10.2010 do 29.10.2010. Kolejną nieobecność nieusprawiedliwioną, przypadającą na 2 listopada, należy wykazać z kodem przerwy 152 w raporcie ZUS RSA za listopad.

Okres nieusprawiedliwionego niestawiania się w pracy, jeżeli pracownik nie poinformował o przyczynie swej nieobecności, może być podstawą do rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika w trybie art. 52 Kodeksu pracy. Ponieważ rozwiązali Państwo z pracownikiem umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, należy wyrejestrować go z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA od dnia następnego po rozwiązaniu stosunku pracy, tj. od 24 listopada 2010 r. Druk ten należy złożyć w ZUS w ciągu 7 dni od daty ustania stosunku pracy, czyli najpóźniej 30 listopada 2010 r.

Podstawa prawna

  • art. 52 § 1 ust. 1, art. 80, art. 128 § 1, art. 129 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 1 ust. 1 pkt 5 i pkt 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...