Czy dwa pisma urzędowe mogą być doręczone w jednym liście

Michał Culepa
rozwiń więcej
Dopuszczalne jest przesłanie kilku decyzji organu administracji publicznej w jednej przesyłce (kopercie). Odbiór tej przesyłki, udokumentowany prawidłowo sporządzonym pocztowym potwierdzeniem odbioru, skutkuje doręczeniem wszystkich decyzji znajdujących się w tej przesyłce (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 lipca 2010 r., II FSK 372/09).

W 2001 r. spółka z o.o., znajdująca w poważnych kłopotach finansowych, nie opłaciła należnych podatków. Po długim postępowaniu wyjaśniającym w listopadzie 2007 r. jeden z ówczesnych członków zarządu spółki został uznany odpowiedzialnym za zobowiązania podatkowe. Artykuł 116 Ordynacji podatkowej stanowi m.in., że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:

Autopromocja
  • nie wykazał, że:

– we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo

– niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy, lub

  • nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Przepis ten, odnoszący się do odpowiedzialności osobistej członka zarządu za długi podatkowe spółki, dotyczy także zaległych składek ZUS, zgodnie z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Urząd skarbowy wydał wówczas dwie decyzje – jedną dotyczącą CIT za 2001 r., a drugą – zaległości w podatku VAT za grudzień 2001 r. Obie decyzje miały odrębny charakter – dotyczyły dwóch różnych zaległości z dwóch różnych tytułów (inne były zaległe podatki).

Jednak okazało się, że obydwie decyzje były włożone do jednej koperty. Zainteresowany, były członek zarządu odebrał przesyłkę i wkrótce złożył odwołanie tylko od jednej z decyzji. W styczniu 2008 r. udał się do urzędu skarbowego, gdzie stwierdził, że otrzymał tylko jedną decyzję. Urząd wydał mu wówczas kopię potwierdzenia odbioru przesyłki.

Kilka dni później członek zarządu wniósł odwołanie od drugiej decyzji, której rzekomo nie odebrał. W uzasadnieniu odwołania wskazał m.in., że możność wydania decyzji uległa przedawnieniu na mocy art. 118 Ordynacji podatkowej. Stwierdził też, że przedmiotową decyzję odebrał dopiero 24 stycznia 2008 r. i nie podpisywał zwrotnego poświadczenia odbioru, na którym widniała adnotacja, że w kopercie są rzekomo dwie decyzje.


Rozstrzygnięcia sądów

Odwołanie to zostało oddalone przez urząd jako wniesione po terminie. Rozpatrujący odwołanie dyrektor izby skarbowej stwierdził, że w aktach znajduje się potwierdzenie odbioru przesyłki. Potwierdzenie to stanowi dokument urzędowy. Na potwierdzeniu odbioru znajdowała się adnotacja sporządzona tym samym charakterem pisma i tym samym tuszem o treści „decyzje” ze wskazaniem daty ich wydania i obydwu numerów. Zawiera też datę doręczenia decyzji, podpis doręczającego i odbiorcy. Potwierdzenie to nie zawiera żadnych skreśleń, nie nosi cech dopisywania, poprawiania ani innych śladów przerabiania. Należało zatem uznać, że powyższe potwierdzenie odbioru zostało sporządzone prawidłowo i stanowi wystarczający dowód na odebranie przesyłki. Podobnie orzekł również Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalając skargę. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny w całości oddalił skargę kasacyjną. Uzasadniając wyrok stwierdził, że zarówno urzędy, jak i WSA prawidłowo orzekały w sprawie. Przepisy Ordynacji podatkowej nie nakazują bowiem urzędom odrębnego doręczania stronie każdej z decyzji wydanych w postępowaniu podatkowym. Wymóg taki nie został bowiem ustalony w art. 144–154 Ordynacji. Tym samym odwołanie od drugiej decyzji zostało wniesione po terminie i jako takie powinno być pozostawione bez rozpoznania, gdyż zainteresowany nie wykazał powodów usprawiedliwiających opóźnienie.

Wnioski

Opisany wyżej wyrok NSA, choć odnoszący się do spraw podatkowych, może mieć duże znaczenie także w innych sprawach administracyjnych. Praktycznie żaden przepis proceduralny nie przewiduje konieczności przesyłania decyzji organów władzy publicznej w odrębnych przesyłkach (listach). Dotyczy to w szczególności spraw podatkowych, ale również w przypadku innych spraw administracyjnych nie obowiązują przepisy nakazujące doręczanie pism w osobnych przesyłkach (zob. art. 39–49 Kodeksu postępowania administracyjnego). Jeżeli pocztowe potwierdzenie odbioru jest sporządzone prawidłowo i znajdują się na nim adnotacje dotyczące wszystkich decyzji lub nakazów (tj. oznaczenie organu wydającego, daty i sygnatury), wówczas należy uznać, że wszystkie te decyzje zostały doręczone w tym samym dniu – przy odbiorze jednej przesyłki.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...