Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli 2019

Pinzuł Agata
rozwiń więcej
Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli 2019/ Fot. Fotolia / Fotolia
Od 24 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w którym uregulowano kwestię dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli. Część przepisów nowego rozporządzenia wejdzie w życie 30 czerwca 2019 r.

Konieczność wydania nowego aktu prawnego spowodowana była zmianą art. 70a ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, wprowadzoną art. 76 pkt 33 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. poz. 2203). Nowelizacja art. 70a Karty Nauczyciela, polegała na zmianie finansowania doradztwa metodycznego.

Autopromocja

Dotychczasowe kompetencje jednostek samorządu terytorialnego przekazane zostały wojewodom. Od stycznia 2019 r. Wojewodowie mają obowiązek wyodrębnienia w swoim budżecie środków na finansowanie tego doradztwa w wysokości proporcjonalnej do liczby nauczycieli zatrudnionych w danym województwie. Wojewoda będzie udzielał jednostkom samorządu terytorialnego (które prowadzą placówki doskonalenia nauczycieli) dotacji na finansowanie wydatków związanych z zatrudnieniem nauczycieli realizujących zadania doradcy metodycznego.

Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy
Dowiedz się więcej>>

Ponadto w okresie przejściowym wojewoda może także sfinansować z własnych środków koszty obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym jednostka samorządu terytorialnego powierzyła zadania doradcy metodycznego przed 1 stycznia 2019 r. do końca okresu, na który zostały one powierzone.

W rozporządzeniu określone zostały także rodzaje kosztów, które ponoszone są przez:

  1. organizatorów danej formy doskonalenia zawodowego nauczycieli. Są to m.in. koszty :
  • wynagrodzeń,
  • przejazdu,
  • zakwaterowania i wyżywienia osób prowadzących daną formę doskonalenia,
  • druku materiałów szkoleniowych i informacyjnych,

  1. nauczycieli m.in.:
  • opłaty za kształcenie,
  • koszty przejazdu oraz
  • koszty
  • koszty zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli uczestniczących w danej formie.

Część przepisów niniejszego rozporządzenia wejdzie w życie 30 czerwca 2019 r. Dotyczą one konieczności określenia przez kuratora oświatowego potrzeb w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i placówek w województwie na dany rok kalendarzowy. Organ prowadzący opracowując plan dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli musi brać pod uwagę potrzeby ustalone przez kuratora oświatowego w tym zakresie.

Takie zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 stycznia 2019 r. w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli (Dz.U. z 2019 r., poz. 136)

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...