Czy trzeba przechowywać tarczki tachografu kierowców zatrudnionych na umowę zlecenia

Monika Wacikowska
rozwiń więcej
W naszej firmie transportowej zatrudniamy kierowców na podstawie umów zleceń. Prowadzenie przez nich pojazdów jest rejestrowane za pomocą tachografów. Czy musimy przechowywać tarczki tachografu tych osób? Jeśli tak, to przez jaki czas?

RADA

Autopromocja

Tarczki tachografu (wykreskówki) powinny być przechowywane również w przypadku kierowców zatrudnionych na podstawie umów zleceń przez co najmniej rok od ich użycia.

UZASADNIENIE

Przepisy dotyczące przechowywania tarczek tachografu są takie same dla wszystkich kierowców, niezależnie od podstawy ich zatrudnienia. Zatem przedsiębiorcy zatrudniający kierowców na podstawie umów zleceń mają takie same obowiązki w zakresie przechowywania wykreskówek jak pracodawcy zatrudniający kierowców na podstawie umów o pracę.

Wykreskówki są podstawą do kontroli czasu pracy kierowców. Przedsiębiorca ma zatem obowiązek ich przechowywania w porządku chronologicznym oraz w czytelnej formie przez co najmniej rok po ich użyciu oraz wydawania ich kopii zainteresowanym kierowcom, na ich wniosek. Wykreskówki okazuje się również lub doręcza na żądanie każdego upoważnionego funkcjonariusza służb kontrolnych, np. Inspekcji Transportu Drogowego czy Państwowej Inspekcji Pracy.

W przypadku zmiany przez kierowcę miejsca zatrudnienia, obowiązek przechowywania przez rok wykreskówek tego kierowcy spoczywa na zatrudniającym go dotychczas przedsiębiorcy.

Przepisy nie określają żadnego szczególnego sposobu przechowywania wykreskówek. Mogą Państwo zatem przechowywać je w dowolny sposób, pamiętając jedynie o tym, aby nie uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu.

Obowiązek instalacji tachografu dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Państwach Członkowskich UE, którymi są wykonywane przewozy drogowe osób i rzeczy. Wyjątek stanowią pojazdy wyłączone ze stosowania rozporządzenia WE nr 561/2006, a co za tym idzie pojazdy używane w przewozach:

• towarów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 3,5 tony lub

• pasażerów, przystosowane do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą,

które powinny mieć zainstalowany i użytkowany tachograf analogowy lub cyfrowy.

Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli w pojeździe zainstalowany jest tachograf, to mimo braku takiego obowiązku ze względu na wyłączenie danego rodzaju przewozu z obowiązku jego używania, tachograf powinien być uruchomiony. Taki obowiązek wprawdzie nie wynika wprost z przepisów, jest jednak interpretowany przez inspektorów transportu drogowego jako obowiązek utrzymywania urządzeń i wyposażenia pojazdu, w szczególności tych, które zapewniają bezpieczeństwo ruchu, w należytym stanie oraz tak, by działały sprawnie i skutecznie. Dlatego, jeśli w pojeździe znajduje się tachograf, kierowca powinien go używać w trakcie wykonywanych przewozów bez względu na to, czy w pojeździe muszą czy nie muszą być używane tachografy.

• art. 3, art. 13-14 rozporządzenia EWG nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (DzU UE L 85.370.8),

• art. 66 ust. 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (DzU z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.).

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy,

były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...