Kara porządkowa za niekorzystanie z dodatkowej przerwy

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
rozwiń więcej
W moim zakładzie pracy obowiązuje godzinna przerwa niewliczana do czasu pracy. Jednak niektórzy pracownicy nie zaprzestają w tym czasie pracy i nie korzystają z niej. Czy mogę nałożyć na nich karę regulaminową?
RADA

Ma Pan prawo nałożenia kary upomnienia lub nagany na pracowników, którzy nie wykorzystują wprowadzonej w zakładzie pracy przerwy. Podstawą nałożenia kary jest nieprzestrzeganie przez pracowników ustalonego porządku pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Dodatkową przerwę, trwającą maksimum godzinę, ma prawo wprowadzić każdy pracodawca. Wprowadza się ją w:

• układzie zbiorowym pracy - jeżeli u pracodawcy obowiązuje taki akt,

• regulaminie pracy - gdy u danego pracodawcy nie ma układu zbiorowego,

• umowie o pracę - jeżeli w firmie nie ma układu zbiorowego, a pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy.

Taka dodatkowa przerwa nie jest wliczana do czasu pracy pracownika. Nie przysługuje za nią także dodatkowe wynagrodzenie, a pracownik może ją wykorzystać w sposób dowolny na cele prywatne. Nie powinien jednak świadczyć w tym czasie pracy. Takie działanie może bowiem skutkować powstaniem godzin nadliczbowych, a tym samym roszczeniem pracownika o wypłatę należnego z tego tytułu wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, którą świadczy po 8 godzin dziennie. Pracodawca wprowadził w firmie dodatkową przerwę w godzinach od 12.00 do 13.00. Pracownik jednak z tej przerwy nie korzystał i przez 5 dni wykonywał pracę przez 9 godzin dziennie, przekraczając dobowy wymiar czasu pracy. W takim przypadku pracodawca musi oddać pracownikowi czas wolny lub zapłacić dodatki w wysokości 50% wynagrodzenia za 5 godzin nadliczbowych.

Pracodawca niepodejmujący działań dyscyplinujących wobec pracowników, którzy czas przerwy wykorzystują na wykonywanie pracy, powinien liczyć się z konsekwencjami. Jak wynika z orzecznictwa sądowego, świadczenie przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych nie musi odbywać się tylko na wyraźne polecenie pracodawcy, ale również za jego milczącym przyzwoleniem. W wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 667/99, OSNP 2001/22/662) Sąd Najwyższy stwierdził, że „warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę”.

Zanim jednak pracodawca skorzysta z radykalnych rozwiązań, może przeprowadzić rozmowę z pracownikami i ustalić przyczyny, dla których rezygnują oni z dodatkowej przerwy. Być może rozwiązaniem problemu będzie zmiana organizacji pracy, polegająca np. na likwidacji dodatkowej przerwy lub jej zniesieniu dla niektórych działów organizacyjnych zakładu pracy.

W przypadku gdy zastosowanie kary porządkowej nie wpłynie na zmianę postępowania pracowników, pracodawca może im wypowiedzieć umowy o pracę z powodu naruszania organizacji i porządku w pracy polegającego na wykonywaniu pracy w czasie dodatkowej przerwy.

• art. 108 § 1, art. 141, art. 151, art. 1511 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Beata Naróg

specjalista w zakresie prawa pracy, były wieloletni pracownik Państwowej Inspekcji Pracy

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...