Praca w czasie wolnym niepełnoetatowca

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Pracownicy niepełnoetatowi mogą wykonywać pracę w dni wolne, a także w godzinach nadliczbowych. W przypadku tej grupy pracowników ważne jest prawidłowe ustalenie, która godzina będzie nadliczbową i jak zapłacić za tzw. godziny ponadwymiarowe.

Pracodawcy często mylą dobowy wymiar czasu pracy niepełnoetatowca z normą czasu pracy. Zarówno dla pełnoetatowych pracowników, jak i tych zatrudnionych na część etatu normą będzie 8 godzin na dobę, przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.

Autopromocja

W związku z tym o pracy w nadgodzinach niepełnoetatowca możemy mówić wtedy, gdy pracuje:

  • ponad 8 godzin na dobę lub ponad przedłużony dobowy wymiar (nadgodziny dobowe),
  • przeciętnie ponad 40 godzin w tygodniu przez przeciętnie 5 dni pracy (nadgodziny średniotygodniowe).

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w wymiarze 1/4 etatu. W jednym z tygodni okresu rozliczeniowego okazało się, że będzie musiał zostawać dłużej w pracy:

  • w poniedziałek zamiast planowanych 6 godzin – 8,
  • we wtorek zamiast planowanych 6 godzin – 9,
  • w środę zamiast planowanych 2 godzin – 6,
  • w czwartek – zamiast wolnego – 4,
  • w piątek – zamiast wolnego 8.

Pomimo że pracownik codziennie pracował przez więcej godzin niż miał zaplanowane, do pracy w nadgodzinach doszło tylko we wtorek, gdyż pracował przez 9 godzin, czyli o jedną godzinę więcej niż 8-godzinna norma.

Dopiero jeżeli pracodawca nie zrekompensuje czasem wolnym pracy w piątek, może dojść do przekroczenia średniotygodniowego.

Dodatkowe postanowienia umowne

Zawarcie umowy z pracownikiem niepełnoetatowym nakłada na strony stosunku pracy dodatkowy obowiązek. Pracodawca powinien mianowicie uzgodnić z pracownikiem dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

W związku z tym godziny takie:

  • nie są wliczane do limitu godzin nadliczbowych,
  • mogą być planowane i uwzględniane w harmonogramach czasu pracy.

Limit ten można określić w różny sposób, w zależności od tego, co będzie korzystniejsze dla zakładu pracy. W związku z tym można go określić godzinowo, np. od 6. godziny dziennie i 30 na tydzień lub ponad określoną część etatu, np. jeżeli pracownik pracuje na 1/2 etatu, limit można określić powyżej 3/4.

Limit ten należy określić powyżej wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika niepełnoetatowego, ale poniżej normy. Określenie limitu na poziomie 8 godzin dziennie i średnio 40 godzin w tygodniu jest kwestionowane przez inspektorów pracy. Można natomiast określić go na poziomie 7 godzin na dobę i 39 godzin w tygodniu w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.

W przypadku zatrudnienia w systemie równoważnym, limit można ustalić ponad 8 godzin na dobę. Gdy pracownik ma normę przedłużoną do 12 godzin, limit musi być określony poniżej tej normy.


Zapłata za godziny ponadwymiarowe

W zależności od tego, jak ustalimy limit, praca ponad wymiar określony w umowie będzie inaczej rozliczana.

Przykład

Firma zatrudnia pracownika w wymiarze 3/4 etatu, po 6 godzin dziennie, w podstawowym systemie czasu pracy. W umowie zapisano, że przekroczenie 7. godziny pracy dziennie uprawnia pracownika do otrzymania, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Okazało się, że w jednym z tygodni okresu rozliczeniowego pracownik musiał zostać dłużej w pracy:

  • w poniedziałek – 8 godzin,
  • we wtorek – 9 godzin,
  • w środę – 6,5 godziny,
  • w czwartek – 8 godzin,
  • w piątek – 10 godzin.

W związku z tym dodatki dla pracownika należy ustalić w następujący sposób:

  • w poniedziałek pracownikowi należy się dodatek jak za godziny nadliczbowe za pracę między 7. a 8. godziną,
  • we wtorek pracownikowi należy się dodatek jak za godziny nadliczbowe za pracę między 7. a 8. godziną i dodatek za pracę w nadgodzinach lub czas wolny za pracę między 8. a 9. godziną (zwykłe nadgodziny),
  • w środę – nie należy się dodatek,
  • w czwartek – należy się dodatek analogicznie jak za pracę w poniedziałek,
  • w piątek – między 7. a 8. godziną oraz dodatek za godziny nadliczbowe między 8. a 10. godziną lub czas wolny z tytułu pracy w nadgodzinach.

Praca w dni wolne oraz niedziele i święta

Zasady dotyczące polecania pracy w dni wolne, niedziele i święta dotyczą również pracowników niepełnoetatowych. Dlatego też pracownikowi, który świadczył pracę w dzień dla niego wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przysługuje inny dzień wolny od pracy. Dnia takiego należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracownikiem. W przypadku pracy w 6. dniu tygodnia co do zasady, nie ma możliwości zapłaty za taki dzień, pracownikowi należy się inny dzień wolny od pracy. Zapłata nie spowoduje bowiem, że pracownik będzie pracował przeciętnie przez 5 dni w tygodniu, a zatem – może doprowadzić do przekroczenia średniotygodniowego. W sytuacjo jednak, gdy zapewnienie dnia wolnego jest niemożliwe m.in. w przypadku choroby pracownika, albo gdy praca 6. dnia tygodnia przypada w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, pracodawca powinien zapłacić za ten dzień.

Nie ma przeszkód, aby pracownikom niepełnoetatowym polecać pracę w niedzielę lub święta. Jednak należy pamiętać, że np. praca w niedzielę jest dozwolona tylko w niektórych przypadkach określonych w art. 15110 k.p.

Jedynie w systemie weekendowym można polecać pracę w każdą niedzielę i święta. W tym systemie praca może być bowiem świadczona w piątki, soboty, niedziele i święta. Z tym że praca może być wydłużona maksymalnie do 12 godzin w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Nawet w przypadku tego systemu zakazana jest praca w święta w placówkach handlowych.

W pozostałych systemach praca w niedziele lub święta powinna być zrekompensowana.

W związku z tym w razie dozwolonej pracy w niedzielę i święto pracownikowi należy oddać:

  • za pracę w niedzielę – dzień wolny przypadający 6 dni przed lub po tej niedzieli, jeżeli jest to niemożliwe – dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego, jeżeli taka forma rekompensaty nie jest możliwa – pracodawca musi zapłacić za każdą godzinę pracy w niedziele wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem,
  • za pracę w święto – dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego, a jeżeli to jest niemożliwe – należy zapłacić wynagrodzenie ze 100% dodatkiem.

Podstawa prawna:

  • art. 151 § 1, 3–5, art. 1511 § 1, 2, art. 1512, 1513, 1519–15111 Kodeksu pracy.

 

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...