Czy można wprowadzić dla pracowników ruchomy system czasu pracy

Beata Tofiluk
rozwiń więcej
Chcemy wprowadzić tzw. ruchomy system czasu pracy, w którym umożliwilibyśmy pracownikom wybór godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach, wyznaczając jedynie przedział czasowy, w którym powinni przybyć do zakładu (między godz. 7.00 a 9.00). Czy możemy wprowadzić takie rozwiązanie w regulaminie pracy? Dowiedzieliśmy się, że może być ono zakwestionowane przez Państwową Inspekcję Pracy.

Zdaniem PIP nie można zatrudniać pracowników na podstawie ruchomego czasu pracy. A zatem bezpieczniej będzie nie wprowadzać tego systemu czasu pracy.

Autopromocja

W swoim ostatnim stanowisku dotyczącym ruchomego czasu pracy z 16 czerwca 2011 r. (nr pisma GPP-87-0020-26-2/11) Komisja Prawna Głównego Inspektora Pracy stwierdziła, że nie ma podstaw prawnych do stosowania ruchomego czasu pracy. Zdaniem PIP wynika to z tego, że nie ma przepisów, które pozwalałyby na wprowadzenie tego systemu czasu pracy. Ponadto, w opinii PIP pracownicy pracujący w tym systemie mogliby naruszać przepisy dotyczące doby pracowniczej. Przepisy dotyczące doby pracowniczej mają charakter norm ochronnych i bezwzględnie obowiązujących. Muszą być więc respektowane w każdym systemie czasu pracy.

Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości stosowania ruchomego systemu czasu pracy, w którym dopuszczalne byłoby nieokreślanie konkretnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy przez pracownika, a jedynie wskazanie przedziału czasowego rozpoczynania i kończenia takiej pracy.

Pracownikowi przysługuje w każdej dobie pracowniczej prawo do co najmniej 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 k.p.). Oprócz obowiązku zapewnienia pracownikowi takiego odpoczynku są Państwo zobowiązani do sporządzania harmonogramów czasu pracy w taki sposób, aby pojedyncze zmiany robocze przypadały zawsze w jednej dobie pracowniczej. Doba pracownicza to kolejne 24 godziny, poczynając od rozpoczęcia przez pracownika pracy w danym dniu, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 k.p.). Godziny wyznaczające dobę pracowniczą mogą zatem przypadać na przełomie dwóch dni kalendarzowych. Czas pracy, który mija granicę astronomiczną (24.00) i wchodzi w następną dobę astronomiczną, zalicza się do doby pracowniczej, w której pracownik rozpoczął pracę na swojej zmianie.

Takie uregulowanie oznacza, że pracownik, który rozpocznie pracę w kolejnym dniu o wcześniejszej godzinie niż w dniu poprzedzającym, będzie świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. To z kolei nałoży na pracodawcę obowiązek zrekompensowania wypracowanych godzin nadliczbowych czasem wolnym albo wypłaceniem dodatku.

Należy przyjąć, że w praktyce podstawą do wprowadzenia ruchomego czasu pracy jest zastosowanie tzw. indywidualnego rozkładu czasu pracy. Może być on wprowadzony wyłącznie na wniosek pracownika (art. 142 k.p.). Jednak taki indywidualny rozkład czasu pracy nie daje możliwości ustalania godzin rozpoczynania i kończenia pracy w pewnym przedziale czasu oraz planowania pracy dwukrotnie w tej samej dobie pracowniczej. Jedyne uregulowanie stanowiące wyjątek od ww. reguł, tj. będące podstawą do planowania i wykonywania pracy dwukrotnie w tej samej dobie pracowniczej, bez konieczności wypłaty za taką pracę dodatków za godziny nadliczbowe, było przewidziane w tzw. ustawie antykryzysowej, która obowiązywała do 31 grudnia 2011 r. Obecnie takie rozwiązanie jest przewidziane tylko dla kierowców podlegających ustawie o czasie pracy kierowców.

Aby zatem nie narazić się na zarzut inspektora pracy naruszania przepisów o czasie pracy, lepiej nie wprowadzać ruchomego systemu czasu pracy. Wprawdzie część ekspertów prawa pracy dopuszcza stosowanie tego systemu czasu pracy, uznając, że podjęcie pracy ponownie w tej samej dobie pracowniczej w ruchomym systemie czasu pracy wynika z potrzeb pracownika, a nie z polecenia pracodawcy, nie może być więc uznane za pracę w godzinach nadliczbowych, to jednak organem kontrolnym w zakresie prawa pracy jest PIP.

 

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...