Jak zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom samorządowym

Beata Tofiluk
rozwiń więcej
Jesteśmy placówką, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Ze względu na szczególne potrzeby zobowiązaliśmy naszych pracowników do pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownicy przepracowali w tygodniu 8 godzin nadliczbowych (każdego dnia świadczyli pracę 2 godziny dłużej). Część pracowników została także zobowiązana do pracy w sobotę (przez 8 godzin) i w niedzielę (przez 10 godzin). W jaki sposób powinniśmy zrekompensować pracownikom pracę w tych godzinach?

RADA

Autopromocja

W zależności od formy rekompensaty pracy nadliczbowej wybranej przez pracowników, za taką pracę w tygodniu mogą Państwo wypłacić im normalne wynagrodzenie (bez dodatków z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych przewidzianych w przepisach Kodeksu pracy) lub udzielić czasu wolnego w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Natomiast za pracę w niedzielę powinni Państwo wypłacić pracownikom normalne wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy wymagają tego potrzeby jednostki, w której jest zatrudniony pracownik samorządowy, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Za pracę wykonaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, zgodnie z wyborem pracownika, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, z tym że czas wolny na wniosek pracownika może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu (art. 42 ust. 2 i 4 ustawy o pracownikach samorządowych).

Obowiązujące regulacje dotyczące pracowników samorządowych nie przewidują dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy. Jeżeli pracownik samorządowy wykonujący pracę w godzinach nadliczbowych jako rekompensatę wybierze wynagrodzenie, będą Państwo zobowiązani wypłacić mu zwykłe wynagrodzenie za pracę, bez dodatków.

WAŻNE!

Za pracę w sobotę pracownik samorządowy ma prawo do czasu wolnego w wymiarze godzin przepracowanych w tym dniu; jeżeli jako formę rekompensaty za pracę w sobotę wybierze wynagrodzenie, należy mu je wypłacić w zwykłej wysokości, bez dodatków.

Powyższa regulacja będzie miała także zastosowanie do pracy wykonywanej w sobotę, gdyż przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie regulują odrębnie pracy w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik samorządowy pracował przez 3 godziny w wolną sobotę 26 maja br., a 28 maja wystąpił do pracodawcy o udzielenie w zamian za pracę w sobotę czasu wolnego w wymiarze całego dnia wolnego. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi czasu wolnego od pracy wyłącznie w wymiarze 3 godzin.

Takie samo stanowisko zajął w tej sprawie Departament Prawny GIP w piśmie z 25 czerwca 2009 r. (nr GPP-433–4560–42/09/PE/RP). Zgodnie z tym stanowiskiem, przepis art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi zasadę prawną w stosunku do przepisów Kodeksu pracy i nie przewiduje dodatków ani 50%, ani 100% za godziny nadliczbowe. Za pracę wykonaną w sobotę pracownikowi przysługuje zatem wynagrodzenie (bez dodatków) lub czas wolny w tym samym wymiarze. Jak stanowi art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych, tylko w kwestiach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Należy zatem stwierdzić, że z brzmienia art. 42 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że wybór wynagrodzenia albo czasu wolnego jest alternatywą rozłączną, tzn. albo wynagrodzenie, albo czas wolny, a ponadto – w obowiązującym stanie prawnym, zdaniem Departamentu Prawnego, nie ma przesłanek do stosowania zasad określonych w Kodeksie pracy.


Z powodu braku możliwości wypłaty dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych dla pracowników samorządowych nie ma także możliwości ustalenia limitów godzin pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 Kodeksu pracy). Pracodawcy nie mają zatem obowiązku wskazywać w umowach o pracę pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy liczby godzin ponad wymiar określony w umowie.

WAŻNE!

W umowach o pracę zawartych z pracownikami samorządowymi zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy nie należy wykazywać limitu godzin pracy, których przekroczenie uprawnia do dodatku jak za godziny nadliczbowe.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy pracownik samorządowy wykonuje pracę w niedzielę lub święto. Kwestia ta nie została uregulowana ustawą o pracownikach samorządowych. W związku z tym w tym zakresie będą Państwo musieli stosować przepisy Kodeksu pracy. Za pracę w niedzielę i święto w pierwszej kolejności pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi samorządowemu inny dzień wolny. Dzień wolny za pracę wykonaną w niedzielę należy zapewnić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeśli nie ma takiej możliwości – do końca okresu rozliczeniowego, natomiast za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie ma możliwości udzielenia pracownikom dnia wolnego za niedzielę lub święto, wówczas za pracę w te dni przysługuje im, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy (art. 15111 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem Państwa pracownicy, zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy, wykonywali pracę w wymiarze 10 godzin w niedzielę, to za taką pracę, oprócz dnia wolnego od pracy, powinni otrzymać wynagrodzenie lub czas wolny za 2 godziny przekraczające ich dobowy wymiar czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że rekompensata dodatkowej pracy w niedzielę musi nastąpić najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowego może nastąpić na wniosek pracownika później niż z końcem okresu rozliczeniowego.

WAŻNE!

Za pracę w niedzielę lub święto pracownik samorządowy ma prawo do rekompensaty na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 42 ust. 2 i ust. 4, art. 43 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
  • art. 151 § 5, art. 1511 § 1, art. 15111 Kodeksu pracy.
Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...