Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosować do osoby zatrudnionej na stanowisku kierowca-mechanik

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowca-mechanik. Nie ma on ścisłego podziału, w jakiej części dnia czy w które dni wykonuje pracę kierowcy, a kiedy pracę mechanika. Zależy to od bieżących potrzeb pracodawcy. Oba rodzaje pracy wykonuje w podobnym wymiarze godzin. Czy do tego pracownika powinniśmy stosować ustawę o czasie pracy kierowców?

Ustawę o czasie pracy kierowców należy stosować do Państwa pracownika zawsze w tych dniach, w których pracownik wykonywał czynności kierowcy nawet przez krótki czas. Natomiast w dniach, w których jego praca polegała wyłącznie na naprawianiu samochodów, będzie podlegał przepisom Kodeksu pracy.

Autopromocja

Ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wykonujących przewóz drogowy, w rozumieniu rozporządzenia unijnego nr 561/2006, pojazdami nieobjętymi zakresem tego rozporządzenia (m.in. pojazdami o dopuszczalnej maksymalnej prędkości nieprzekraczającej 40 km/h, pojazdami specjalistyczne używanymi do celów medycznych, pojazdami będącymi własnością sił zbrojnych), oraz umową europejską (AETR). Według rozporządzenia unijnego nr 561/2006, przewóz drogowy to każdy przewóz odbywany w całości lub w części po drogach publicznych przez pojazd, z ładunkiem lub bez, używany do przewozu osób lub rzeczy. Ponadto ustawa o czasie pracy kierowców ma zastosowanie również do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i do osób niebędących pracownikami wykonujących przewozy regularne na trasach nieprzekraczających 50 km.

Często zdarza się, że pracownicy wykonują pracę na podstawie tzw. łączonych stanowisk pracy dookreślających obowiązkowy element umowy o pracę, jakim jest rodzaj umówionej pracy. Pracownik zatrudniony na takim łączonym stanowisku pracy wykonuje czynności charakterystyczne zarówno dla jednego, jak i dla drugiego stanowiska. Występują jednak przypadki, gdy część czynności z łączonego stanowiska pracy podlega jednemu reżimowi prawnemu, a część zupełnie innym regulacjom. Tak też jest w Państwa przypadku, gdyż czas pracy na stanowisku kierowcy reguluje ustawa o czasie pracy kierowców, a na stanowisku mechanika przepisy Kodeksu pracy. Jeśli taki pracownik tylko w niektórych dniach tygodnia lub miesiąca wykonuje pracę kierowcy, to tylko w tych dniach będą mu przysługiwały uprawnienia wynikające z ustawy o czasie pracy kierowców.


PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku kierowca-mechanik w podstawowym systemie czasu pracy po 8 godzin na dobę od poniedziałku do piątku. Wykonuje czynności związane z transportem używanych samochodów z zagranicy w każdym tygodniu od poniedziałku do środy. W czwartek i piątek prowadzi serwis oraz naprawę przywiezionych pojazdów przed ich wystawieniem do sprzedaży. W takim przypadku pracownik od poniedziałku do środy będzie podlegał przepisom o czasie pracy kierowców. Natomiast w czwartek i piątek do pracownika będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

Większe problemy mogą pojawić się w przypadku, gdy pracownik zatrudniony na łączonym stanowisku pracy wykonuje podczas jednej doby roboczej czynności podlegające różnym przepisom prawnym.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowca-mechanik w podstawowym systemie czasu pracy wykonuje każdego dnia zarówno przewóz drogowy, jak i świadczy pracę mechanika pojazdowego. W takim przypadku nie można rozgraniczać poszczególnych uregulowań prawnych do różnych części tej samej doby pracowniczej. Pracodawca powinien wówczas stosować do pracownika regulacje bardziej rygorystyczne, czyli przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, które zapewniają zwiększoną ochronę dla pracownika, nawet jeżeli w danym dniu praca na stanowisku kierowcy była wykonywana przez krótki czas.

W podobnej sprawie wypowiedział się również Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 17 grudnia 2010 r. (nr GPP-364–4560–96–1/10/PE/RP). Zdaniem GIP, „gdy rodzaj wykonywanej pracy zostanie określony przez wskazanie dwóch stanowisk pracy, np. kierowca-mechanik, do kompetencji pracodawcy należy określenie, który rodzaj zadań ma charakter przeważający w ramach świadczenia pracy przez danego pracownika. Przyjęte w tym zakresie ustalenia przesądzają o tym, które przepisy prawa pracy regulują prawa i obowiązki pracownika, w tym związane z odbywaniem podróży służbowych”. Jednak to stanowisko trudno zastosować w przedstawionej przez Państwa sytuacji, kiedy pracownik wykonuje pracę kierowcy i mechanika w podobnym wymiarze godzin. W takim przypadku oba rodzaje pracy są równorzędne i nie można wskazać, który rodzaj pracy jest przeważający. Poza tym, gdyby nawet pracownik wykonywał w większym wymiarze godzin czynności mechanika i pracodawca wskazał ten rodzaj pracy jako przeważający, to w razie kontroli przy wykonywaniu pracy kierowcy przez inspektorów Transportu Drogowego pracodawca zapewne nie uniknąłby kary za niestosowanie do pracownika przepisów o czasie pracy kierowców. Dlatego bezpieczniej jest stosować ustawę o czasie pracy kierowców w tych dniach, w których pracownik wykonuje pracę kierowcy nawet w niewielkim wymiarze czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.),
  • art. 3, art. 4 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz.Urz. UE L 2006.102.1).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...