Przestój - dokumentowanie czasu pracy

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Zmiana harmonogramu czasu pracy może nastąpić tylko wyjątkowo, jednak za przesłankę jego zmiany nie można uznać awarii czy braku zamówień.

Planowanie czasu pracy pracowników jest obowiązkiem pracodawcy. To on decyduje, w jakie dni i przez ile godzin pracownicy będą świadczyć pracę. Pracodawca powinien również zapewnić pracownikom możliwość jej wykonywania w zaplanowane dni. Jednak zdarzają się sytuacje, w których pracodawca będzie musiał zmienić zaplanowany czas pracy. Powstaje wtedy pytanie, czy za taką okoliczność można uznać przestój.

Autopromocja

Nie należy zmieniać harmonogramu

Najczęściej planowanie pracy konkretnego pracownika ma swoje odzwierciedlenie w ułożonym harmonogramie czasu pracy. Harmonogram czasu pracy powinien być sporządzony na cały okres rozliczeniowy i podany do wiadomości pracowników przed rozpoczęciem tego okresu.

Co do zasady raz podany do wiadomości harmonogram nie może ulec zmianie. Są jednak takie sytuacje (np. choroba pracownika), w których dotrzymanie zaplanowanego harmonogramu czasu pracy nie jest możliwe. Zdaniem PIP ingerencja w stworzony harmonogram czasu pracy w trakcie trwającego już okresu rozliczeniowego jest możliwa jedynie w wyjątkowych sytuacjach określonych w zakładowych źródłach prawa pracy oraz w przepisach Kodeksu pracy. W związku z tym pracodawca powinien zadbać o to, aby w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu wskazać, z jakich powodów harmonogram pracy może ulec zmianie. Muszą to być przesłanki obiektywne, takie jak np. choroba pracownika czy urlop na żądanie, a nie subiektywne, takie jak „potrzeby pracodawcy”. Warto również zapisać informację, na ile dni (godzin) wcześniej można taką zmianę wprowadzić do grafiku czasu pracy i podać do wiadomości pracownika.

Przykład

Pracodawca w regulaminie pracy wpisał następującą treść: „Harmonogram czasu pracy tworzy się na cały okres rozliczeniowy i podaje do wiadomości pracowników na 3 dni robocze przed rozpoczęciem tego okresu. Późniejsze zmiany tego harmonogramu są możliwe jedynie w sytuacji: choroby pracownika, urlopu na żądanie, urlopu okolicznościowego, dni opieki nad dzieckiem. W powyższych przypadkach harmonogram czasu pracy poszczególnych pracowników może ulec zmianie, a nowy harmonogram zostanie przedstawiony najpóźniej dzień przed rozpoczęciem pracy w nowych godzinach”. Taki zapis w regulaminie jest prawidłowy.


Pracodawca, planując w grafiku wymiar czasu pracy, powinien:

  • pełne tygodnie z danego okresu rozliczeniowego pomnożyć przez 40 godzin,
  • do uzyskanego wyniku dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, ale przypadających od poniedziałku do piątku,
  • za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin, przy czym jeżeli święto wypada w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

Dodatkowo wymiar czasu pracy pracownika należy obniżyć o godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadające do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Przestój a czas pracy

Przestój należy rozumieć jako niewykonywanie pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca może albo pozwolić pracownikom na nieświadczenie pracy, albo powierzyć inną odpowiednią pracę.

Co do zasady przestój jest zdarzeniem nagłym i niespodziewanym, którego nie można było wcześniej przewidzieć. Niemniej jednak, moim zdaniem, nie można go zakwalifikować do zdarzeń, które uzasadniałyby zmianę harmonogramu pracowników. Dzieje się tak, ponieważ przepisy jasno określają, jak pracodawca powinien się zachować w razie przestoju. Może on zapłacić za ten czas lub powierzyć inną pracę. Pracodawca może więc wybrać którąś z powyższych opcji. Nie może natomiast zmienić harmonogramu czasu pracy w ten sposób, aby w okresie, kiedy nie ma pracy, zwolnić pracownika z jej świadczenia, a następnie polecić ją, kiedy przesłanki uzasadniające przestój przestaną już istnieć.

Przestój a ewidencja czasu pracy

Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą (art. 149 k.p.). Obowiązek ten odnosi się do wszystkich pracodawców zatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę.

Pracodawca ewidencjonuje:

  • pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy, wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy,
  • dyżury,
  • urlopy,
  • zwolnienia od pracy,
  • inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.

Do kart ewidencji czasu pracy dołącza się również wnioski pracownika o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych.


Pracodawca nie ewidencjonuje czasu pracy, a jedynie zaznacza wszystkie inne zdarzenia (np. choroby, urlopy), w stosunku do pracowników:

  • objętych systemem zadaniowego czasu pracy,
  • zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej.

Celem ewidencji czasu pracy jest zapisanie rzeczywistych godzin czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym. Powinna więc odzwierciedlać faktyczne godziny pracy pracownika i dni wolne od pracy.

W związku z tym, jeżeli w danym okresie rozliczeniowym u pracodawcy nastąpił przestój, w ewidencji czasu pracy powinna znaleźć się również ta informacja. Niemniej jednak w tym wypadku ważne jest to, jak pracodawca rozwiązał problem takiego przestoju. Jeżeli zwolnił pracownika i za ten czas zapłacił, to w ewidencji w tych dniach powinno zostać zaznaczone, że pracownicy nie wykonywali pracy. Jeżeli jednak polecił im inną, odpowiednią pracę, w ewidencji należy wpisać godziny tej pracy. Dla rozliczania czasu pracy nie ma znaczenia, na jakim stanowisku praca była wykonywana.

Przepisy Kodeksu pracy wprowadzają jedynie obowiązek prowadzenia ewidencji. Nie określają natomiast jednolitego wzoru karty ewidencji czasu pracy. Każdy pracodawca może prowadzić ją w sposób dowolny. Ważne, aby sposób jej prowadzenia nie utrudniał rozliczenia faktycznego czasu pracy pracownika. Należy więc wyraźnie zaznaczać, w które dni pracy pracownik pracował i przez ile godzin oraz w które dni miał wolne i z jakiego powodu. W związku z tym nieświadczenie pracy z powodu przestoju można np. określić literą „P” – jeśli nie jest ona używana na określenie jakiejś innej nieobecności w pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 81, 130, 149 Kodeksu pracy,
  • § 8 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).
Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...